Pergalingiems LDK mūšiams atminti – naujasis apyvartinių monetų rinkinys

Publikuota: 2013 m. vasario 25 d. pirmadienis

Į apyvartą išleistas 2013 metų laidos Lietuvos Respublikos apyvartinių monetų numizmatinis rinkinys su atminimo ženklu, skirtu pergalingiems Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės mūšiams atminti.

Numizmatinis rinkinys skirtas šioms pergalingų istorinių mūšių sukaktims pažymėti: Mėlynųjų Vandenų 650-mečiui (minėtas 2012 m.), Chotyno 390-mečiui (2011 m.), Saulės 775-mečiui (2011 m.), Durbės 750-mečiui (2010 m.), Žalgirio 600-mečiui (2010 m.) ir kitais metais minėsimam Oršos mūšio 500-mečiui. 

„Šie šeši mūšiai – tai šlovingos ir didvyriškos pergalės, kuriomis didžiuojasi kiekvienas lietuvis ir iš kurių galime semtis stiprybės ir šiandien. Šios pergalės turėjo įtakos ne tik Lietuvos keliui, bet ir Europos raidai. Kiekvieno mūšio pavadinimas ir data įamžinti naujojo monetų rinkinio atminimo ženkle ant šešių stilizuotų kalavijų“, – sako Audrius Misevičius, Lietuvos banko valdybos narys, Pinigų kūrimo komisijos pirmininkas.

Prof. Alfredas Bumblauskas, kurio tekstas, sukurtas naujajam rinkiniui, puikuojasi ant monetų dėklo, šias sukaktis vadina „LDK ginklo šlovės sukakčių metais“.

Profesorius ypač pabrėžia Lietuvoje nepelnytai primiršto Mėlynųjų Vandenų mūšio reikšmę. Jame Algirdo vadovaujama LDK kariuomenė įveikė Aukso ordos trijų bekų (kunigaikščių) vadovaujamą kariuomenę ir išvadavo ukrainiečius iš mongolų jungo. „Ukrainiečiai gerbia Lietuvos istorinį vaidmenį ne tik dėl išvadavimo iš mongolų, bet ir už tai, kad pakreipė jų istoriją link Vilniaus ir Vakarų. Štai kodėl Mėlynuosius Vandenis būtina prisiminti ir Lietuvai. Kaip ir Žalgirį, Durbę, Saulę, kaip ir 1514 m. Oršą ar 1621 m. Chotyną“, – teigia prof. A. Bumblauskas.

Monetų rinkinį, skirtą LDK pergalingų mūšių sukaktims, sudaro 10, 20 ir 50 centų, 1, 2 ir 5 litų nominalo apyvartinės monetos ir atminimo ženklas. Jų plokštumos ir reljefo paviršius yra blizgantis (kokybė BU). Monetas ir ženklą nukaldino UAB Lietuvos monetų kalykla. Rinkinio tiražas yra 3 500 vienetų.

Numizmatinį rinkinį, kainuojantį 45 Lt, galima įsigyti Lietuvos banko kasose Vilniuje (Totorių g. 2/8 ir Žirmūnų g. 151) ir Kaune (Maironio g. 25) bei užsisakyti per Lietuvos banko interneto svetainę.

Lietuvos bankas anksčiau yra išleidęs aštuonis numizmatinius rinkinius: 1991, 2000, 2003, 2008, 2009, 2010, 2011 ir 2012 m. Pirmą kartą atminimo ženklas pasirodė 2010 m. rinkinyje ir buvo skirtas Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dvidešimtmečiui.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Europos komisija kuria „Blokchain“ observatoriją

Europos komisija investuoja 500 tūkst. eurų į „Blokchain“ tyrimo observatorijos kūrimą. skaityti »

Geriausiu 2016 metų banknotu išrinti Šveicarijos frankai

Geriausiu 2016 metų banknotu Tarptautinė banknotų draugija išrinko 50 Šveicarijos frankų kupiūrą. Jis išsiskiria vertikaliu dizainu. skaityti »

Bekontakčiai atsiskaitymai sparčiai populiarėja

„Juniper Research“ tyrimo duomenimis, mobiliosiomis atsiskaitymo paslaugomis iki 2017 m. vidurio naudosis daugiau nei 100 mln. žmonių. skaityti »

Įdomūs faktai apie pinigus

Kodėl monetos turi briaunas? Kiek pinigų šiuo metu yra pasaulyje? Kaip grynieji kinams padeda rasti sutuoktinį? skaityti »

„Ingenico“ atsiskaitymą per internetą pavers žaidimu

Žymi mokėjimo terminalų gamintoja „Ingenico“ nusprendė į mokėjimų patvirtinimo puslapius įdiegti loterijas ir įvairius žaidimus. skaityti »

Pirkėjai labiau pasitiki savo telefonais nei konsultantais

„Salsify“ atlikti tyrimai rodo, kad pirkėjai labiau pasitiki savo išmaniųjų telefonų teikiama informacija, nei prekybos centrų konsultantais. skaityti »

Ant bendros Baltijos šalių monetos – Lietuvos autoriaus sukurta kasos pynė

Kitąmet Baltijos valstybių šimtmečiui išleidžiamos pirmosios bendros Lietuvos, Latvijos ir Estijos proginės monetos dizaino autoriumi tapo lietuvis Justas Petrulis. skaityti »

Japonija pripažino bitkoinus teisėta valiuta

Japonijos valdžia paskelbė, kad nuo balandžio 1 d. virtualioji valiuta bitkoinas oficialiai pripažįstama legaliu atsiskaitymo būdu. skaityti »

Anglai graibsto monetas su triušiuko atvaizdu

Didžiosios Britanijos monetų rūmai išleido kolekcinių monetų seriją Beatris Potter triušiuko Piterio pasakojimų motyvais. skaityti »

Europoje vis dar dominuoja grynieji

Skaitmeninių mokėjimo sistemų kūrėjai klysta, prognozuodami artėjantį grynųjų pinigų išnykimą. Naujausios apklausos rodo, kad žmonės mėgsta naudotis grynaisiais pinigais. skaityti »