Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui – speciali penkių eurų monetų serija

Publikuota: 2017 m. sausio 2 d. pirmadienis

2018-aisiais mūsų valstybės šimtmetį Lietuvos bankas paminės išleisdamas keturias kolekcines monetas – vieną aukso ir tris sidabro – bei kartu su Latvijos ir Estijos centriniais bankais išleisdamas 2 eurų proginę monetą. Kolekcinės monetos iš tauriųjų metalų įamžins signatarus, Lietuvos diplomatiją, ginkluotąsias pajėgas ir sukarintas struktūras (kariuomenę, šaulius, savanorius, skautus ir kt.) bei valstybės teisės sistemą. Tai numatyta Lietuvos banko valdybos patvirtintame Kolekcinių eurų monetų ir proginių su Lietuvos nacionaline puse eurų monetų išleidimo 2018–2019 metais plane.

„Kadangi 2018 m. savo valstybės atkūrimo šimtmetį minės ir mūsų kaimynės, ketiname šiai sukakčiai skirtą 2 eurų proginę monetą išleisti kartu su Latvija ir Estija, ir visų jų nacionalinės pusės (averso) dizainas bus toks pats. Išrinkti geriausią tos monetos dizainą balsuojant bus kviečiami visų trijų valstybių gyventojai. Tai būtų pirmoji moneta, kartu išleista trijų Baltijos šalių centrinių bankų. Monetų leidyboje bus daugiau naujovių – ketiname kartą per metus išleisti monetą, kurios temą išrinks visuomenė“, – sakė Deivis Stankevičius, Lietuvos banko Grynųjų pinigų departamento direktorius, Monetų kūrimo komisijos pirmininkas.

Sudarant naują dvejų metų kolekcinių ir proginių monetų leidybos programą, laikytasi Lietuvos monetų kaldinimo tradicijų ir gerosios tarptautinės praktikos, išnagrinėti įvairių institucijų bei privačių asmenų pasiūlymai, kurių Lietuvos banke buvo gauta daugiau kaip šimtas.

2 eurų proginėms monetoms numatytos į UNESCO sudarytą Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą įrašytos temos: 2018 m. monetai – Dainų ir šokių šventė, 2019 m. monetai – sutartinės, lietuvių daugiabalsės dainos.

2018 metais taip pat planuojama išleisti penkias kolekcines monetas, viena iš jų, tęsiant aukso monetų seriją ,,Lietuvos mokslas“, bus skirta technologijos mokslams. Joninėms (Rasos šventei) skirtas monetas (serija ,,Tradicinės lietuvių šventės“), be tauriųjų metalų, numatoma kaldinti ir iš spalvotųjų metalų lydinių. Sidabro moneta bus skirta iškiliam asmeniui – filosofui, rašytojui, publicistui, kultūros veikėjui Vilhelmui Storostai-Vydūnui, būtent jo 150-osioms gimimo metinėms. Vienos monetos temą išrinks visuomenė.

2019 m. numatoma išleisti dvi sidabro monetas, skirtas mūsų istorijos reikšmingoms temoms: Lietuvos laisvės kovos sąjūdžiui, kuriuo siekta atkurti Lietuvos valstybės nepriklausomybę, bei Lietuvos ir Voluinės sutarties 800-mečiui – besikuriančios Lietuvos valstybės diplomatiniam aktui, t. y. pirmajai lietuvių užsienio politikos sutarčiai ir svarbiam istorijos šaltiniui.

2019 m. kolekcininkus taip pat nudžiugins Šiaulių miestą įamžinsianti moneta, ji pratęs seriją „Lietuvos miestai“, kuriai priklausančios  monetos iš vario ir nikelio lydinio, skirtos Vilniui, Kaunui ir Klaipėdai, išleistos jau anksčiau. Sidabro moneta bus skirta Sapiegų rūmams ir pratęs rūmų stiliams skiriamą seriją „Lietuvos rūmai ir dvarai“. Monetas Užgavėnėms (serija ,,Tradicinės lietuvių šventės“), stintų žvejybai viliojant (serija ,,Lietuvos gamta“), kaip ir kitas šių serijų monetas, be tauriųjų metalų, numatoma kaldinti ir iš spalvotųjų metalų lydinių. Viena moneta bus išleista visuomenės pasiūlyta tema.

Šaltinis: lb.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Indijos bankas įdiegė klientų identifikavimo pagal akies tinklainę sistemą

Indijos bankas DCB įdiegė „Aadhaar“ biometrijos sistemą, kuri skenuoja klientų akies tinklainę. skaityti »

Londono naktiniame bare galima susimokėti pirštu

Didžiojoje Britanijoje buvo atliktas pirmas atsiskaitymas nuskenavus piršto atspaudą. skaityti »

Skelbiami SEB banko grupės Lietuvoje 2016 metų veiklos rezultatai

Preliminariais duomenimis, per 2016 metus AB SEB bankas uždirbo 94,5 mln. eurų, o AB SEB banko grupė – 93,1 mln. eurų neaudituoto grynojo pelno. skaityti »

Mobiliųjų atsiskaitymų per „PayPal“ padaugėjo 55 proc.

2016 metų ketvirtajame ketvirtyje trečdalis per mokėjimo sistemą „PayPal“ atliktų atsiskaitymų buvo įgyvendinta per mobiliuosius įrenginius. skaityti »

Singapūre už transporto paslaugas bus galima atsiskaityti išmaniosiomis apyrankėmis

Singapūro mokėjimo technologijų ir telekomunikacijų bendrovė „EZ-Link“ pristatė savo elektroninės piniginės CEPAS integraciją į išmaniąsias sportines apyrankes „Garmin“ ir „Watchdata Technologies“. skaityti »

Rinkos dalyviams sudarytos sąlygos pasiruošti naujam būsto paskolų rinkos reguliavimui

Atnaujinęs Atsakingojo skolinimo nuostatus, Lietuvos bankas baigė priimti jo reguliavimo sričiai priskiriamus antrinius teisės aktus, reikalingus nuo 2017 m. liepos 1 d. įsigaliosiančio Su nekilnojamuoju turtu susijusio kredito įstatymo nuostatoms įgyvendinti. skaityti »

Austrijos bankai prieinami iš namų

Austrijos bankai „Erste Bank“ ir „Sparkasse“ sudarys galimybę savo klientams atsidaryti banko sąskaitą iš namų per vaizdo pokalbių programą. skaityti »

Kinijoje grynųjų pinigų galima gauti nusišypsojus bankomatui

Kinijos banko „China Merchants Bank“ klientai galės išsiimti iš bankomatų pinigus, naudodamiesi veidų atpažinimo technologija. skaityti »

Venesuela išleido vertikalius banknotus

Venesuela pradėjo leisti vertikalaus vaizdo banknotus. Iki šiol pats stambiausias šalies banknotas buvo 100 bolivarų. skaityti »

Japonijos bankas „Mitsubishi UFJ“ pradeda naudoti debesų technologiją

Japonijos bankas „Mitsubishi UFJ Financial Group“ susitarė su „Amazon.com“ dėl debesų technologijos platformos naudojimo plėtojant banko IT sistemą skaityti »