Tik trečdalis visų elektroninių atliekų surenkamos ir apdirbamos tinkamai

Publikuota: 2012 m. kovo 20 d. antradienis

Apie 60 proc. visų elektros ir elektroninės įrangos atliekų „dingsta“ – yra išmetama pamiškėse, laukymėse, nukeliauja į šiukšlių konteinerius, iš kurių patenka į bendrus sąvartynus, o juose esančios pavojingos medžiagos patenka į aplinką. Kad situacija bent kiek pagerėtų, Lietuvoje organizuojama jau ketvirtoji aplinkosauginė–ekologinė akcija „Saugokime gamtą kartu!“.

Nuo kovo mėnesio 19 d. 27–ių šalies miestų gyventojai, įmonės ir įstaigos gali registruotis akcijos interneto svetainėje www.elektronikosakcija.lt, nemokamu telefonu 8 800 00 653 arba informacijos telefonu 118, kad iš jų namų ar biurų būtų nemokamai išvežta sena buities technika, kompiuterinė įranga, elektros ir elektronikos prietaisai.

„ES valstybių pateikiami duomenys rodo, kad surenkama ir tinkamai perdirbama tik apie 30 proc. nebenaudojamos įrangos. Kai kuriose ES valstybėse gerokai viršijamas vienam gyventojui privalomas surinkti elektroninių atliekų kiekis (šiuo metu – 4 kg), tačiau Lietuvos nuo tokių skaičių gerokai atsilieka. Nors kiekvienais metais šių atliekų surenkama vis daugiau, mūsų šaliai pavyksta surinkti vos apie 3 kg elektros ir elektroninės įrangos atliekų vienam gyventojui“, – sako akciją inicijuojančios vienos didžiausių Lietuvoje atliekų surinkimo ir tvarkymo bendrovių „Žalvaris“ komercijos direktorius Sigitas Ašmonas.

Pagal ES direktyvų reikalavimus, Lietuvoje privaloma surinkti ir perdirbti daugiau kaip 40 proc. Lietuvoje parduotos elektros ir elektroninės įrangos (toliau– EEĮ) kiekio. Anot S. Ašmono, jei dabartinė padėtis nesikeis, Lietuvai bus sudėtinga įvykdyti naujus elektronikos atliekų surinkimo ir tvarkymo planus, ypač surenkant ir perdirbant smulkią buitinę techniką.

Šių metų pradžioje Europos Parlamentas patvirtino teisės aktą, kuris įpareigoja ES šalis surinkti bei perdirbti daugiau elektros ir elektronikos atliekų, nepriklausomai nuo to, ar šalys jau dabar atitinka esamus ES reikalavimus. ES šalys turės atitinkamai atnaujinti savo teisės aktus per pusantrų metų. Iki 2016 m. labiau pažengusios ES šalys turės per metus surinkti bent 45 t atliekų kiekvienam 100 t į rinką išleistos EEĮ, kurios toje šalyje buvo parduota prieš trejus metus (t. y. 45 proc.). Iki 2019 m. ši dalis arba turės padidėti iki 65 proc., arba šalys galės nuspręsti surinkti 85 proc. visų šios rūšies atliekų.

Lietuvai ir kitoms šalims, kurioms trūksta atliekų surinkimo infrastruktūros ir yra mažesnis vartojimas (Bulgarijai, Čekijai, Latvijai, Lenkijai, Maltai, Rumunijai, Slovakijai, Slovėnijai, Vengrijai) leista iki 2016 m. surinkti 40 proc. prieš trejus metus parduotų EEĮ prekių svorio, o 65 proc. normą jos turės pasiekti iki 2021 m.

Skirtingai nei Lietuvos institucijos, EP nariai susirūpinę dėl ES šalyse susikaupusių elektros ir elektroninės įrangos atliekų kalnų. Kiekvienam vartotojui jų tenka vidutiniškai 16 kilogramų per metus, o visoje Europoje – apie aštuoni milijonai tonų per metus. Lietuvoje skelbiama statistika, kad šiuo metu tik apie 30 proc. susidarančių elektroninių atliekų yra surenkamos, apie 10 proc. patenka į sąvartynus. Likusi dalis, net apie 60 proc., arba nėra apskaitoma arba patenka į metalo laužo aikšteles ar dingsta kitais neaiškiais būdais.

„EEĮ atliekos Lietuvoje renkamos jau maždaug aštuonerius metus. Pagal tai, kad elektros ir elektroninės įrangos atliekų surinkimo akcijose dalyvauja vis daugiau įmonių ir gyventojų, galime daryti išvadą, kad tik nuo mūsų pačių, nuo kiekvieno žmogaus atsakomybės ir ekologinio sąmoningumo priklauso bendras visos šalies EEĮ atliekų surinkimo rezultatas. Tikimės, kad jungtinės visuomeninių organizacijų, verslo ir sąmoningų piliečių pastangos padės Lietuvai išvengti elektroninių atliekų sąvartyno likimo“, – sako akcijos iniciatorės – atliekų surinkimo ir tvarkymo bendrovės „Žalvaris“ – komercijos direktorius Sigitas Ašmonas.

