Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui – speciali penkių eurų monetų serija

Publikuota: 2017 m. sausio 2 d. pirmadienis

2018-aisiais mūsų valstybės šimtmetį Lietuvos bankas paminės išleisdamas keturias kolekcines monetas – vieną aukso ir tris sidabro – bei kartu su Latvijos ir Estijos centriniais bankais išleisdamas 2 eurų proginę monetą. Kolekcinės monetos iš tauriųjų metalų įamžins signatarus, Lietuvos diplomatiją, ginkluotąsias pajėgas ir sukarintas struktūras (kariuomenę, šaulius, savanorius, skautus ir kt.) bei valstybės teisės sistemą. Tai numatyta Lietuvos banko valdybos patvirtintame Kolekcinių eurų monetų ir proginių su Lietuvos nacionaline puse eurų monetų išleidimo 2018–2019 metais plane.

„Kadangi 2018 m. savo valstybės atkūrimo šimtmetį minės ir mūsų kaimynės, ketiname šiai sukakčiai skirtą 2 eurų proginę monetą išleisti kartu su Latvija ir Estija, ir visų jų nacionalinės pusės (averso) dizainas bus toks pats. Išrinkti geriausią tos monetos dizainą balsuojant bus kviečiami visų trijų valstybių gyventojai. Tai būtų pirmoji moneta, kartu išleista trijų Baltijos šalių centrinių bankų. Monetų leidyboje bus daugiau naujovių – ketiname kartą per metus išleisti monetą, kurios temą išrinks visuomenė“, – sakė Deivis Stankevičius, Lietuvos banko Grynųjų pinigų departamento direktorius, Monetų kūrimo komisijos pirmininkas.

Sudarant naują dvejų metų kolekcinių ir proginių monetų leidybos programą, laikytasi Lietuvos monetų kaldinimo tradicijų ir gerosios tarptautinės praktikos, išnagrinėti įvairių institucijų bei privačių asmenų pasiūlymai, kurių Lietuvos banke buvo gauta daugiau kaip šimtas.

2 eurų proginėms monetoms numatytos į UNESCO sudarytą Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą įrašytos temos: 2018 m. monetai – Dainų ir šokių šventė, 2019 m. monetai – sutartinės, lietuvių daugiabalsės dainos.

2018 metais taip pat planuojama išleisti penkias kolekcines monetas, viena iš jų, tęsiant aukso monetų seriją ,,Lietuvos mokslas“, bus skirta technologijos mokslams. Joninėms (Rasos šventei) skirtas monetas (serija ,,Tradicinės lietuvių šventės“), be tauriųjų metalų, numatoma kaldinti ir iš spalvotųjų metalų lydinių. Sidabro moneta bus skirta iškiliam asmeniui – filosofui, rašytojui, publicistui, kultūros veikėjui Vilhelmui Storostai-Vydūnui, būtent jo 150-osioms gimimo metinėms. Vienos monetos temą išrinks visuomenė.

2019 m. numatoma išleisti dvi sidabro monetas, skirtas mūsų istorijos reikšmingoms temoms: Lietuvos laisvės kovos sąjūdžiui, kuriuo siekta atkurti Lietuvos valstybės nepriklausomybę, bei Lietuvos ir Voluinės sutarties 800-mečiui – besikuriančios Lietuvos valstybės diplomatiniam aktui, t. y. pirmajai lietuvių užsienio politikos sutarčiai ir svarbiam istorijos šaltiniui.

2019 m. kolekcininkus taip pat nudžiugins Šiaulių miestą įamžinsianti moneta, ji pratęs seriją „Lietuvos miestai“, kuriai priklausančios  monetos iš vario ir nikelio lydinio, skirtos Vilniui, Kaunui ir Klaipėdai, išleistos jau anksčiau. Sidabro moneta bus skirta Sapiegų rūmams ir pratęs rūmų stiliams skiriamą seriją „Lietuvos rūmai ir dvarai“. Monetas Užgavėnėms (serija ,,Tradicinės lietuvių šventės“), stintų žvejybai viliojant (serija ,,Lietuvos gamta“), kaip ir kitas šių serijų monetas, be tauriųjų metalų, numatoma kaldinti ir iš spalvotųjų metalų lydinių. Viena moneta bus išleista visuomenės pasiūlyta tema.

Šaltinis: lb.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Biometrijos būdai mokėjimo operacijoms atlikti

28 proc. 25–34 m. JAV, Didžiosios Britanijos ir Australijos gyventojų jau įgyvendina atsiskaitymus naudodamiesi biometrijos technologijomis: pirštų atspaudų, rainelės ir venų skenavimo atpažinimu. skaityti »

Lietuvoje nukalta „porcelianinė“ latviška moneta

Latvijos bankas išleido unikalios formos sidabrinę kolekcinę monetą „Baltars. Porcelianas“. skaityti »

Įsigyti prekes bus galima per virtualiosios realybės akinius

Užsidėjus „Alibaba“ virtualiosios realybės akinius „Buy+“, bus galima elektroninėje parduotuvėje virtualiai paliesti patikusias prekes ir jas įsigyti. skaityti »

Vasaros olimpinėse žaidynėse – bekontakčiai atsiskaitymo būdai

Vasaros olimpinių žaidynių dalyviai gali išbandyti šiuolaikiškas atsiskaitymo priemones, kurias pasiūlė pagrindinė žaidynių rėmėja „Visa“. skaityti »

„Global Finance“: SEB interneto bankas – geriausias Lietuvoje

Tarptautinis verslo ir finansų žurnalas „Global Finance“ SEB interneto banką įmonėms ir privatiems klientams pripažino geriausiu Lietuvoje. skaityti »

S. Kropas. Kartais jokio reguliavimo geriau nei per didelis reguliavimas?

Būkime pakankamai drąsūs nereguliuoti – taikliai pastebėjo dabar jau buvęs Europos Komisijos komisaras J. Hill, atsakingas už finansų sektorių. Sukurti aibę taisyklių, baksnoti pirštu į jas ir viską grįsti pernelyg detaliu reglamentavimu, ko gero, vienas lengvesnių kelių. skaityti »

Pradėta vieša konsultacija dėl būtiniausių mokėjimo paslaugų krepšelio ir jo kainos ribos nustatymo

Lietuvos bankas pradėjo viešą konsultaciją dėl mokėjimo paslaugų, kurių kaina bus ribojama, krepšelio sudėties ir jo galimos didžiausios kainos nustatymo metodikos. skaityti »

„Wincor Nixdorf“: įsibėgėjanti restruktūrizacija ir didėjančios pardavimo apimtys

Pirmieji devyni finansinių metų mėnesiai Vokietijos bankinių technologijų kompanijai „Wincor Nixdorf“ buvo sėkmingi. Įsibėgėjo bendrovės restruktūrizacijos programa, augo pardavimo apimtys. skaityti »

„Visa“ atidarys biurą Silicio slėnyje

Planuojama, kad Silicio slėnyje bus bendrovės „Visa“ įkurtas verslo informacijos analizės bei duomenų apsaugos tyrimo centras. skaityti »

Testavimo nepalankiausiomis sąlygomis rezultatai rodo padidėjusį euro zonos bankų sistemos atsparumą

Europos Centrinis Bankas (ECB) paskelbė, kad, remiantis ES mastu atlikto bankų testavimo nepalankiausiomis sąlygomis rezultatais, euro zonos bankų atsparumas padidėjo ir bendri priežiūriniai reikalavimai dėl kapitalo, palyginti su 2015 m., iš esmės nesikeis. skaityti »