Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui – speciali penkių eurų monetų serija

Publikuota: 2017 m. sausio 2 d. pirmadienis

2018-aisiais mūsų valstybės šimtmetį Lietuvos bankas paminės išleisdamas keturias kolekcines monetas – vieną aukso ir tris sidabro – bei kartu su Latvijos ir Estijos centriniais bankais išleisdamas 2 eurų proginę monetą. Kolekcinės monetos iš tauriųjų metalų įamžins signatarus, Lietuvos diplomatiją, ginkluotąsias pajėgas ir sukarintas struktūras (kariuomenę, šaulius, savanorius, skautus ir kt.) bei valstybės teisės sistemą. Tai numatyta Lietuvos banko valdybos patvirtintame Kolekcinių eurų monetų ir proginių su Lietuvos nacionaline puse eurų monetų išleidimo 2018–2019 metais plane.

„Kadangi 2018 m. savo valstybės atkūrimo šimtmetį minės ir mūsų kaimynės, ketiname šiai sukakčiai skirtą 2 eurų proginę monetą išleisti kartu su Latvija ir Estija, ir visų jų nacionalinės pusės (averso) dizainas bus toks pats. Išrinkti geriausią tos monetos dizainą balsuojant bus kviečiami visų trijų valstybių gyventojai. Tai būtų pirmoji moneta, kartu išleista trijų Baltijos šalių centrinių bankų. Monetų leidyboje bus daugiau naujovių – ketiname kartą per metus išleisti monetą, kurios temą išrinks visuomenė“, – sakė Deivis Stankevičius, Lietuvos banko Grynųjų pinigų departamento direktorius, Monetų kūrimo komisijos pirmininkas.

Sudarant naują dvejų metų kolekcinių ir proginių monetų leidybos programą, laikytasi Lietuvos monetų kaldinimo tradicijų ir gerosios tarptautinės praktikos, išnagrinėti įvairių institucijų bei privačių asmenų pasiūlymai, kurių Lietuvos banke buvo gauta daugiau kaip šimtas.

2 eurų proginėms monetoms numatytos į UNESCO sudarytą Reprezentatyvųjį žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą įrašytos temos: 2018 m. monetai – Dainų ir šokių šventė, 2019 m. monetai – sutartinės, lietuvių daugiabalsės dainos.

2018 metais taip pat planuojama išleisti penkias kolekcines monetas, viena iš jų, tęsiant aukso monetų seriją ,,Lietuvos mokslas“, bus skirta technologijos mokslams. Joninėms (Rasos šventei) skirtas monetas (serija ,,Tradicinės lietuvių šventės“), be tauriųjų metalų, numatoma kaldinti ir iš spalvotųjų metalų lydinių. Sidabro moneta bus skirta iškiliam asmeniui – filosofui, rašytojui, publicistui, kultūros veikėjui Vilhelmui Storostai-Vydūnui, būtent jo 150-osioms gimimo metinėms. Vienos monetos temą išrinks visuomenė.

2019 m. numatoma išleisti dvi sidabro monetas, skirtas mūsų istorijos reikšmingoms temoms: Lietuvos laisvės kovos sąjūdžiui, kuriuo siekta atkurti Lietuvos valstybės nepriklausomybę, bei Lietuvos ir Voluinės sutarties 800-mečiui – besikuriančios Lietuvos valstybės diplomatiniam aktui, t. y. pirmajai lietuvių užsienio politikos sutarčiai ir svarbiam istorijos šaltiniui.

2019 m. kolekcininkus taip pat nudžiugins Šiaulių miestą įamžinsianti moneta, ji pratęs seriją „Lietuvos miestai“, kuriai priklausančios  monetos iš vario ir nikelio lydinio, skirtos Vilniui, Kaunui ir Klaipėdai, išleistos jau anksčiau. Sidabro moneta bus skirta Sapiegų rūmams ir pratęs rūmų stiliams skiriamą seriją „Lietuvos rūmai ir dvarai“. Monetas Užgavėnėms (serija ,,Tradicinės lietuvių šventės“), stintų žvejybai viliojant (serija ,,Lietuvos gamta“), kaip ir kitas šių serijų monetas, be tauriųjų metalų, numatoma kaldinti ir iš spalvotųjų metalų lydinių. Viena moneta bus išleista visuomenės pasiūlyta tema.

Šaltinis: lb.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Mokėjimo korteles pakeis balti žiedai

Netrukus Europoje žmonės pradės mūvėti baltus žiedus. skaityti »

El. komercija Europos šalyse per metus išaugs 14 proc.

„European Ecommerce Report 2017“ duomenimis, šių metų pabaigoje el. komercijos sektorius bus vertinamas 602 mlrd. eurų. skaityti »

Biometrinis žiedas atstos raktus ir banko kortelę

Naudojantis vienu žiedu bus galima atidaryti duris, prisijungti prie kompiuterio, užvesti automobilį ir atlikti mokėjimus. Tokį išmanųjį žiedą „Token“ sukūrė įmonė „Tokenize“. skaityti »

Finansinėmis paslaugomis besinaudojančių klientų tapatybę finansų įstaigos galės nustatyti paprasčiau

Finansų įstaigoms ir vartotojams suteikiamos platesnės galimybės naudotis elektroninėmis finansinėmis paslaugomis, supaprastinant kai kuriuos kliento tapatybės nustatymo reikalavimus ir išplečiant nuotolinio tapatybės nustatymo būdus. skaityti »

Bankomatai švenčia 50-ąjį gimtadienį

1967 m. liepos 27 d. pasaulyje pradėjo veikti pirmasis bankomatas. Jį „Barclays“ bankas įrengė Londone. skaityti »

Išleista 0 eurų kupiūra

Europos Centrinis bankas suteikė teisę Vokietijai išleisti 0 eurų kupiūrą. skaityti »

Pusė lietuvių norėtų išbandyti bekontakčius mokėjimus

Apie galimybę atsiskaityti neįvedant PIN kodo Lietuvoje jau yra girdėję 77 proc. gyventojų, 43 proc. respondentų šią galimybę vertina teigiamai. skaityti »

Žvilgsnis į artimą ateitį: apsiperkant tereikės turėti mobilųjį telefoną?

Į finansų rinką įžengusios finansinės technologijos sukėlė kai kuriuos griaunamuosius tradicinės bankininkystės reiškinius. skaityti »

Mokėjimo kortelių naudojimas pasaulyje auga

2016 m. užregistruota 257,17 mlrd. dolerių atsiskaitymų mokėjimo kortelėmis. Tai 13,3 proc. daugiau, nei pernai. skaityti »

Finansų sistema stabili, tačiau horizonte matyti iššūkių, rinkos dalyviai turi jiems pasirengti

Šalies bankų sektorius veikia pelningai ir yra atsparus galimiems šokams. skaityti »