Tobulėjančios medicinos technologijos: paciento kortelė pildoma balsu

Publikuota: 2015 m. sausio 29 d. ketvirtadienis

Kam bent kartą teko laukti prie gydytojų kabineto, tas žino, kaip tas laukimas vargina. Bet ir įėję į kabinetą pas taip lauktą gydytoją dažnai nusiviliame, nes šis daugiau dėmesio kreipia dokumentų pildymui, o ne pacientui. 

Kai laikas, kurį gydytojas gali skirti pacientui yra vos 15 minučių, dažnai taip ir nutinka, kad gydytojas tuo metu tik spėja užpildyti dokumentus, o, deja, išsamiai paciento apžiūrai, pokalbiui su juo laiko nelieka. Elektroninės sveikatos sistemos „Foxus“ kūrėjai rado būdą, kaip sumažinti eiles prie gydytojo kabineto nemažinant  laiko paciento apžiūrai. Programai balsu pateikta informacija yra per kelias sekundes automatiškai atpažįstama ir užrašoma į paciento kortelę. Taip dar greičiau ir efektyviau galima atlikti ir aprašyti paciento apžiūrą, pritaikytą gydymą ir kitą reikiamą dokumentaciją. Gaila, bet ne visos Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigos gali pasinaudoti naujausiomis elektroninėmis sveikatos sistemomis, o yra „priverstos“ naudoti tiek morališkai, tiek fiziškai pasenusias. 

„Balso atpažinimo naujovė rodo, kaip sparčiai progresuoja medicinos technologijos. Tai didina paciento pasitikėjimą gydytoju, o gydytojui tai palengvina darbą ir mažina darbo krūvį“ – teigia prof. L. Valius, Kauno klinikų Šeimos medicinos klinikos vadovas. 

„Labai nustebino tokia naujovė ir balso atpažinimo tikslumas. Esu tikras, kad tai žada dideles medicinos paslaugų kokybės gerinimo perspektyvas. Gydytojo darbas yra įtemptas ir reikalaujantis daug atidumo, tačiau kartu ir darbo spartos,  todėl dokumentų pildymas balsu, žymiai pagreitina darbą“ – teigia R. Burnickas, vienas pirmųjų gydytojų išbandęs balso pavertimo tekstu funkciją. 

Medicininės informacijos balsu pateikimas į gydymo įstaigos informacinę sistemą anaiptol nėra naujas dalykas pasaulyje, tačiau dėl gana mažos rinkos ir nedidelio gyventojų skaičiaus, ši technologija Lietuvoje pradėta taikyti tik dabar. Jau 2001 metais JAV mokslininkai įrodė, kad  vidutinis paciento apsilankymas, pildant dokumentus su balso atpažinimo įranga yra gerokai greitesnis nei tradiciniu būdu. 

Todėl programos valdymo balsu idėja kilo atsižvelgus į programos vartotojų – gydytojų ir pacientų poreikį taupyti laiką. Taip buvo pasiūlytas greitesnis, efektyvesnis būdas, palengvinantis dokumentų pildymą. „Kurdami e. sveikatos sistemą, pateikiame tai, kas iš tiesų yra reikalinga siekiant palengvinti gydytojo darbą ir pagerinti pacientų gydymo kokybę“ – teigia „Foxus“ projekto vadovas Vytautas Kasparavičius.  

Kitas svarbus vystymo etapas, vystant elektroninę sveikatos sistemą, yra prisijungimas prie „eSPBI IS“  (Elektroninės sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinės sistema). Nors žinoma, kad šiais metais jau turėtų pradėti veikti „eSPBI IS“, tačiau įmonės, kurios savomis lėšomis kuria e. sveikatos sprendimus, susiduria su iššūkiais ir biurokratiniais sunkumais siekiant prisijungti prie šios sistemos testavimo.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

„Microsoft“ svarsto parduoti „Nokia“

Pranešama, kad Taivano bendrovė „Foxconn“ derasi su „Microsoft“ dėl prekės ženklo „Nokia“ įsigijimo. skaityti »

Nauji LG „Stylus 2“ ir „X screen“ telefonai atkeliauja į Lietuvą

Kompanija „LG Electronics“ (LG) paskelbė, kad Lietuvoje pradedama prekiauti naujais mobiliaisiais telefonais „LG Stylus 2“ ir „X screen“. skaityti »

Išmanusis laikrodis – vaikų priežiūrai

Kinai sukūrė išmanųjį laikrodį vaikams „Hipo A1“ su GSM ryšiu, GPS navigatoriumi ir SOS mygtuku. skaityti »

Technologijos bendravimui: 10 įdomiausių faktų

Gegužės 17-oji – Pasaulinė informacinės visuomenės diena. Šia proga kviečiame sužinoti dešimt įdomiausių faktų apie išradėjus bei išradimus, nulėmusius tai, kaip mes bendraujame ir keičiamės informacija šiandien. skaityti »

Ką daryti, jei nešiojamasis kompiuteris kaista?

Sulėtėjusi sistema, krentantis žaidimų našumas, nesklandus kompiuterio darbas, garsiai veikiantis ventiliatorius, padidėjusi korpuso temperatūra – tipiniai kompiuterio įkaitimo ženklai. Ką galima padaryti ir kaip pašalinti įkaitimo problemą? skaityti »

Prie virtualios realybės kūrimo prisideda ir lietuviai

Dar prieš keletą metų virtuali realybė atrodė tolima nuo kasdienio gyvenimo, tačiau situacija sparčiai keičiasi. Tiek technologijų kompanijos, tiek mokslininkai, kurių gretas papildė ir mokslininkai iš Kauno technologijos universiteto, atranda naujų virtualaus pasaulio galimybių. Kokių? skaityti »

Sukurtas lankstus išmanusis telefonas su holografiniu ekranu

Kingstono Karališkojo universiteto laboratorijos „Human Media Lab“ mokslininkai sukūrė lankstų išmanųjį telefoną „HoloFlex“ su ekranu, kuris geba atvaizduoti trimatį vaizdą. skaityti »

„Microsoft“ primena apie galimybę nemokamai įsidiegti „Windows 10“

Artėjant pirmosioms operacinės sistemos „Windows 10“ metinėms „Microsoft“ atstovai primena, kad naudotojai, norintys išbandyti visus „Windows 10“ privalumus, gali nemokamai ją įsidiegti iki liepos 29 d. skaityti »

Galingas ir kompaktiškas: „iPhone SE“ apžvalga

Į „iPhone SE“ būtų neteisinga žiūrėti kaip į mums jau įprastus „iPhone“ įrenginių atnaujinimo ciklus. skaityti »

Prasideda m. turinio sprendimų konkursas „Naujasis knygnešys 2016”

Mobiliojo turinio sprendimų kūrėjai kviečiami teikti savo darbus m. turinio sprendimų konkursui „Naujasis knygnešys 2016“. skaityti »