Lietuvos obligacijų emisijos platinimo laikas pasirinktas tinkamai

Publikuota: 2014 m. sausio 17 d. penktadienis

Lietuva platino naują euroobligacijų emisiją – po metų pertraukos Lietuva išeina į tarptautines rinkas diena vėliau, nei tą patį padarė Latvija. Sausio 15 d. išplatintos euroobligacijų emisijos dydis – 500 mln. eurų, jos pajamingumas preliminariai sudaro 3,45 proc. Tai reiškia maždaug 1,35 proc. punkto rizikos priedą. Emisijos paklausa viršijo pasiūlą net 8 kartus, ji bus išperkama 2024 m. sausio 22 dieną.  

Palyginimui, Latvija išplatino 2021 m. sausio 21 d. išpirkimo euroobligacijų emisiją, kurios dydis buvo 1 mlrd. eurų, pajamingumas platinimo metu siekė 2,82 proc., o atitinkamai rizikos priedas sudarė 1,20 proc. punkto. Paklausa keturis kartus viršijo pasiūlą. Latvijos investuotojams pasiūlytas pajamingumas emisijos išleidimo metu atrodė kiek didokas, žiūrint į trumpesnes Latvijos emisijas. Pavyzdžiui, 2018 m. išpirkimo Latvijos euroobligacijų rizikos priedas rinkoje šiuo metu sudaro vos 0,45 proc. Tai patvirtino šiandienos rinkos veiksmai – ką tik Latvijos išplatintos emisijos pajamingumas nukrito iki maždaug 2,60 proc., taigi, atitinkamai rizikos priedas susitraukė iki maždaug 1,00 proc.  

Investuotojų susidomėjimas reikšmingas  

Šiame kontekste vakar Lietuvos išplatintą emisiją galima vertinti teigiamai – emisijos išleidimo palūkanos yra santykinai žemos, o investuotojų susidomėjimas buvo reikšmingas. Nors rinkų dalyviai nuspėjo, kad šių metų pradžioje Lietuva išeis į tarptautines rinkas su obligacijų emisija, reikia pripažinti, kad laikas buvo pasirinktas sėkmingai. Pastaruosius mėnesius rinkoje tęsėsi bendras besivystančių šalių obligacijų palūkanų mažėjimas, rodantis, kad investuotojai noriai grįžta į šias rinkas ir tiek didina rizikos apetitą, tiek ir besivystančių ekonomikų riziką vertina kaip mažėjančią. Tokioje aplinkoje nei Latvija, nei Lietuva nepatyrė rizikos priedo spaudimo, t.y. nebuvo priverstos kelti palūkanų, kad sėkmingai išplatintų emisiją. Tiesa, manome, kad vis dėlto Latvija kiek permokėjo.  

Palankus veiksnys – artėjantis euras  

Antras palankus veiksnys ir atitinkamai antras obligacijų palūkanų komponentas buvo santykinai žemos ilgalaikės palūkanų normos pinigų rinkoje (kalbame apie palūkanų normų apsikeitimo sandorių palūkanas, kurios yra laikomos baze, skaičiuojant obligacijų pajamingumą). Dėl neegzistuojančių euro palūkanų kilimo lūkesčių euro pinigų palūkanos laikosi labai žemai jau ilgą laiką, o pastaruoju metu dėl prastų kai kurių makroekonominių duomenų jos šiek tiek krito. Iš tiesų paminėtą palankią išorinę aplinką papildė euro narystės siekis, kurį Lietuva deklaruoja ir kurį Latvija šių metų pradžioje sėkmingai įgyvendino. Euras yra itin svarbus aspektas, kalbant apie investuotojų požiūrį į šalį ir jų prašomą grąžą už šaliai skolinamas lėšas. Kuo arčiau euro Lietuva bus, tuo palankesnė aplinka bus skolintis tarptautinėse rinkose. Manome, kad šiais metais sulauksime dar vienos emisijos tarptautinėse rinkose. Tačiau kol kas sunku prognozuoti, kokio termino ji bus, nes tai priklauso nuo Finansų ministerijos projekcijų skolos aptarnavimo apimčių ir terminų atžvilgiu.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

„Eurovizijos“ lankytojai galėjo atsiskaityti apyrankėmis

Bendrovė „Gemalto“, bendradarbiaudama su „Visa“, įgyvendino galimybę tarptautinio dainos konkurso „Eurovizija 2016“ lankytojams naudotis bekontaktėmis apyrankėmis. skaityti »

Baltarusijoje įrengtas pirmasis bankomatas vairuotojams

Baltarusijos bankas „ASB Belarusbank“ vienoje iš Minsko degalinių pastatė pirmą Baltarusijoje bankomatą, leidžiantį neišlipant iš automobilio išsiimti grynuosius pinigus ar atlikti kitą bankinę operaciją. skaityti »

Bankai – pažangių inovacijų kelyje

Pastarieji metai – neišvengiamas pasaulio bankų pokyčių laikas, kai vis daugiau paslaugų keliama į elektroninę erdvę ir kaskart ieškoma klientams patogesnių sprendimų. skaityti »

Stabdoma 500 eurų banknotų gamyba, tačiau jais ir toliau bus galima atsiskaityti

Europos Centrinio Banko valdančioji taryba nusprendė sustabdyti 500 eurų banknotų gamybą. Tačiau 500 eurų banknotai liks teisėta mokėjimo priemonė ir toliau bus naudojami atsiskaitymams. skaityti »

DNB banko Privačių klientų tarnybos vadove tapo Vaineta Barevičiūtė

DNB banko Privačių klientų tarnyba turi naują vadovę – ja tapo DNB banko prezidento pavaduotoja, valdybos narė Vaineta Barevičiūtė. Ji banke dirba nuo 2003 metų, o pastaruoju metu užėmė IT ir Operacijų tarnybos vadovės pareigas. skaityti »

Žurnalas „EMEA Finance“ SEB banką pripažino geriausiu banku Lietuvoje

Tarptautinis bankų veiklą analizuojantis žurnalas „EMEA Finance“ už sėkmingą veiklą bankininkystės sektoriuje ir pasiektus rezultatus SEB bankui antrus metus iš eilės skyrė geriausio šalies banko titulą. skaityti »

Bankų veiklos rodikliai: užtikrintas stabilumas su pozityviomis nuotaikomis

Lietuvos bankų asociacija paskelbė apibendrintus praeitų metų Lietuvoje veikiančių bankų finansinių grupių veiklos rodiklius. skaityti »

„Wincor Nixdorf“ bankomatas įvertintas dizaino premija

Įmonei „Wincor Nixdorf“ įteikta „Red Dot Design Award“ premija už naują bankomatą „CINEO C2020“, iš kurio klientai gali išsiimti grynuosius pinigus naudodamiesi išmaniuoju telefonu arba NFC kortele. skaityti »

Vengrijoje pastatyti bankomatai iš praeities

Budapešto centriniame prospekte šalia istorinių pastatų pasirodė du antikvaro stiliaus bankomatai. skaityti »

„Wincor Nixdorf“ per pirmuosius finansinių metų mėnesius ženkliai padidino pajamas

Praėjus pirmiesiems šešiems einamųjų finansinių metų mėnesiams, „Wincor Nixdorf AG“ nenustoja augti. Įmonė skina gausius nustatyta tvarka įgyvendinamos restruktūrizavimo programos vaisius. skaityti »