UAB „Žalvaris“ inicijuojamų akcijų metu surenka 140–170 t elektros ir elektroninės įrangos atliekų. Įmonė per 2011 m. iš viso surinko ir saugiai sutvarkė per 800 t EEĮ atliekų. Praėjusiais metais daugiausiai gyventojai atidavė stambios buities technikos – beveik 286 t (šaldytuvų – per 100 t, skalbimo mašinų – per 70 t, elektrinių viryklių – per 50 t), asmeninių kompiuterių, monitorių, spausdintuvų ir kitos IT technikos – per 220 t, senų televizorių – beveik 120 t.

Senos elektros ir elektronikos įrangos surinkimo akcija vyks visoje Lietuvoje iki gegužės pirmosios. Prie akcijos prijungė 27 miestų ir rajonų savivaldybės, pilietiškai aktyvi regioninė žiniasklaida. Plačiau informacija apie akciją: http://www/elektronikosakcija.lt

UAB „Žalvaris“ yra viena didžiausių pavojingų atliekų surinkimo ir tvarkymo įmonių Lietuvoje, veikianti nuo 1965 m. Bendrovė renka, rūšiuoja, perdirba ir eksportuoja pavojingas atliekas, antrines žaliavas, elektros ir elektronikos įrangos atliekas, spalvotųjų ir juodųjų metalų bei jų lydinių laužą, teikia įmonėms kompleksinę aplinkosaugos dokumentų tvarkymo paslaugą, išduoda pažymas apie apmokestinamųjų gaminių, pakuočių atliekų tvarkymo užduočių įvykdymą.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Prieš apsiperkant patogu išmesti seną elektroniką

Nuo liepos 1 dienos, devynių didžiųjų prekybos centrų parduotuvėse pastatyti 360 trinarių konteinerių, iš kurių surinktos atliekos bus tinkamai utilizuotos ir perdirbamos. skaityti »

Šauniausi vaizdo žaidimai žiemos atostogoms

Šiuolaikiniai žaidimai gali prisidėti prie kasdieniam gyvenimui reikalingų įgūdžių formavimo: atsakomybės jausmo, loginio mąstymo, sprendimų priėmimo, reakcijos, kūrybiškumo ir greitos orientacijos. skaityti »

M. Zuckerbergas sukūrė dirbtinio intelekto sistemą

„Facebook“ vadovas pristatė dirbtinio intelekto sistemą, padedančią tvarkytis namuose. skaityti »

Japonai sužymės senjorus QR kodu

Japonijos kompanija „Iruma“ sukūrė nemokamą QR kodu pagrįstų žymių sistemą, kuri padės rasti atminties sutrikimais sergančius pasiklydusius žmones. skaityti »

Lietuvių studentų sukurta programėlė kamšys raštingumo spragas?

Šiaulių universiteto studentai trečiakursiai sukūrė mobiliesiems telefonams pritaikytą išmaniąją programėlę „Pažink ABC“. skaityti »

Kiek įmonėms kainuoja netinkamas IT ūkio valdymas?

IT infrastruktūros valdymo procesų optimizavimas suteikia daugybę privalumų – gali sumažinti veiklos sąnaudas ir padidinti bendrą įmonės kibernetinės apsaugos lygį. skaityti »

Tyrimas, kaip tautiečiai renkasi naują telefoną

Pagal kokius kriterijus tautiečiai renkasi naują telefoną? Kokioms techninės savybės svarbiausios? Kiek svarbi įrenginio spalva? skaityti »

Lietuviai žaidimų kūrėjai turi visus įgūdžius sėkmei pasiekti

Pasaulinės žaidimų rinkos augimas stebimas jau ne vienerius metus. Šiuo metu yra apie 2 milijardus žaidėjų ir prognozuojama, kad iki šių metų pabaigos žaidimų rinka atneš daugiau nei 90 milijardų JAV dolerių pajamų. skaityti »

„Dell EMC“ Baltijos šalyse vadovaus Pavol Varga

„Dell EMC“ bendrovės vadovu Šiaurės ir Rytų Europos šalyse buvo paskirtas Pavol Varga. skaityti »

Šiuolaikinė darbo vieta: Y kartai reikia pažangiausių technologijų

Sparčiai tobulėjant technologijoms, keičiasi ir darbuotojų poreikiai – moderniausia įranga aprūpinta darbo vieta šiandien tampa neatsiejamu patrauklaus darbdavio atributu. skaityti »

Įvertinti Vyriausybės planai informacinių technologijų srityje

Lietuvos verslo konfederacija (LVK) palankiai įvertino naujosios Vyriausybės, vadovaujamos Sauliaus Skvernelio, planus orientuotis į aukštųjų technologijų sritį, spartinti mokslo ir technologijų plėtros politiką, kurti naujas inovatyvias technologijas bei skatinti mokslo ir verslo bendradarbiavimą. skaityti »