Pasaulinė mokėjimų ataskaita: elektroniniai atsiskaitymai universalėja

Publikuota: 2012 m. lapkričio 5 d. pirmadienis

Paskelbta 2012 m. Pasaulinė mokėjimų ataskaita (World Payments Report 2012). Ją parengė viena didžiausių pasaulyje tarptautinė vadybos konsultavimo ir profesionalių paslaugų kompanija „Cap Gemini“, Europos finansų vadybos ir rinkodaros asociacija (EFMA) bei Karališkasis Škotijos bankas (The Royal Bank of Scotland).

Šią ataskaitą tarptautiniai finansų ekspertai rengia jau aštuntus metus. Šiuo metu EFMA įvairiose Europos valstybėse vykdo seriją ataskaitos pristatymų – su ekspertų iš „Cap Gemini“ if RBS komentarais.

Ypač daug dėmesio šių metų ataskaitoje skiriama mokėjimams negrynaisiais pinigais (non–cash payments).

Tarptautiniai ekspertai, apibrėždami šių ir ateinančių metų pasaulines tendencijas, naudojosi 2010 ir 2011 metų duomenimis.

Ataskaitoje konstatuojama, kad pasaulyje atsiskaitymai negrynaisiais auga daugiau nei 7 procentais per metus. Kai kuriais duomenimis pernai mokėjimų negrynaisiais pinigais padaugėjo daugiau nei 8 proc. Ypač sparčiai atsiskaitymai negrynaisiais pinigais auga besivystančiose rinkose, tokiose kaip Rusija ir Kinija. Tačiau ir vadinamosiose išsivysčiusiose valstybėse atsiskaitymai negrynaisiais pinigais augo beveik 5 proc., o tai viršija bendrojo vidaus produkto augimą tose šalyse. Be to, atsiskaitymai negrynaisiais pinigais išsivysčiusiose šalyse sudaro maždaug 80 proc. visų atsiskaitymų negrynaisiais pinigais pasaulyje.

Didžiausius atsiskaitymų negrynaisiais pinigais srautus vis dar generuoja mokėjimo kortelės (kreditinės ir debetinės), 2010–aisiais – beveik 56 proc. visų atsiskaitymų negrynaisiais pinigais.

Tačiau sparčiausiai auga atsiskaitymai internetu (e. mokėjimai ir vadinamoji f. prekyba (atsiskaitymai per socialinius tinklus, tokius kaip „Facebook“)) ir mobiliaisiais įrenginiais (m. mokėjimai). 2009—2013 metais elektroniniai ir mobilieji atsiskaitymai augo po 20 proc. kasmet. Prognozuojama, kad 2013 metais tokių mokėjimų skaičius visame pasaulyje pasieks 31,4 milijardo.

Kai kurie analitikai teigia, kad atsiskaitymai mobiliaisiais įrenginiais (m. mokėjimai) per šiuos metus išaugs beveik 53 proc. ir ateinančiais metais pasieks 17 milijardų.

Pasaulinėje mokėjimų ataskaitoje teigiama, kad 2010–aisiais visame pasaulyje e. ir m. atsiskaitymų skaičius siekė 22,5 milijardo, o 2011 metais – 28,3 milijardo.

Mokėjimų analitikai prognozuoja, kad e. ir m. mokėjimų segmentai augs labai smarkiai ir plačiai, nes vartotojai vis mieliau priima alternatyvius atsiskaitymo būdus bei technologijas. Pabrėžiama, kad nors e. ir m. mokėjimų skaičius bendrame finansinių tranzakcijų kontekste vis dar yra nedidelis, jis auga labai sparčiai. Ypač tai pastebima m. mokėjimų srityje, kurioje mobiliųjų tinklų operatoriai ir mobiliųjų programėlių (aplikacijų) parduotuvės aptarnauja ženklų skaičių tranzakcijų, kuriais paprastai gali aptarnauti bankai.

Pasaulinėje mokėjimų ataskaitoje teigiama, kad būtent alternatyvūs atsiskaitymų kanalai kursto e. ir m. mokėjimų augimą. Tai taip pat atspindi tendenciją, kad įprasti fiziniai pardavėjai prekybą vis labiau plečia ir internetinėje erdvėje, drauge su grynai internetiniais pardavėjais augindami e. prekybą.

Daugeliu atveju inovacijų skatinama e. prekyba, drauge su fizinėmis parduotuvėmis gali pakurstyti poreikį labiau integruoti prekybos sistemą, kad būtų patenkinti vartotojų pageidavimai.

