Tik trečdalis visų elektroninių atliekų surenkamos ir apdirbamos tinkamai

Publikuota: 2012 m. kovo 20 d. antradienis

Apie 60 proc. visų elektros ir elektroninės įrangos atliekų „dingsta“ – yra išmetama pamiškėse, laukymėse, nukeliauja į šiukšlių konteinerius, iš kurių patenka į bendrus sąvartynus, o juose esančios pavojingos medžiagos patenka į aplinką. Kad situacija bent kiek pagerėtų, Lietuvoje organizuojama jau ketvirtoji aplinkosauginė–ekologinė akcija „Saugokime gamtą kartu!“.

Nuo kovo mėnesio 19 d. 27–ių šalies miestų gyventojai, įmonės ir įstaigos gali registruotis akcijos interneto svetainėje www.elektronikosakcija.lt, nemokamu telefonu 8 800 00 653 arba informacijos telefonu 118, kad iš jų namų ar biurų būtų nemokamai išvežta sena buities technika, kompiuterinė įranga, elektros ir elektronikos prietaisai.

„ES valstybių pateikiami duomenys rodo, kad surenkama ir tinkamai perdirbama tik apie 30 proc. nebenaudojamos įrangos. Kai kuriose ES valstybėse gerokai viršijamas vienam gyventojui privalomas surinkti elektroninių atliekų kiekis (šiuo metu – 4 kg), tačiau Lietuvos nuo tokių skaičių gerokai atsilieka. Nors kiekvienais metais šių atliekų surenkama vis daugiau, mūsų šaliai pavyksta surinkti vos apie 3 kg elektros ir elektroninės įrangos atliekų vienam gyventojui“, – sako akciją inicijuojančios vienos didžiausių Lietuvoje atliekų surinkimo ir tvarkymo bendrovių „Žalvaris“ komercijos direktorius Sigitas Ašmonas.

Pagal ES direktyvų reikalavimus, Lietuvoje privaloma surinkti ir perdirbti daugiau kaip 40 proc. Lietuvoje parduotos elektros ir elektroninės įrangos (toliau– EEĮ) kiekio. Anot S. Ašmono, jei dabartinė padėtis nesikeis, Lietuvai bus sudėtinga įvykdyti naujus elektronikos atliekų surinkimo ir tvarkymo planus, ypač surenkant ir perdirbant smulkią buitinę techniką.

Šių metų pradžioje Europos Parlamentas patvirtino teisės aktą, kuris įpareigoja ES šalis surinkti bei perdirbti daugiau elektros ir elektronikos atliekų, nepriklausomai nuo to, ar šalys jau dabar atitinka esamus ES reikalavimus. ES šalys turės atitinkamai atnaujinti savo teisės aktus per pusantrų metų. Iki 2016 m. labiau pažengusios ES šalys turės per metus surinkti bent 45 t atliekų kiekvienam 100 t į rinką išleistos EEĮ, kurios toje šalyje buvo parduota prieš trejus metus (t. y. 45 proc.). Iki 2019 m. ši dalis arba turės padidėti iki 65 proc., arba šalys galės nuspręsti surinkti 85 proc. visų šios rūšies atliekų.

Lietuvai ir kitoms šalims, kurioms trūksta atliekų surinkimo infrastruktūros ir yra mažesnis vartojimas (Bulgarijai, Čekijai, Latvijai, Lenkijai, Maltai, Rumunijai, Slovakijai, Slovėnijai, Vengrijai) leista iki 2016 m. surinkti 40 proc. prieš trejus metus parduotų EEĮ prekių svorio, o 65 proc. normą jos turės pasiekti iki 2021 m.

Skirtingai nei Lietuvos institucijos, EP nariai susirūpinę dėl ES šalyse susikaupusių elektros ir elektroninės įrangos atliekų kalnų. Kiekvienam vartotojui jų tenka vidutiniškai 16 kilogramų per metus, o visoje Europoje – apie aštuoni milijonai tonų per metus. Lietuvoje skelbiama statistika, kad šiuo metu tik apie 30 proc. susidarančių elektroninių atliekų yra surenkamos, apie 10 proc. patenka į sąvartynus. Likusi dalis, net apie 60 proc., arba nėra apskaitoma arba patenka į metalo laužo aikšteles ar dingsta kitais neaiškiais būdais.

„EEĮ atliekos Lietuvoje renkamos jau maždaug aštuonerius metus. Pagal tai, kad elektros ir elektroninės įrangos atliekų surinkimo akcijose dalyvauja vis daugiau įmonių ir gyventojų, galime daryti išvadą, kad tik nuo mūsų pačių, nuo kiekvieno žmogaus atsakomybės ir ekologinio sąmoningumo priklauso bendras visos šalies EEĮ atliekų surinkimo rezultatas. Tikimės, kad jungtinės visuomeninių organizacijų, verslo ir sąmoningų piliečių pastangos padės Lietuvai išvengti elektroninių atliekų sąvartyno likimo“, – sako akcijos iniciatorės – atliekų surinkimo ir tvarkymo bendrovės „Žalvaris“ – komercijos direktorius Sigitas Ašmonas.

