Lietuvos startuoliai siūlo enciklopedinius duomenis vertinti pagal jų ryšius su kitais duomenimis

Publikuota: 2013 m. rugpjūčio 22 d. ketvirtadienis

Šiek tiek daugiau nei prieš mėnesį interneto vartotojams buvo pristatyta Masačiusetso technologijų instituto „Media lab“ sukurta „Gmail“ sistemos elektroninių laiškų vizualizavimo priemonė „Immersion“, grafiškai vaizduojanti elektroninių laiškų visumą.

Ši priemonė sukėlė didelį pasaulio technologų, dirbtinio intelekto kūrėjų ir žmonių, besidominčių ateities žiniatinklio perspektyvomis, susidomėjimą, be to, iš pat pradžių ji sulaukė tokio vartotojų antplūdžio, kad net buvo sutrikdytas sistemos darbas. Galimybė vizualiai matyti savo elektroninių laiškų visumą, ryšius tarp laiškų, svarbiausius laiškus, dažniausius adresatus ir t. t. – visa tai vartotojams pasirodė įdomu ir patrauklu.

Reikia paminėti, kad vizualizavimas, pagrįstas semantiniais (prasminiais) turinio ryšiais, susijęs su sparčiu žiniatinklio vystymusi. Pats žiniatinklis (pasaulinis tinklas) sparčiai vystėsi nuo 1989 m., pradinis jo etapas yra vadinamas web 1.0. Augant informacijos kiekiui, besivystant technologijoms, atsirandant įvairioms socialinėms iniciatyvoms, prasidėjo etapas, pavadintas web 2.0, kuriame svarbią vietą užėmė socialiniai tinklai, informacijos integravimo portalai, aukcionai, el. parduotuvės. Pastaruoju metu tebesitęsia žiniatinklio etapas, vadinamas web 3.0, kuriame kertinį vaidmenį užima informacijos apdorojimas semantinėmis technologijomis. Planuojama, kad 2020 m. prasidės ketvirtasis etapas, kuriame dominuos semantinės technologijomis, gebančios mokytis, daryti išvadas panašiai kaip žmonės. Taigi didžiausią perspektyvą žiniatinklio technologijų rinkoje šiuo metu turi semantinėmis technologijomis grindžiami sprendimai.

Kaip matyti, pasaulio technologai rimtai dirba su semantinėmis technologijomis ir integruoja jas į kasdieninį gyvenimą, tačiau šioje srityje neatsilieka ir Lietuvos technologai bei mokslininkai. Neseniai rinkoje buvo pristatytas naujas Lietuvoje kuriamas produktas – „ReCredible“. Jau pačioje pristatymo pradžioje „ReCredible“ idėja sulaukė didelio dėmesio ir palankių atsiliepimų. 2013 m. „Login“ konferencijoje „ReCredible“ stendas buvo nuolat apgultas žiūrovų ir klausytojų, kurie buvo nustebinti sistemos unikalumu ir sistemoje naudojamu vizualizavimo būdu. Interneto vartotojai šiuo metu su „ReCredible“ sistema gali susipažinti internetiniu adresu www.recredible.com arba „iPad App Store“. Reikia paminėti, kad sistemos kūrėjai orientuojasi į naująsias technologijas, artimoje ateityje užvaldysiančias rinką, todėl visas sistemos funkcionalumas ir galimybės išryškėja „iPad App Store“ aplikacijoje. Šiuo metu kuriamos ir „Android“ bei „iPhone“ versijos.

Pasak Vaido Repečkos, vadovaujančio neseniai rinkoje pristatyto produkto „ReCredible“ kūrimui, ,,ryšiais sujungtų duomenų visuma yra puikus ir išsamus informacijos šaltinis, kurį galima panaudoti labai įvairiai, todėl „ReCredible“ produktą galima apibūdinti kaip inovatyvią žinių valdymo ir vaizdavimo sistemą, unikalų grafinį žinių šaltinį, pritaikomą įvairiose rinkos srityse, pvz., mokymo procese, knygų ir kt. leidinių vizualizavime, inovatyviame e. parduotuvių asortimento pateikime, bankų ir kt. įstaigų duomenų tvarkytuvų ir vizualizatorių kūrime ir t. t.“ Šiuo metu „ReCredible“ sistema atlieka enciklopedijos funkciją – vizualiai pateikia enciklopedines žinias ir jų sąsajas.

Sistemoje žinios vaizduojamos semantiniais tinklais, kur kiekvienas mazgas atitinka sąvoką (angl. concept), o sujungimai – ryšius tarp skirtingų sąvokų. Tokiame tinkle galima grafiškai parodyti, kurios sąvokos svarbesnės, skaityti ne rišlų tekstą, o matyti susietus pagrindinius teiginius. Tai efektyvus būdas greitai aprėpti vis daugiau informacijos, be to, tikėtina, kad būtent tokio pobūdžio enciklopedinės sistemos gyvuos ateityje: juk tradicinę „Wikipediją“ sunkiai pavyktų skaityti naudojant ,,Google glass“ akinius.

Semantinių tinklų principu sukurtą „ReCredible“ sistemą galima palyginti su žemėlapiu, kuriame kiekvienas įrašas nurodo galimus paieškos kelius ir leidžia vartotojui nuspręsti, kuriuo keliu eiti – kokios informacijos ieškoti, neskaitant viso teksto, bet tik matant pagrindines sąvokas. Šis principas naudojamas ir minėtoje „Gmail“ laiškų vizualizavimo priemonėje „Immersion“. „ReCredible“ sistemą taip pat ruošiamasi papildyti funkcijomis, analogiškomis „Immersion“, ir šias funkcijas pritaikyti failų tvarkytuvo kūrime. „Funkciškai ši priemonė bus panaši į „Gmail Immersion“ sistemą, tačiau čia failai bus rūšiuojami pagal gilesnius semantinius ryšius, ištrauktus iš dokumento teksto, o ne vien iš pavadinimų ar metaduomenų“, – teigia su „ReCredible“ komanda bendradarbiaujančios UAB „HLTech“ direktorė dr. Laura Kamandulytė-Merfeldienė.

