Pensijų labirintas – išėjimo beieškant

Publikuota: 2013 m. kovo 21 d. ketvirtadienis

Lietuva daugiau nei dešimtmetį klaidžioja pensijų sistemos reformos labirintu. Tačiau išėjimas stabilios ir ilgalaikės socialinio aprūpinimo strategijos link yra čia pat – tereikia pripažinti pensijos kaupimo naudą visuomenei. Nors į Lietuvos antros pakopos pensijų fondus pervedamos įmokos yra vienos mažiausių Europoje, jų investavimo rezultatai ne prastesni nei kaimyninių šalių: per beveik devynerius veiklos metus Lietuvoje net ir didžiausios rizikos – akcijų – pensijų fondams nebuvo pelningi tik 2008-ieji ir 2011-ieji. O pernai Lietuvos II pakopos pensijų fondai uždirbo per 440 mln. litų investicinės grąžos.

Efektyviai reformai reikia nuoseklumo

Kaimyninių ir kitų užsienio šalių gyventojai II pakopos pensijų fonduose kaupia taip pat sėkmingai, ir mažai kam kyla klausimas, ar reikia grįžti į valstybinio socialinio draudimo sistemą. Estai į II pakopos pensijų fondus perveda 6 proc. nuo darbuotojo atlyginimo: 2 proc. skiria pats kaupiantysis, 4 proc. – valstybė. Lenkijoje į pensijų fondus pervedami atitinkamai 2,3 proc., ir ši dalis didės iki 2,8 proc.

Taigi Lietuvos II pakopos pensijų sistemos struktūra ir valdymas atitinka daugelio tarptautinių ekspertų, organizacijų, įskaitant ir Europos Sąjungos, rekomendacijas, tačiau mūsų sistemai trūksta stabilumo – valstybė turi turėti ilgalaikę socialinio aprūpinimo strategiją, kuri numatytų ne tik deklaratyvius, bet ir skaičiais pagrįstus socialinio aprūpinimo sistemos parametrus.

Pavyzdžiui, dėl krizės „Sodra“ į fondus kurį laiką pervedinėjo tik 1,5 proc. vietoje planuotų 5,5 proc., ir tai pakeitė numatytus skaičiavimus, kuriais rėmėsi suplanuota pensijos reforma. Nuo šių metų II pakopos pensijų dalyviai Lietuvoje turės vėl iš naujo rinktis pensijos kaupimo būdą. Kaupimas pensijai yra ilgalaikis procesas, kurį įvairiai trikdant daroma neigiama įtaka jo rezultatui. Nenuoseklumas kaitaliojant jau priimtus sprendimus ir įstatymus ne tik griauna visuomenės pasitikėjimą, bet ir didina realius finansinius kaštus – mažina užsienio investuotojų pasitikėjimą bei vietos verslininkų ryžtą.

Sprendimas – kaupiančiųjų rankose

Gyventojai, nusprendę ir toliau kaupti savo lėšas pensijų fonduose, privalės nuo balandžio iki rugsėjo pateikti prašymą savo pensijų kaupimo bendrovei – nuo 2014 m. jiems bus pervedama dalis „Sodrai“ sumokėtų mokesčių bei pridedama dalis asmeninių lėšų ir skiriama papildoma valstybės dalis.

Tiems, kurie nuo 2014 m. savo lėšomis nesutiks mokėti papildomos dalies, nebus sustabdytas jų įmokų į pensijų fondus pervedimas iš „Sodros“ – pensiją jie toliau galės gauti ir „Sodroje“, ir II pakopos pensijų fonduose. Tačiau jeigu gyventojai norės papildomai sukaupti didesnę pensiją, jie turės pateikti prašymą. Jeigu dėl pensijų kaupimo finansavimo sistemos keitimo gyventojai toliau nebenorėtų dalyvauti II pakopos pensijų fondų veikloje, nuo 2014 m. pradžios jie nutrauktų pervedimus iš „Sodros“ į II pakopos pensijų fondus, tačiau pensijų fonduose sukauptos lėšos juose ir liktų, o gyventojai prie savanoriško kaupimo galėtų grįžti bet kada.

Mažesni mokesčiai leis sukaupti daugiau

Padidinus „Sodros“ pervedimus, sudarius papildomą galimybę žmonėms pervesti asmeninių lėšų, taip pat valstybei skyrus lėšų papildomiems pervedimams, II pakopos pensijų fonduose bus galima sukaupti daugiau.

