Tobulėjančios medicinos technologijos: paciento kortelė pildoma balsu

Publikuota: 2015 m. sausio 29 d. ketvirtadienis

Kam bent kartą teko laukti prie gydytojų kabineto, tas žino, kaip tas laukimas vargina. Bet ir įėję į kabinetą pas taip lauktą gydytoją dažnai nusiviliame, nes šis daugiau dėmesio kreipia dokumentų pildymui, o ne pacientui. 

Kai laikas, kurį gydytojas gali skirti pacientui yra vos 15 minučių, dažnai taip ir nutinka, kad gydytojas tuo metu tik spėja užpildyti dokumentus, o, deja, išsamiai paciento apžiūrai, pokalbiui su juo laiko nelieka. Elektroninės sveikatos sistemos „Foxus“ kūrėjai rado būdą, kaip sumažinti eiles prie gydytojo kabineto nemažinant  laiko paciento apžiūrai. Programai balsu pateikta informacija yra per kelias sekundes automatiškai atpažįstama ir užrašoma į paciento kortelę. Taip dar greičiau ir efektyviau galima atlikti ir aprašyti paciento apžiūrą, pritaikytą gydymą ir kitą reikiamą dokumentaciją. Gaila, bet ne visos Lietuvos sveikatos priežiūros įstaigos gali pasinaudoti naujausiomis elektroninėmis sveikatos sistemomis, o yra „priverstos“ naudoti tiek morališkai, tiek fiziškai pasenusias. 

„Balso atpažinimo naujovė rodo, kaip sparčiai progresuoja medicinos technologijos. Tai didina paciento pasitikėjimą gydytoju, o gydytojui tai palengvina darbą ir mažina darbo krūvį“ – teigia prof. L. Valius, Kauno klinikų Šeimos medicinos klinikos vadovas. 

„Labai nustebino tokia naujovė ir balso atpažinimo tikslumas. Esu tikras, kad tai žada dideles medicinos paslaugų kokybės gerinimo perspektyvas. Gydytojo darbas yra įtemptas ir reikalaujantis daug atidumo, tačiau kartu ir darbo spartos,  todėl dokumentų pildymas balsu, žymiai pagreitina darbą“ – teigia R. Burnickas, vienas pirmųjų gydytojų išbandęs balso pavertimo tekstu funkciją. 

Medicininės informacijos balsu pateikimas į gydymo įstaigos informacinę sistemą anaiptol nėra naujas dalykas pasaulyje, tačiau dėl gana mažos rinkos ir nedidelio gyventojų skaičiaus, ši technologija Lietuvoje pradėta taikyti tik dabar. Jau 2001 metais JAV mokslininkai įrodė, kad  vidutinis paciento apsilankymas, pildant dokumentus su balso atpažinimo įranga yra gerokai greitesnis nei tradiciniu būdu. 

Todėl programos valdymo balsu idėja kilo atsižvelgus į programos vartotojų – gydytojų ir pacientų poreikį taupyti laiką. Taip buvo pasiūlytas greitesnis, efektyvesnis būdas, palengvinantis dokumentų pildymą. „Kurdami e. sveikatos sistemą, pateikiame tai, kas iš tiesų yra reikalinga siekiant palengvinti gydytojo darbą ir pagerinti pacientų gydymo kokybę“ – teigia „Foxus“ projekto vadovas Vytautas Kasparavičius.  

Kitas svarbus vystymo etapas, vystant elektroninę sveikatos sistemą, yra prisijungimas prie „eSPBI IS“  (Elektroninės sveikatos paslaugų ir bendradarbiavimo infrastruktūros informacinės sistema). Nors žinoma, kad šiais metais jau turėtų pradėti veikti „eSPBI IS“, tačiau įmonės, kurios savomis lėšomis kuria e. sveikatos sprendimus, susiduria su iššūkiais ir biurokratiniais sunkumais siekiant prisijungti prie šios sistemos testavimo.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

„Samsung“ planšetinis kompiuteris „Galaxy Tab S2” pasiekė Lietuvą

Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse prasideda ploniausio bei lengviausio savo dydžio kategorijoje „Samsung“ planšetinio kompiuterio „Galaxy Tab S2” pardavimai. skaityti »

LG planšetė „G Pad II 10.1“ spalį ir Lietuvoje

Parodoje IFA pristatytą LG planšetinį kompiuterį „G Pad II 10.1“ nuo spalio pradžios bus galima įsigyti ir Lietuvoje. skaityti »

Metų pabaigoje mobiliaisiais telefonais naudosis 95 proc. planetos gyventojų

Kaip skelbiama naujausioje Jungtinių Tautų (JT) ataskaitoje, šių metų pabaigoje mobiliuoju ryšiu naudosis 7 mlrd. pasaulio gyventojų, o tai yra per 95 proc. visos žmonijos. skaityti »

„MasterCard“ prisidės prie išmaniųjų miestų statybos

Mokėjimo sistemos „MasterCard“ atstovai nusprendė išnaudoti didžiulę su mokėjimais susijusią duomenų bazę ir, remdamiesi ja, ja suprojektuoti išmanųjį miestą. skaityti »

Pirmasis pasaulyje 8K televizorius kainuos 133 tūkst. dol.

Nors pasaulinė televizorių rinka dar ne iki galo prisitaikė prie standarto 4K, o kompanija „Sharp“ jau suskubo pasiūlyti klientams kai ką daugiau. skaityti »

„Apple“ išleido operacinę sistemą „iOS 9“

Rugsėjo 16 d. kompanija „Apple“ išleido „iPhone“ ir „iPad“ skirtą operacinę sistemą „iOS 9“. skaityti »

Vilniuje pristatyti išmanieji telefonai „Sony Xperia Z5“

Vilniuje susirinkę žiniasklaidos atstovai ir „Sony“ gerbėjai turėjo galimybę iš arčiau susipažinti su naujos kartos kamerą turinčiais „Xperia Z5“ ir „Xperia Z5 Compact“ išmaniaisiais telefonais bei su pirmuoju pasaulyje išmaniuoju telefonu „Xperia Z5 Premium“ turinčiu 4K raiškos ekraną. skaityti »

Pasirodė atsinaujinę ir patobulėję galingi „Alienware“ kompiuteriai

Kompiuterinių žaidimų ir technologijų entuziastai gali džiūgauti – itin sparčių ir galingų, originalios išvaizdos „Alienware“ produktų seriją papildė naujos kartos „Alienware X51“ stalinis žaidimų kompiuteris bei atnaujinti nešiojamieji „Alienware 13“, „Alienware 15“ bei „Alienware 17“ kompiuteriai. skaityti »

Kas naujo išmaniųjų telefonų pasaulyje?

Išmanieji telefonai sparčiai populiarėja visame pasaulyje. Kas mėnesį į rinką ateina keletas dešimčių naujų modelių, todėl nenuostabu, kad ši sritis yra tokia įdomi ir patraukli jauniems technomanams. Pasižiūrėkime, kas naujo išmaniųjų telefonų pasaulyje pastarosiomis dienomis. skaityti »

Išleistas žodynas „Anglonas“, skirtas „Android“ įrenginiams

Bendrovė „Fotonija“ pristatė naują anglų–lietuvių–anglų kalbų žodyno „Anglonas“ versiją, skirtą „Android“ išmaniesiems telefonams bei planšetiniams kompiuteriams. skaityti »