Prieš 18 metų Lietuvoje įrengtas pirmasis bankomatas

Publikuota: 2013 m. rugsėjo 19 d. ketvirtadienis

Pirmąjį bankomatą Lietuvoje įrengė SEB Vilniaus bankas 1995 metų rugsėjo 19 dieną.

Pirmasis bankomatas Lietuvoje priėmė mokėjimo korteles VISA. Buvo galima išsiimti vieno nominalo banknotus. Į pirmąjį bankomatą bankas skelbė investavęs 60 tūkst. litų. Tiesa, ši naujovė buvo skirta ne vietos gyventojams, o iš užsienio atvykstantiems turistams, kuriems išsiimti pinigų iš bankomato buvo įprasta ir patogi procedūra.

O pasaulyje pirmasis įrenginys „Automated Teller Machine“, be operatoriaus dalyvavimo išduodantis grynuosius pinigus, priklausė bankui „Barclay`s“, ir buvo buvo įrengtas 1967 metų birželio 27 dieną Enfildo rajone Londono šiaurėje.

Pirmojo pasaulyje bankomato kūrėją Scotą Johną Shepherdą-Barroną įkvėpė šokoladą pardavinėjantis įrenginys. Pagrindinė problema – klientų kreditingumo patikrinimas – tuo metu buvo išspręsta ribojant išduodamų grynųjų pinigų sumą. Žmogui buvo išduodama iki 10 svarų.

Be to, grynuosius pinigus bankomatas išduodavo už specialų kvitą, t. y. jis nepriėmė kortelių. Pirmieji „korteliniai“ bankomatai pasirodė tik 1973 metais. S. J. Shepherdo-Barrono įrenginyje kvitas buvo apsaugotas – jis turėjo mažai radioaktyvią ir klientui nepavojingą žymą (izotopas C14).

Be kvito su žyma (iš esmės atstojančio plastikinę kortelę su magnetine juostele), pirmajame pinigus išduodančiame įrenginyje buvo taikomas 4 skaitmenų PIN kodas. Sklinda legendos, kad išradėjas atsisakė 6 skaitmenų PIN kodo dėl to, kad jo žmona lengviau galėjo įsiminti 4 skaitmenų derinį.

Pinigų saugumą pirmajame bankomate garantavo 1,6 cm storio plieninis korpusas. Tais laikais jį prapjauti norinčiam vagiui būtų prireikę dujų degiklio ir 8 valandų darbo. Įrenginys kainavo 18 tūkst. JAV dolerių.

Antrąjį panašios konstrukcijos bankomatą įrengė irgi Didžiosios Britanijos bankas „Chemical Bank“.

Prognozuojama, kad 2016 metais bankomatų visame pasaulyje bus 3 mln. 196 tūkst. vienetų.

Šaltinis: penki.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Europos komisija kuria „Blokchain“ observatoriją

Europos komisija investuoja 500 tūkst. eurų į „Blokchain“ tyrimo observatorijos kūrimą. skaityti »

Geriausiu 2016 metų banknotu išrinti Šveicarijos frankai

Geriausiu 2016 metų banknotu Tarptautinė banknotų draugija išrinko 50 Šveicarijos frankų kupiūrą. Jis išsiskiria vertikaliu dizainu. skaityti »

Bekontakčiai atsiskaitymai sparčiai populiarėja

„Juniper Research“ tyrimo duomenimis, mobiliosiomis atsiskaitymo paslaugomis iki 2017 m. vidurio naudosis daugiau nei 100 mln. žmonių. skaityti »

Įdomūs faktai apie pinigus

Kodėl monetos turi briaunas? Kiek pinigų šiuo metu yra pasaulyje? Kaip grynieji kinams padeda rasti sutuoktinį? skaityti »

„Ingenico“ atsiskaitymą per internetą pavers žaidimu

Žymi mokėjimo terminalų gamintoja „Ingenico“ nusprendė į mokėjimų patvirtinimo puslapius įdiegti loterijas ir įvairius žaidimus. skaityti »

Pirkėjai labiau pasitiki savo telefonais nei konsultantais

„Salsify“ atlikti tyrimai rodo, kad pirkėjai labiau pasitiki savo išmaniųjų telefonų teikiama informacija, nei prekybos centrų konsultantais. skaityti »

Ant bendros Baltijos šalių monetos – Lietuvos autoriaus sukurta kasos pynė

Kitąmet Baltijos valstybių šimtmečiui išleidžiamos pirmosios bendros Lietuvos, Latvijos ir Estijos proginės monetos dizaino autoriumi tapo lietuvis Justas Petrulis. skaityti »

Japonija pripažino bitkoinus teisėta valiuta

Japonijos valdžia paskelbė, kad nuo balandžio 1 d. virtualioji valiuta bitkoinas oficialiai pripažįstama legaliu atsiskaitymo būdu. skaityti »

Anglai graibsto monetas su triušiuko atvaizdu

Didžiosios Britanijos monetų rūmai išleido kolekcinių monetų seriją Beatris Potter triušiuko Piterio pasakojimų motyvais. skaityti »

Europoje vis dar dominuoja grynieji

Skaitmeninių mokėjimo sistemų kūrėjai klysta, prognozuodami artėjantį grynųjų pinigų išnykimą. Naujausios apklausos rodo, kad žmonės mėgsta naudotis grynaisiais pinigais. skaityti »