Pasaulinėje mokėjimų ataskaitoje taip pat pabrėžiama, kad šioje srityje kuriami savotiški hibridiniai mokėjimų instrumentai, sujungiantys kelis mokėjimų kanalus. Savo ruožtu pardavėjai stengiasi, kad pirkėjai galėtų vietoje atsiskaityti internetine bankininkyste, o ne mokėjimų kortele.

Tuo tikslu kai kurios mokėjimo įstaigos jau yra sukūrusios savo savotiškas e. pinigines, kurios jungia ir atsiskaitymus per mobiliuosius įrenginius, ir internetu.

Ataskaitos išvadose sakoma, kad elektroniniai atsiskaitymai, ypač didėjantis m. mokėjimų skaičius, rodo didžiulį mokėjimų potencialią plėstis toli už tradicinės bankininkystės sistemos ribų. Tai ypač skatina mokėjimo ir elektroninių pinigų įstaigos, matančios naujas nišas, kurių reikia vartotojams, ir pritaikančias naujas technologijas tai padaryti.

Tai pat pabrėžiama, kad kol kas nežinia, kiek mokėjimų būdai plėsis ir kaip vykdyti visų inovatyvių mokėjimų būdų apskaitą bei kontrolę. Tam reikia susitarti dėl standartų ir taisyklių.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Bendradarbiaus bankai „ProCredit“ ir „Liberty Bank“

Du Gruzijos bankai – „ProCredit“ ir „Liberty“ – pasirašė tarpusavio memorandumą „Host to Host“, kuris, tikimasi, leis klientams išnaudoti abiejų bankų privalumus. skaityti »

„Halyk Bank“ paskelbtas Metų Kazachstano banku

Tarptautinis finansinis žurnalas „The Banker“ paskelbė „Halyk Bank“ Metų Kazachstano banku. „The Banker“ apdovanojimai vyksta kasmet, šiemet – jau 16 kartą. skaityti »

LB valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas Švedijos centrinio banko vadovo kvietimu lankysis Stokholme

Gruodžio 10-ąją, Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas lankysis Švedijos centriniame banke (Sveriges Riksbank). Su šio banko valdyba ir ekspertais jis aptars šalių finansų sistemoms kylančias rizikas bei jų taikomas priemones galimoms grėsmėms užkardyti. skaityti »

Pasaulinis bankas remia Armėniją

Pasaulinis bankas nusprendė skirti Armėnijai 50 mln. dolerių paskolą. Lėšos skirtos fiskaliniam, socialiniam ir ekologiniam šalies stabilumui sutvirtinti, įgyvendinant efektyvias reformas. skaityti »

Lietuvių kalbai skirta proginė moneta bus pristatyta Rašytojų menėje Vilniaus universitete

Gruodžio 14 dieną, pirmadienį, Lietuvos bankas į apyvartą išleidžia 2 eurų proginę monetą, skirtą lietuvių kalbai. skaityti »

Bankai vertins savo įtaką klimatui

Olandijos bankai artimiausiu metu ketina savo strategiją vertinti analizuodami visiškai nebankinius rodiklius. skaityti »

„Nordea“ išrinktas geriausiu 2015 m. banku Vakarų Europoje

Leidiniui „The Financial Times“ priklausantis žurnalas „The Banker“, atsižvelgdamas į pirmaujančius Vakarų Europos bankus, išrinko „Nordea“ 2015 metų banku. skaityti »

Parduotuvėse „Zara“ – apsipirkimas planšetiniais kompiuteriais

Vieno populiariausių prekių ženklų Europoje „Zara“ kūrėjai savo parduotuvių lankytojams pasiūlė prie interneto prijungtų planšetinių kompiuterių „iPad“, palengvinančių pirkimo procesus. skaityti »

Trijuose Baltarusijos bankuose naudojamos biometrinės technologijos

2015 m. trys Baltarusijos bankai – „Belgazprombank“, „Belinvestbank“ ir „Priorbank“ – pradėjo naudoti biometrines technologijas. skaityti »

Olandijoje – galimybė atidaryti sąskaitą su asmenuke

Olandijos bankas „ABN Amro“ suteikė savo klientams galimybę atidaryti sąskaitą per išmanųjį telefoną. Norint tai padaryti, būtina nufotografuoti savo asmens dokumentą, padaryti asmenukę ir pervesti 0,01 euro per sistemą „iDeal“. skaityti »