UAB „HLTech“ neseniai baigė projektą ,,Semantinis informacijos valdymo variklis“, kurio metu iš teksto generuojamos ontologijos. „Planuojame šią technologiją toliau tobulinti kartu su „Recredible“, taip pat pateikti atskirą aplikaciją“, – sako Laura Kamandulytė-Merfeldienė.

Pasak Vaido Repečkos, šiuo metu „ReCredible“ sistemą, generuojančią ryšiais grindžiamus tinklus, dar reikia tobulinti, pritaikyti ne tik „iOS“, bet ir „Android“ platformai, sukurti redaktorių bendruomenę, pagerinti vizualizavimo priemones. Manoma, kad semantinėmis technologijomis pagrįstos „ReCredible“ priemonės pritrauks vartotojus, o sistemoje naudojamas semantinių tinklų principas taps nauju, patrauklumu ir patogumu išsiskiriančiu internetinių resursų pateikimo žanru. „Gmail“ elektroninių laiškų vizualizavimo priemonė įrodo tokių sistemų poreikį ir būtinumą, o Lietuvos technologų ir mokslininkų ateities įžvalgos ir realūs darbai leidžia tikėtis, kad pasaulinėje semantinių technologijų rinkoje bus pasiekta gerų rezultatų. 

Šiuo metu „ReCredible“ sistemoje yra apie 30 000 įrašų anglų kalba, paimtų iš „Wikipedia“ enciklopedijos. Visi įrašai suskirstyti į maždaug 50 temų.

Šaltinis: penki.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Lietuvos startuoliai investuotojų ieškos Tel Avive, Londone, Berlyne ir Stokholme

VšĮ „Versli Lietuva“ pradeda analogų Lietuvos startuolių istorijoje neturintį projektą „Startup Lithuania Roadshow“. skaityti »

Tobulėjančios medicinos technologijos: paciento kortelė pildoma balsu

Kam bent kartą teko laukti prie gydytojų kabineto, tas žino, kaip tas laukimas vargina. Bet ir įėję į kabinetą pas taip lauktą gydytoją dažnai nusiviliame, nes šis daugiau dėmesio kreipia dokumentų pildymui, o ne pacientui. skaityti »

„InnoFest 2015“ parodoje – Europos rinkai skirtos LG naujovės

Lisabonoje vyksta kasmetinė „LG Electronics“ (LG) paroda „Innovation Festival“ (InnoFest). Joje pristatomos Europos rinkai skirtos inovacijos – nuo televizorių, garso sistemų iki išmanių buitinių prietaisų. skaityti »

„Microsoft“ pristatė ne tik naujos kartos „Windows 10“ sistemą, bet ir holograminį kompiuterį

Kompanija „Microsoft“ viešai pristatė naujos kartos operacinę sistemą „Windows 10“ ir du visiškai naujus įrenginius – holograminį kompiuterį „HoloLens“ bei susitikimams pritaikytą „Surface Hub“. Operacinė sistema „Windows 10“ bus siūloma, kaip paslauga, užtikrinanti saugesnę, inovatyvią ir nuolat atnaujinimą patirtį visuose įrenginiuose, kol nesibaigė jų palaikymo laikotarpis. skaityti »

„Google“ Lietuvoje nori įkurti biurą

Jungtinių Amerikos Valstijų bendrovė „Google“ nori atidaryti biurą Vilniuje, sako Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Tai būtų pirmasis 1998 metais įkurtos kompanijos padalinys Baltijos šalyse. skaityti »

Lietuvoje pristatomas išmanusis LG laikrodis „G Watch R“

„LG Electronics“ (LG) jau vasario mėnesį Lietuvoje pristatys išmanųjį laikrodį „G Watch R“. skaityti »

„Apple“ saugos naudotojų pirštų atspaudus „iCloud“ saugykloje

Kompanija „Apple“ pranešė siekianti įgyvendinti galimybę naudotojui sinchronizuoti visus savo įrenginius. Tai padaryti įmonė ketina išnaudodama biometrinę pirštų atspaudų technologiją ir debesų sistemą „iCloud“. skaityti »

Latvija pereina prie e. receptų

Latvijoje pradedama testuoti sistema „E-veselība“ (liet. E. sveikata), kurios tikslas pereiti nuo popierinių prie elektroninių receptų. skaityti »

„Microsoft“ pristatė pirmąjį itin nebrangios 400 serijos „Lumia“ telefoną ir galingesnį „Lumia 532“

Sausio 14 d. „Microsoft“ pristatė du naujus išmaniuosius telefonus: „Lumia 435“ ir „Lumia 532“. Pirmasis žymi itin nebrangių „Lumia“ telefonų 400-osios serijos pradžią, o antrasis pasižymi didesniu galingumu už nedidelę kainą. skaityti »

Išmaniųjų telefonų su 4K ekranais laukiama antroje metų pusėje

Aukštesnės klasės (angl. high-end) išmaniųjų telefonų gamintojai ir toliau tobulina savo gaminius. Tikimasi, kad šiemet daugiausia dėmesio bus skiriama tokių telefonų ekranams ir fotokameroms. skaityti »

„Dell“ atnaujino savo nešiojamuosius kompiuterius

Kompanija „Dell“ pristatė atnaujintus nešiojamuosius kompiuterius „XPS 13“ ir „XPS 15“. skaityti »