Pirmoji lietuviška kolekcinė eurų moneta būtų skirta monetų kalybai Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje

Publikuota: 2014 m. sausio 2 d. ketvirtadienis

Jei Europos Sąjungos Taryba nuspręstų leisti Lietuvai 2015 m. įsivesti eurą, pirmąja lietuviška kolekcine eurų moneta taptų monetų kalybai Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje skirta aukso moneta.

„Ši moneta simboliškai susietų naująją nacionalinės numizmatikos istoriją su senąja. Viduramžiais Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės sostinėje Vilniuje nukaldintos monetos buvo naudojamos ne tik visoje valstybėje, bet ir už jos ribų. Lietuvai įsivedus eurą, kaldintume ir išleistume į apyvartą ir kolekcines, ir apyvartines lietuviškas eurų monetas, ir jos, pasklisdamos po Europą, ir toliau garsintų mūsų kraštą“, – sako Lietuvos banko valdybos narys Marius Jurgilas.

Lietuvos banko valdyba numatė, kad jei Europos Sąjungos Taryba priimtų palankų sprendimą dėl euro įvedimo Lietuvoje nuo 2015 m. sausio 1 d., pirmoji kolekcinė eurų aukso moneta, skirta monetų kalybai Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje, bus išleista 2015 m. pirmąjį ketvirtį. Numatytas tiražas – 5 000 vienetų, nominalas – 50 eurų.

Jei ES institucijų sprendimas bus teigiamas, dar iki faktinio euro įvedimo Lietuvos monetų kalykla turės nukaldinti ir lietuviškas apyvartines euro monetas su Vyčio simboliu. Šios monetos, įvedus eurą būtų ne tik dažnos viešnios Lietuvos gyventojų piniginėse, bet ir visavertė mokėjimo priemonė visoje euro zonoje. Apyvartinių euro zonoje naudojamų monetų viena pusė yra vienoda visoms valstybėms narėms (bendroji pusė), kita – skirtinga (nacionalinė pusė). Pagal nacionalinę pusę galima atpažinti monetą išleidusią valstybę narę.

Kiekviena Europos Sąjungos valstybė narė, kurios valiuta yra euras, taip pat turi teisę per metus išleisti ir dvi progines eurų monetas, kurios viena pusė – kaip apyvartinės tokio nominalo monetos bendroji, o kita – nacionalinė pusė. Tokios monetos taip pat naudojamos visoje euro zonoje.

Be to, kiekviena euro zonos šalis gali kaldinti ir kolekcines eurų monetas, savo nuožiūra pasirinkdama nominalą, metalą ir kitas ypatybes. Tokios eurų monetos kaip mokėjimo priemonė galioja tik jas išleidusioje valstybėje.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Mokėjimo korteles pakeis balti žiedai

Netrukus Europoje žmonės pradės mūvėti baltus žiedus. skaityti »

El. komercija Europos šalyse per metus išaugs 14 proc.

„European Ecommerce Report 2017“ duomenimis, šių metų pabaigoje el. komercijos sektorius bus vertinamas 602 mlrd. eurų. skaityti »

Biometrinis žiedas atstos raktus ir banko kortelę

Naudojantis vienu žiedu bus galima atidaryti duris, prisijungti prie kompiuterio, užvesti automobilį ir atlikti mokėjimus. Tokį išmanųjį žiedą „Token“ sukūrė įmonė „Tokenize“. skaityti »

Finansinėmis paslaugomis besinaudojančių klientų tapatybę finansų įstaigos galės nustatyti paprasčiau

Finansų įstaigoms ir vartotojams suteikiamos platesnės galimybės naudotis elektroninėmis finansinėmis paslaugomis, supaprastinant kai kuriuos kliento tapatybės nustatymo reikalavimus ir išplečiant nuotolinio tapatybės nustatymo būdus. skaityti »

Bankomatai švenčia 50-ąjį gimtadienį

1967 m. liepos 27 d. pasaulyje pradėjo veikti pirmasis bankomatas. Jį „Barclays“ bankas įrengė Londone. skaityti »

Išleista 0 eurų kupiūra

Europos Centrinis bankas suteikė teisę Vokietijai išleisti 0 eurų kupiūrą. skaityti »

Pusė lietuvių norėtų išbandyti bekontakčius mokėjimus

Apie galimybę atsiskaityti neįvedant PIN kodo Lietuvoje jau yra girdėję 77 proc. gyventojų, 43 proc. respondentų šią galimybę vertina teigiamai. skaityti »

Žvilgsnis į artimą ateitį: apsiperkant tereikės turėti mobilųjį telefoną?

Į finansų rinką įžengusios finansinės technologijos sukėlė kai kuriuos griaunamuosius tradicinės bankininkystės reiškinius. skaityti »

Mokėjimo kortelių naudojimas pasaulyje auga

2016 m. užregistruota 257,17 mlrd. dolerių atsiskaitymų mokėjimo kortelėmis. Tai 13,3 proc. daugiau, nei pernai. skaityti »

Finansų sistema stabili, tačiau horizonte matyti iššūkių, rinkos dalyviai turi jiems pasirengti

Šalies bankų sektorius veikia pelningai ir yra atsparus galimiems šokams. skaityti »