Kuklia inovatore pavadintoje Lietuvoje inovacijų augimas spartesnis negu ES vidurkis

Publikuota: 2012 m. vasario 20 d. pirmadienis

2011 m. Inovacijų sąjungos švieslentės (angl. Innovation Union Scoreboard) duomenimis, Lietuvoje inovacijų augimas buvo 1,5 proc., ir tai yra šiek tiek daugiau nei ES vidurkis. Tačiau dar iki 2008 m. atsiradęs atotrūkis nuo ES šalių yra per didelis, kad šio augimo pakaktų per trumpą laiką pasivyti ar aplenkti kitas valstybes nares.

„Investicijos į inovacijas yra ilgalaikės ir aiškiai matomus rezultatus duoda tik po kelerių metų. Mūsų šalyje daug metų inovacijų srityje nieko nevyko. O šiandienis pasaulis yra toks, kad, kaip rašė literatūros klasikas L. Carrollis, norėdamas išlikti vietoje, turi bėgti iš visų jėgų. O jei nori kur nors nubėgti, turi bėgti dvigubai greičiau. Manau, kad inovacijų atveju esame labai panašioje situacijoje. Todėl šios Vyriausybės taikomų inovacijų skatinimo priemonių didžiausias poveikis šalies ekonomikai turėtų atsispindėti nuo 2013 m.“, – sakė ūkio ministras Rimantas Žylius.

Europos Komisijos paskelbtoje 2011 m. Inovacijų sąjungos švieslentėje Lietuvos stipriosiomis pusėmis įvardijamos žmogiškųjų išteklių, finansų ir paramos sritys. Tam įtakos turėjo Vyriausybės nuo 2009 m. pradėta įgyvendinti inovacijų skatinimo ir mokslo ir studijų sistemos tobulinimo sričių politika.

Inovacijų sąjungos švieslentės analizė neatspindi šiuo metu šalių narių vyriausybių įgyvendinamų politikos priemonių poveikio. Rodiklių analizei buvo naudojami 2008–2010 m., taip pat ir senesni – 2007 m. ar net 2004 m. – duomenys.

Pasak ūkio ministro, nuo 2009 m. Vyriausybė pradėjo aktyviai taikyti paramos inovacijų plėtrai priemones: mokestines lengvatas įmonėms, investuojančioms į technologinį atsinaujinimą, mokslinius tyrimus ir technologinę plėtrą, paramą intelektinės nuosavybės apsaugai. ES struktūrinės paramos priemones nukreipė moksliniams tyrimams ir technologinei plėtrai, inovacijoms ir verslo aplinkai gerinti bei klasterizacijai skatinti, sukūrė paramos inovaciniais čekiais sistemą, skirtą mokslo ir verslo bendradarbiavimui plėtoti.

Pagal 2011 m. Inovacijų sąjungos švieslentės vertinimą, Lietuvos suminis inovatyvumo indeksas siekia 0,255. Lietuva pagal rodiklius, kaip ir praėjusiais metais, priskiriama nuosaikiųjų inovatorių (angl. Modest innovators) šalių grupei. Šioje grupėje taip pat yra Rumunija, Bulgarija ir Latvija.

Sritys, kuriose Lietuva turėtų susitelkti, siekdama pagerinti inovacijų diegimo rezultatus, yra šios: ekonominis poveikis, intelektiniai ištekliai, verslo ryšiai ir verslumas bei mokslinių tyrimų sistemos atvirumas ir patrauklumas.

Inovacijų sąjungos švieslentė rengiama kasmet. Švieslentėje pateiktas ES ir kitų šalių (JAV, Japonijos, Norvegijos, Šveicarijos ir t. t.) lyginamasis mokslinių tyrimų sistemos ir inovacinės veiklos įvertinimas, paremtas dvidešimt keturių su inovacijomis siejamų rodiklių analize.

Šaltinis: ukmin.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Kokią ateitį pranašauja „Microsoft“

„Microsoft“ Tyrimų skyriaus darbuotojai prognozuoja, kad per artimiausius dešimt metų išnyks paieškos laukelis, naudojamas interneto puslapiuose, o virtualioji realybė taps neatsiejama nuo realybės. skaityti »

„Cisco Systems Inc.“ pajamos iš paslaugų išaugo

Pajamos iš „Cisco Systems Inc.“ teikiamų paslaugų išaugo 7,5 proc. Daugiausia paslaugų sudarė tinklo įrangos atnaujinimo darbai, taip pat įsigytos įrangos priežiūra. skaityti »

IRT studentai Europos Sąjungos lyderiams įteikė „Skaitmeninės Europos manifestą“

74-ių informacinių ir technologijų studentų grupė iš visos Europos parengė ir Europos Sąjungos lyderiams pristatė „Rytojaus skaitmeninės Europos manifestą“ (angl. Manifesto for the Digital Europe of Tomorrow). skaityti »

Pasaulinėje informacinių technologijų ataskaitoje Lietuva užima 29-ą vietą

Pasaulio ekonomikos forumo parengtoje Pasaulinėje informacinių technologijų ataskaitoje, kurioje skelbiamas Įtinklinto pasirengimo indeksas, įvertinantis valstybių galimybes išnaudoti informacinių ir ryšių technologijų potencialą, 2016 m. Lietuva, surinkusi 4,9 taško iš 7 galimų, užima 29-ą vietą tarp 139 pasaulio valstybių. skaityti »

„Dell Technologies“ ištyrė įmonių pasirengimą skaitmeninei revoliucijai

Skaitmeninės technologijos ne tik negrįžtamai keičia visas veiklos sritis – kaip mes gyvename, dirbame ir bendraujame, bet ir diktuoja pokyčių kryptį verslui bei ištisiems pramonės sektoriams. skaityti »

E. sveikata – greita, patogu ir paprasta

Nuo 2016 m. Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigos pradėjo naudoti sukurtus e. sveikatos sprendimus, t. y. įstaigų informacines sistemas kartu su centrine e. sveikatos informacine sistema (ESPBI IS). skaityti »

Lietuva – viena iš debesų kompiuterijos naudojimo lyderių

Lietuvos verslas itin sparčiai pritaiko debesų kompiuterijos sprendimus savo veiklai. Tarp 15 Centrinės ir Rytų Europos šalių Lietuvos bendrovės yra pirmajame trejetuke pagal tai, kokią dalį jų versle užima debesų kompiuterijos sprendimai. skaityti »

Lietuvos moksleiviai į virtualią realybę kels žymiausius Baltijos kaimynių objektus

Gebėjimas programuoti gali padėti ne tik profesinėje karjeroje, bet ir sprendžiant problemas bei ieškant sprendimų gyvenime. skaityti »

Kuo skiriamės nuo kaimynų, pirkdami naują išmanųjį?

Net 81 proc. Lietuvos gyventojų šiuo metu naudojamą išmanųjį telefoną įsigijo ne seniau nei prieš dvejus metus – rodo rinkos tyrimas. skaityti »

RRT skelbia išankstinius elektroninių ryšių rinkos 2016 m. III ketvirčio duomenis

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) skelbia išankstinius 2016 m. III ketvirčio elektroninių ryšių rinkos duomenis. skaityti »