Svyruojantis pasaulio ūkis išvengs nuosmukio, teigia SEB grupės analitikai

Publikuota: 2011 m. rugpjūčio 30 d. antradienis

Pasaulio ekonomika susiduria su rimtomis problemomis, tačiau pakartotinės recesijos nepatirs, teigia SEB grupės analitikai šiandien Stokholme paskelbtoje pasaulio ekonomikos apžvalgoje „Nordic Outlook“. Kita vertus, išsivysčiusių valstybių skolų problema neleidžia tikėtis greito sunkumų sprendimo ir lems vangų ekonomikos augimą artimiausiais metais. Dėl globalių iššūkių Baltijos šalių ekonomikos plėtra taip pat bus lėtesnė nei prognozuota anksčiau.

Pasak SEB grupės analitikų, daugelio išsivysčiusių pasaulio šalių ūkio augimas 2012-2013 m. bus tik 1-2 proc., tuo tarpu recesijos tikimybė vertinama maždaug 30 procentų. Ekonomikos smukimo rizika smarkiai priklausys nuo politinių sprendimų, kurie bus priimti artimiausiu metu. Daug lemiantis bus JAV apsisprendimas, kaip paskatinti ekonomiką artimoje ateityje ir laikytis fiskalinės drausmės ilgesniu laikotarpiu, bei euro zonos pasirinkimai, sprendžiant didesnės fiskalinės vienybės ir valstybių suvereniteto dilemą. „Pasaulio ekonomika susiduria su giliomis sisteminėmis problemomis, kurioms reikia valstybių sienas peržengiančio koordinuoto atsako. Euro zona taip pat priartėjo prie būtinybės didinti tarpvalstybinį veiksmų derinimą, kitaip kils grėsmė euro egzistavimui“, – pažymi SEB grupės ekspertai.

Kylančių rinkų, ypač Kinijos ir kitų Pietryčių Azijos šalių, ekonomikos padėtis yra geresnė, teigia SEB grupės analitikai. Nors jos neliks nuošalyje nuo JAV ir euro zonos sunkumų, šių rinkų metinis prieaugis sieks 6-8 proc. ir pagyvins pasaulio ekonomikos plėtrą. Kita vertus, kylančių rinkų paklausa iš dalies lems gana aukštas pasaulines žaliavų kainas.

SEB grupės analitikų prognozėmis, išsivysčiusių šalių infliacija artimiausiais metais bus nedidelė, todėl pagrindiniai pasaulio centriniai bankai toliau vykdys skatinančiąją pinigų politiką. Europos centrinis bankas nekeis palūkanų normų nei šiemet, nei kitąmet, o JAV Federalinis atsargų bankas palaikys rekordiškai žemas palūkanas ir 2012-2013 metais. Be to, SEB grupės analitikų vertinimais, galimos ir kitos skatinančios pinigų politikos priemonės: vyriausybės obligacijų pirkimai ar sektoriniai kreditavimo prioritetai.

Baltijos šalių vidaus rinka pamažu stiprėja, tačiau jai grėsmę kelia prastesnės pagrindinių eksporto partnerių perspektyvos, pabrėžia SEB grupės ekspertai. Kita vertus, krizės laikotarpiu pagerėjęs Lietuvos, Latvijos ir Estijos konkurencingumas padės atsispirti išorės rinkų silpimui, todėl tikimasi vis dar santykinai spartaus eksporto didėjimo. SEB grupės analitikai pažymi, jog ypač Latvija 2012 m. toliau laikysis griežtos valstybės finansų politikos. SEB grupės prognozėmis, Lietuvos realaus BVP plėtra 2012 m. bus 4,0 proc., o 2013 m. – 4,5 proc. Latvijos ir Estijos ekonomikos augimas 2012 m. sieks 3,5 proc., o 2013 m. – atitinkamai 4,0 ir 4,5 proc.

„Palyginti su išsivysčiusiomis pasaulio šalimis, infliacija Lietuvoje bus aukštesnė dėl santykinai didesnių energijos išlaidų. Nors maisto produktų brangimas artimiausiu metu kiek atlėgs, tačiau gyventojų perkamąją galią ribos brangūs energijos ištekliai. Kita vertus, teigiamos įtakos vidaus paklausai turės nykstantis nedarbas ir didesnės pajamos, o Estijoje ir Lietuvoje – laisvesnė fiskalinė politika“, – teigė SEB banko Lietuvoje vyriausioji analitikė Vilija Tauraitė.

Šaltinis: seb.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

Pradedamos kaldinti 1 euro lietuviškos monetos

Birželio 16-ąją Vilniuje, Lietuvos monetų kalykloje, pradedamos kaldinti 1 euro lietuviškos monetos. skaityti »

Lietuvoje ketinama įtvirtinti bankų riziką ribojančius „Bazelio 3“ reikalavimus

Į Lietuvos finansų sektorių reglamentuojančius teisės aktus ketinama perkelti Bazelio bankų priežiūros komiteto patvirtintus naujus kredito įstaigų ir investicinių įmonių riziką ribojančius reikalavimus („Bazelis 3“ paketą). skaityti »

Bankams teikiant daugiau informacijos mokesčių inspektoriams, bus daugiau skaidrumo

Seimas svarsto siūlymą šalies bankus įpareigoti kartą per metus Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) teikti informaciją apie klientus ir jų finansines operacijas. skaityti »

Su mokėjimo kortele lietuviai vis dar skuba prie bankomato, estai atsiskaito vietoje

Estijoje 52 proc. visų mėnesio išlaidų sudaro atsiskaitymai mokėjimo kortelėmis, o Lietuvoje šis rodiklis yra 31 proc., Latvijoje – 35 proc. visų mėnesio išlaidų. skaityti »

Lietuvos bankas nekeičia palūkanų normos už centriniame banke laikomas komercinių bankų lėšas

Lietuvos bankas komerciniams šalies bankams ir toliau taikys nulines palūkanų normas už Lietuvos banke laikomas privalomąsias atsargas litais. skaityti »

SEB bankas – geidžiamiausių darbdavių trejetuke jau dešimtmetį

SEB bankas jau dešimt metų iš eilės išlieka geidžiamiausiųjų šalies darbdavių trejetuke dienraščio „Verslo žinios“ ir karjeros portalo „cv.lt“ organizuojamuose rinkimuose. skaityti »

Latvijos bankas: Lietuvos narystė euro zonoje padidins Baltijos šalių investicinį patrauklumą

Lietuvos prisijungimas prie euro zonos padidins trijų Baltijos valstybių investicinį patrauklumą. skaityti »

Leidimas įsivesti eurą reiškia ir narystę Bankų sąjungoje

Lietuvos narystė euro zonoje reiškia ir šalies prisijungimą prie Europos Sąjungos bankų sąjungos, teigia Lietuvos banko vadovas Vitas Vasiliauskas. skaityti »

Baltijos valstybių centrinių bankų vadovai: Lietuvos prisijungimas prie euro zonos būtų naudingas visam regionui

Artėjant Europos institucijų sprendimo dėl Lietuvos pakvietimo įstoti į euro zoną priėmimui, Baltijos valstybių centrinių bankų vadovai teigia, kad įstojimas į euro zoną sustiprintų ne tik Lietuvą, bet ir visą Baltijos regioną. skaityti »

2014 m. pirmąjį ketvirtį bankai stiprino kapitalą, jų turtas beveik nekito

Nors bankai yra gerai kapitalizuoti, šių metų pradžioje daugelis bankų savo kapitalą dar labiau sustiprino 2013-aisiais uždirbtu pelnu. skaityti »