UAB „Žalvaris“ inicijuojamų akcijų metu surenka 140–170 t elektros ir elektroninės įrangos atliekų. Įmonė per 2011 m. iš viso surinko ir saugiai sutvarkė per 800 t EEĮ atliekų. Praėjusiais metais daugiausiai gyventojai atidavė stambios buities technikos – beveik 286 t (šaldytuvų – per 100 t, skalbimo mašinų – per 70 t, elektrinių viryklių – per 50 t), asmeninių kompiuterių, monitorių, spausdintuvų ir kitos IT technikos – per 220 t, senų televizorių – beveik 120 t.

Senos elektros ir elektronikos įrangos surinkimo akcija vyks visoje Lietuvoje iki gegužės pirmosios. Prie akcijos prijungė 27 miestų ir rajonų savivaldybės, pilietiškai aktyvi regioninė žiniasklaida. Plačiau informacija apie akciją: http://www/elektronikosakcija.lt

UAB „Žalvaris“ yra viena didžiausių pavojingų atliekų surinkimo ir tvarkymo įmonių Lietuvoje, veikianti nuo 1965 m. Bendrovė renka, rūšiuoja, perdirba ir eksportuoja pavojingas atliekas, antrines žaliavas, elektros ir elektronikos įrangos atliekas, spalvotųjų ir juodųjų metalų bei jų lydinių laužą, teikia įmonėms kompleksinę aplinkosaugos dokumentų tvarkymo paslaugą, išduoda pažymas apie apmokestinamųjų gaminių, pakuočių atliekų tvarkymo užduočių įvykdymą.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Prieš apsiperkant patogu išmesti seną elektroniką

Nuo liepos 1 dienos, devynių didžiųjų prekybos centrų parduotuvėse pastatyti 360 trinarių konteinerių, iš kurių surinktos atliekos bus tinkamai utilizuotos ir perdirbamos. skaityti »

Lietuviai bandys kurti dirbtinį intelektą

Balandį į „AI Camp“ hakatoną Vilniuje susiburs inovatyviausių technologijų kūrėjai, duomenų analitikai, programuotojai, mokslininkai ir inžinieriai. skaityti »

Merginų susidomėjimas technologijomis susilpnėja paauglystės metu

Merginų trūkumas IT rinkoje – problema ne tik pasaulyje, bet ir Lietuvoje. Kaip rodo technologijų bendrovės „Microsoft“ atliktas tyrimas, dauguma merginų susidomi technologijomis nuo 11,5 metų, o sulaukus 15 metų ši sritis joms ima darytis ne tokia įdomi. skaityti »

Kad piniginė neplonėtų: programėlės, padėsiančios sutaupyti

Išmaniosios programėlės gali pagelbėti atidžiau stebėti situaciją parduotuvėse bei savo piniginėje. skaityti »

Dešimtadalis Lietuvos gyventojų rizikuoja gaisru įkraudami telefoną

Nors šiuolaikinės technologijos užtikrina maksimalų ličio jonų baterijų saugumą, tačiau ilgai ar nesaugiai įkraunamos jos gali įkaisti, o maždaug kas dešimtas lietuvis linkęs savo mobilųjį telefoną laikyti ant minkštų baldų ar net lovos, kai prietaisas įjungiamas į elektros tinklą. skaityti »

Žaidimų entuziastų laukia neramus kovas

Užkietėjusiems žaidėjams šių metų kovas – metas, kai teks patuštinti savo kišenes, mat pirmąją pavasario savaitę numatomos net kelių žaidimų premjeros. skaityti »

„Samsung“ pristatė savo naująją planšetę „Galaxy Tab S3“

Barselonoje vykstančioje tarptautinėje mobiliųjų technologijų parodoje „Mobile World Congress”, bendrovė „Samsung” pristatė savo naująją planšetę „Samsung Galaxy Tab S3”. skaityti »

Lietuviai nori vis brangesnių kompiuterių, o planšetes išmaino į didesnius telefonus

2016 m. sumažėjo parduodamų kompiuterių, tačiau jų įsigijimui pirkėjai nusprendžia išleisti vis didesnes vidutines pinigų sumas. skaityti »

Kinijos fabrikas 90 proc. darbuotojų pakeitė robotais

Pakeitus darbuotojus robotais Kinijos bendrovės „Changying Precision Technology“ produktyvumas išaugo 250 proc., o broko atvejų sumažėjo 80 proc. skaityti »

„Apple“ investuoja į biometrijos technologijas

„Apple“ paskelbė įsigijusi Izraelio pradedančiąją įmonę „RealFace“, kurios specializacija – veidų atpažinimo technologijų kūrimas. skaityti »

Žiemos olimpinėse žaidynėse dirbs robotai vertėjai

Kitose žiemos olimpinėse žaidynėse, kurių pradžia numatyta 2018 m. vasario 25 d., pirmą kartą dirbs robotai vertėjai. skaityti »