Planuojama privaloma tvarka į kompiuterius diegti lietuvišką programinę įrangą

Publikuota: 2014 m. gegužės 28 d. trečiadienis

Valstybinė lietuvių kalbos komisija ėmėsi spręsti šią problemą ir Kultūros ministerijai pateikė projektą, kuriuo siekiama, kad visos iš valstybės biudžeto finansuojamos institucijos ir įstaigos savo kompiuteriuose privalėtų naudoti tik originalias lietuviškas arba lokalizuotas (išverstas į lietuvių kalbą) programas. Tiesa, yra ir išlyga – jei tokių programų rinkoje esama.

„Surengtos apklausos rodo, kad netgi pačios reikalingiausios programos, kurios jau sulietuvintos, įdiegtos tik maždaug į trečdalį kompiuterių, – sako docentas Gintautas Grigas, Vilniaus universiteto mokslininkas. – Taigi kompiuterinių programų gamintojai Lietuvą mato kaip turinčią vieną milijoną gyventojų, o ne tris. Todėl šiuo atveju atsiduriame tarsi užburtame rate – vartotojai neaktyviai naudojasi programine įranga, todėl jos gamintojai nemato poreikio visuomenei pateikti naujos lietuviškos programinės įrangos, kurios taip trūksta aktyviesiems programų naudotojams“.

Prie problemos sprendimo prisidėtų Valstybinės lietuvių kalbos komisijos parengtas projektas, kuriuo siekiama, jog valstybės ir savivaldybių institucijose ir įstaigose bei visose viešosiose interneto prieigose programinė įranga būtų lietuviška. Tokiu atveju gamintojas matytų lietuviškų programų poreikį ir tai, kad sulietuvinus programas sugrįš visos investicijos. Suskaitmenintų lietuvių kalbos išteklių jau yra nemažai, tačiau jų vis dar trūksta, ypač programėlių mobiliesiems įrenginiams, debesų kompiuterijos komponentų, išteklių, kuriuos būtų galima laisvai naudoti savo reikmėms – viešai prieinami lietuvių kalbos ir raštijos ištekliai, priemonės ir elektroninės paslaugos 2011 metais sudarė tik 35,4 proc. visų į informacines ir komunikacijos technologijas įdiegtų produktų.

Galimi du pasirinkimai: pasikliauti gamintojais arba patiems lietuvinti reikalingą kompiuterinę įrangą. Pastarąjį kelią pasirinkęs Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos institutas šiemet visuomenei pristatė keturias sulietuvintas programas. Projektą „Visuomenei aktualios programinės įrangos lokalizavimas, programoms reikalingų priemonių sukūrimas“ vykdyti pradėjęs dar 2012 metais viešam naudojimui keturias kompiuterines programas, 100 tūkstančių frazių vertimo atmintį ir penkis elektroninius žodynus VU Matematikos ir informatikos institutas pateiks šių metų rudenį.

 

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Naująjį „Samsung Galaxy Note 7“ jau galima užsisakyti ir Lietuvoje

Nuo rugpjūčio 16 d. iki rugjūčio 30 d. naujausius, dar prekyboje nepasirodžiusius, „Samsung Galaxy Note 7“ telefonus Lietuvos gyventojai gali užsisakyti iš anksto mobilaus ryšio operatorių parduotuvėse. skaityti »

„Apple“ atnaujins savo nešiojamuosius kompiuterius

Kaip skelbia naujienų agentūra „Bloomberg“, kompanija „Apple“ planuoja atnaujinti nešiojamųjų kompiuterių „MacBook Pro“ liniją. skaityti »

Apklausos metu sudarytas jaunimo geidžiamiausių prietaisų penketukas

Šiuolaikinė technika, pradedant išmaniaisiais telefonais, baigiant automatizuotais bepiločiais orlaiviais, turi ypač stiprų poveikį jaunosios kartos gyvenimo būdui. skaityti »

Išmaniųjų namų rinkos augimo tempas spartėja

Išmaniųjų namų rinkos tyrimus atlikusi įmonė „Parks Associates“ paskelbė, kad iki 2020 m. išmaniųjų namų technologijomis naudosis daugiau nei 50 proc. amerikiečių šeimų, prisijungusių prie interneto. skaityti »

Pirmoji savaime susinaikinanti baterija jau sukurta?

Mokslininkai teigia sukūrę savaime susinaikinančią ličio jonų bateriją. Ji išnykti gali ją paveikus šiluma ar skysčiu. skaityti »

„Microsoft“ vadovas bendrovės ateitį mato debesų technologijų srityje

„Microsoft“ vadovas Satja Nadela pareiškė, kad šiuo metu prioritetinė bendrovės veikla – debesų technologijos. skaityti »

„Pokemon Go“ gerina rekordus

Papildytosios realybės žaidimas „Pokemon Go“ per pirmąsias 30 dienų nuo išleidimo jau uždirbo 200 mln. JAV dolerių. skaityti »

Kaip išsirinkti nešiojamąjį įkroviklį?

Nešiojamasis įkroviklis (angl. Power Bank) – tai praktiškas įrenginys, kuris apsaugo išmanųjį telefoną ir planšetinį kompiuterį nuo išsikrovimo ir praverčia tada, kai netoliese nėra tradicinio maitinimo šaltinio. skaityti »

„Samsung“ pristatė naujausią flagmaną „Galaxy Note7“

„Samsung Electronics“ pristatė naują išmanųjį telefoną „Galaxy Note7“. „Galaxy Note7“ pagamintas iš aukščiausios klasės medžiagų bei pasižymi unikaliu simetrišku „edge“ dizainu skaityti »

„BlackBerry“ siūlys „Android“ išmanųjį telefoną

Kanados kompanija „BlackBerry“ pristatė naują išmanųjį telefoną su „Android“ operacine sistema (OS). Tai „DTEK50“. skaityti »