Tobulėjančios medicinos technologijos: paciento kortelė pildoma balsu

Publikuota: 2015 m. sausio 29 d. ketvirtadienis

Kam bent kartą teko laukti prie gydytojų kabineto, tas žino, kaip tas laukimas vargina. Bet ir įėję į kabinetą pas taip lauktą gydytoją dažnai nusiviliame, nes šis daugiau dėmesio kreipia dokumentų pildymui, o ne pacientui. 

Kai laikas, kurį gydytojas gali skirti pacientui yra vos 15 minučių, dažnai taip ir nutinka, kad gydytojas tuo metu tik spėja užpildyti dokumentus, o, deja, išsamiai paciento apžiūrai, pokalbiui su juo laiko nelieka. Elektroninės sveikatos sistemos „Foxus“ kūrėjai rado būdą, kaip sumažinti eiles prie gydytojo kabineto nemažinant  laiko paciento apžiūrai. Programai balsu pateikta informacija yra per kelias sekundes automatiškai atpažįstama ir užrašoma į paciento kortelę. Taip dar greičiau ir efektyviau galima atlikti ir aprašyti paciento apžiūrą, pritaikytą gydymą ir kitą reikiamą dokumentaciją. Gaila, bet ne visos Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigos gali pasinaudoti naujausiomis elektroninėmis sveikatos sistemomis, o yra „priverstos“ naudoti tiek morališkai, tiek fiziškai pasenusias. 

„Balso atpažinimo naujovė rodo, kaip sparčiai progresuoja medicinos technologijos. Tai didina paciento pasitikėjimą gydytoju, o gydytojui tai palengvina darbą ir mažina darbo krūvį“ – teigia prof. L. Valius, Kauno klinikų Šeimos medicinos klinikos vadovas. 

„Labai nustebino tokia naujovė ir balso atpažinimo tikslumas. Esu tikras, kad tai žada dideles medicinos paslaugų kokybės gerinimo perspektyvas. Gydytojo darbas yra įtemptas ir reikalaujantis daug atidumo, tačiau kartu ir darbo spartos,  todėl dokumentų pildymas balsu, žymiai pagreitina darbą“ – teigia R. Burnickas, vienas pirmųjų gydytojų išbandęs balso pavertimo tekstu funkciją. 

Medicininės informacijos balsu pateikimas į gydymo įstaigos informacinę sistemą anaiptol nėra naujas dalykas pasaulyje, tačiau dėl gana mažos rinkos ir nedidelio gyventojų skaičiaus, ši technologija Lietuvoje pradėta taikyti tik dabar. Jau 2001 metais JAV mokslininkai įrodė, kad  vidutinis paciento apsilankymas, pildant dokumentus su balso atpažinimo įranga yra gerokai greitesnis nei tradiciniu būdu. 

Todėl programos valdymo balsu idėja kilo atsižvelgus į programos vartotojų – gydytojų ir pacientų poreikį taupyti laiką. Taip buvo pasiūlytas greitesnis, efektyvesnis būdas, palengvinantis dokumentų pildymą. „Kurdami e. sveikatos sistemą, pateikiame tai, kas iš tiesų yra reikalinga siekiant palengvinti gydytojo darbą ir pagerinti pacientų gydymo kokybę“ – teigia „Foxus“ projekto vadovas Vytautas Kasparavičius.  

Kitas svarbus vystymo etapas, vystant elektroninę sveikatos sistemą, yra prisijungimas prie „eSPBI IS“  (Elektroninės sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinės sistema). Nors žinoma, kad šiais metais jau turėtų pradėti veikti „eSPBI IS“, tačiau įmonės, kurios savomis lėšomis kuria e. sveikatos sprendimus, susiduria su iššūkiais ir biurokratiniais sunkumais siekiant prisijungti prie šios sistemos testavimo.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

„Samsung“ pristatė greičiausius ir talpiausius kietuosius diskus

Bendrovė „Samsung Electronics“, pristatė „960 PRO“ ir „960 EVO“ – savo naujausius „V-NAND“ technologijos SSD diskus. Tai pastoviosios atminties kategorijojai (NVMe) priskiriami „M.2 Form Factor“ SSD diskai, pasižymintys išskirtiniu našumu, ištverme bei talpa. skaityti »

Paskelbtos „iPhone 7“ kainos ir jų pasirodymo data Lietuvoje

Jau rugsėjo 23 d., nuo pasaulinės prekybos pradžios praėjus vos savaitei, „iPhone 7“ ir „iPhone 7 Plus“ pasieks Lietuvą. skaityti »

Atnaujintos „Precision“ mobilios darbo stotys – dar daugiau spartos ir atminties

„Precision“ mobilios darbo stotys pasižymi didesne sparta ir atmintimi bei leidžia duomenis apdoroti greičiau. Tai puikiai dera su plonesniu ir lengvesniu korpusu, vienu geriausių rinkoje dizainų bei puikios kokybės ekranu. skaityti »

Būsimiems i.SAF ir i.VAZ posistemių naudotojams VMI parengė atmintines

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad būsimiems elektroninių važtaraščių posistemio i.VAZ ir elektroninio PVM sąskaitų faktūrų registrų posistemio I.SAF naudotojams parengė atmintines, padėsiančias lengviau pasiruošti duomenų teikimui į minėtus Išmaniosios mokesčių administravimo sistemos (i.MAS) posistemius. skaityti »

Pasiektas didžiausios programavimo pamokos Gineso pasaulio rekordas

Renginio #SWITCH! metu pasiektas didžiausios programavimo pamokos Gineso pasaulio rekordas. Rekordo siekė 712 mokinių iš visos Lietuvos, kurių amžius – 7-13 metų. skaityti »

Vokietijoje televizija matoma 4K kokybe

Bendrovė „Vodafone Deutschland“ Vokietijoje pradėjo siūlyti interneto naudotojams TV priedėlį, kuris leidžia žiūrėti vaizdo įrašus „Ultra HD“ (4K) kokybe. skaityti »

Dešimt prognozių dėl skaitmeninių technologijų raidos 2017 m.

2016 m. rugsėjo 7 d. Įmonė „Oliver Wyman“ paskelbė savo naują ataskaitą „Dešimt skaitmeninių idėjų“ („Ten Digital Ideas“), kurioje kalbama apie tai, kokią naudą gali gauti įvairių sektorių lyderiai, naudodami skaitmenines inovacijas. skaityti »

„Dell“ baigė EMC įsigijimo sandorį

JAV kompiuterinės technikos gamintoja „Dell“ baigė didžiausią sandorį technologijų rinkos istorijoje. Kompanija už 67 mlrd. JAV dol. įsigijo „EMC Corporation“. skaityti »

Kokią papildomą informaciją gali suteikti pašto kodas?

Šiuo metu informacijos srautus smarkiai keičia didieji duomenys (angl. Big Data). skaityti »

Kas tie populiarieji „debesys“ ir kur link jie plaukia

Debesų kompiuterija ir technologijos vis labiau populiarėja. Kaip skelbia rinkos tyrimų kompanija „Gartner“, pasaulinė debesų technologijų rinka šiemet augs 16,5 proc., iki 204 mlrd. JAV dolerių (2015 metais šis skaičius buvo 175 mlrd. dol.). Taigi, kas ties „debesys“ ir iš kur jie atsirado? skaityti »