Gyventojų naudai daroma ir daugiau pakeitimų – dar šiemet sumažinami įstatymais reguliuojami lėšų valdymo fonduose paslaugų įkainiai. Trečdaliu sumažintas įmokos mokestis, kuris nuo 2017 m. bus visai panaikintas, o turto mokestis konservatyviuose fonduose sumažintas nuo 1 proc. iki 0,65 proc. per metus.

Nepritariantys kaupimui privačiuose pensijų fonduose pamiršta svarbų dalyką: II pakopos pensijų fonde sukauptos lėšos yra paveldimos. Gaunantys pensijas iš „Sodros“ tokios privilegijos neturi. Taigi, pinigai II pakopos fonde yra kiekvienos šeimos asmeninės santaupos kaip tam tikras draudimas. Taip pat aktualu tai, kad žmogui šiais pinigais papildomai rūpintis nereikia – kartą priėmus sprendimą kaupti II pakopos pensijų fonde, pasitarti su konsultantu reikės tik sulaukus vidutinio amžiaus ir tuomet pereiti į mažiau rizikingą fondą, o likus mažiau kaip 10 metų iki pensijos – pereiti į konservatyvų pensijų fondą.

Komentarą parengė Darius Kuzmickas, „Danske Capital investicijų valdymas“ generalinis direktorius

Šaltinis: danskebankas.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

„Sodrai“ – 25 metai

1990 m. kovo 23 d. įsteigta nepriklausoma socialinį draudimą administruojanti institucija, vėliau pervadinta Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba („Sodra“), taip pat priimti pirmieji šią sritį reguliuojantys teisės aktai. skaityti »

Pokyčiai AB „Citadele“ banko valdyboje

Naująja valdybos pirmininke (CEO) ir administracijos vadove bus paskirta Dace Priede, kuri šiuo metu „Citadele“ banke užima valdybos narės ir verslo vadovės (CBO) pareigas. skaityti »

Šiaulių bankas – tarp pretendentų laimėti prestižinį Europos verslo Oskarą

Šiaulių bankas Europos verslo apdovanojimuose („European Business Awards“) pateko tarp dešimties Europos įmonių, kurios pretenduoja laimėti apdovanojimą už „Metų augimo strategiją“. skaityti »

Didžioji Britanija pradeda spausdinti plastikinius pinigus

Rugsėjo 13 d. Didžiojoje Britanijoje popieriniai pinigai pradėti keisti polimeriniais. Pirmieji išleisti 5 svarų nominalai. skaityti »

Bankai skolina daugiau, paskolų būklė gerėja

Bankai šiemet paskolas teikia aktyviau – nuo praėjusių iki šių metų vidurio paskolų portfelio vertė išaugo 8,8 proc. (iki 17,6 mlrd. Eur). Paskolų kokybė toliau gerėjo. skaityti »

„Facebook Messenger“ bus naudojamas elektroniniams atsiskaitymams

„Facebook“ derasi dėl bendradarbiavimo su mokėjimo sistemų „PayPal“, „Visa“, „Mastercard“ ir „American Express“ atstovais. skaityti »

Bankų veiklos rodikliai: didėjantis gyventojų bei verslo finansavimas

Lietuvos bankų asociacija paskelbė apibendrintus šių metų antrojo ketvirčio Lietuvoje veikiančių bankų finansinių grupių veiklos rodiklius. skaityti »

„Visa Europe“ įgyvendina „Blockchain“ projektą

Tarptautinė mokėjimo sistema „Visa Europe“ pradeda įgyvendinti bandomąjį projektą, kurio metu pinigų pervedimui bus naudojama technologija „Blockchain“. skaityti »

Sąskaitą banke galima atidaryti parodžius nuotrauką

Didžiosios Britanijos banko HSBC verslo klientai gali atsidaryti sąskaitą naudodamiesi veidų atpažinimo technologija. skaityti »

Ant penkių dolerių kupiūros skraido paukštelis

Australijos rezervinis bankas pirmosiomis rugsėjo dienomis pristatė naują penkių dolerių kupiūrą su animacija. skaityti »

Indai siūlo bekontakčius lipdukus lipdyti ant ko tik nori

Indijoje daugiau nei 8 tūkstančiai darbuotojų naudojasi „Zeta Super Tag֧“ lipdukais, kurie atlieka bekontakčių atsiskaitymų funkciją. skaityti »