Atnaujintas Virtualus Lietuvos architektūros muziejus

Publikuota: 2013 m. gruodžio 19 d. ketvirtadienis

Ne vienas iš svečių, gausiai lankiusių šiais metais Lietuvoje, užsukęs į Lietuvos architektų sąjungą, teiravosi, kur rasti Lietuvos architektūros muziejų. Reikia pripažinti, kad nors mūsiškis muziejus ir ne dėl architektų kaltės buvo uždarytas po veik 40 metų gyvavimo, buvo gėda prisipažinti, kad tokio dalyko nėra visoje šalyje. Jo fondai (apie 56 tūkst. eksponatų), uždarius muziejų 2006 m., pasklido po įvairias institucijas.

Virtualus Lietuvos architektūros muziejus (VAM, www.archmuziejus.lt) sukurtas siekiant kompensuoti praradimus, svarbiausia – kiek įmanoma prisidėti prie dabarties fiksavimo ateities kartoms, nors skaitmeniniu formatu.
Toliau kaupiama informacija apie asmeniniuose archyvuose esančią medžiagą, nes kyla reali grėsmė ją prarasti amžiams: viena vertus, pastaraisiais metais mūsų gretas palieka vieni iškiliausių Lietuvos architektūros XX amžiaus kūrėjų, pelnę tarptautinį pripažinimą (pernai Anapilin išėjo architektūros akademikas V. E. Čekanauskas, architektūros profesorė E. N. Bučiūtė); kita vertus, per daug pasitikima šiuolaikinėmis technologijomis ir net regis neseni projektai, už kuriuos jų autoriai pelnė apdovanojimus, spėjo pranykti.

Šiuo metu Virtualiame Lietuvos architektūros muziejuje sukaupta veik 700 eksponatų iš devynių architektų privačių archyvų. Tarp jų galima rasti iškilių Lietuvos architektų darbų, realizuotų pastatų nuotraukų skaitmeniniu formatu: architektūros akademiko V. E. Čekanausko, architektūros prof. E. N. Bučiūtės, architektūros prof. V. J. Dičiaus, architektūros prof. A. Mačiulio, architektūros prof. V. Brėdikio, architektūros prof. J. Šeiboko ir kitų.
Įvairaus pobūdžio, turinio ir atlikimo technikos dokumentai viešai prieinami adresu www.archmuziejus.lt. Užsiregistravę lankytojai gali formuoti savo rinkinį, prisireikus, pavyzdžiui, norint panaudoti dalį medžiagos rengiamoje knygoje, gali kreiptis dėl geresnės rezoliucijos eksponatų gavimo (tinklapyje yra prašymo-sutarties šablonas).

2013 m. VAM kolekciją papildė naujas eksponatų formatas – vaizdo įrašai su žymių architektų interviu (V. J. Dičiaus, A. Mačiulio, V. Brėdikio). Jų gyvos mintys, originalus požiūris ir faktai iš praeities įdomūs visiems, ne vien šios srities profesionalams. Suprantama, ši medžiaga bus itin vertinga tyrėjams, besigilinantiems į mūsų šalies modernizmo architektūrą. 

Dar viena naujiena – nuo šių metų Virtualus architektūros muziejus pradedamas versti ir į anglų kalbą (pradėta nuo biografijų), tad jo šaltiniais galės naudotis ir mūsų šalies architektūra besidomintys lankytojai iš kitų šalių. Tai teikia vilčių, kad praturtinsime savo architektūros istorijos lauką naujomis įžvalgomis, gal net mūsų architektų darbai ras savo vietą tarptautiniame diskurse.

Projektą Virtualus architektūros muziejus parengė Kūrybinių industrijų parkas „Architektūros centras“ kartu su Lietuvos architektų sąjunga, remiant LR kultūros rėmimo fondui ir Lietuvos architektų rūmams.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Auga interneto sparta ir naudotojų skaičius

Per artimiausius penkerius metus analitikai prognozuoja itin spartų interneto naudotojų skaičiaus ir interneto spartos augimą. Internetu bus perduodamas didžiulis skaitmeninės informacijos kiekis. skaityti »

Pradedama diegti daugiau nei dešimtmetį rengta e. sveikatos sistema

Lietuvos gydymo įstaigose iki metų pabaigos ketinama įdiegti daugiau nei dešimtmetį rengtą e. sveikatos sistemą. Nuo šiol bus galima nuotoliniu būdu patikrinti paciento ligos istoriją, išrašyti elektroninius receptus ir gydymo įstaigoms keistis informacija. skaityti »

Valstybės e. paslaugų šuolis į naują kokybinį lygmenį

Galimybė vienoje vietoje patogiai ir greitai rasti bei pradėti naudotis viešojo sektoriaus teikiamomis e. paslaugomis, daryti tai išmaniaisiais mobiliais įrenginiais bet kur ir bet kada – visas šias galimybes pasiūlys atnaujinamas centralizuotas Lietuvos administracinių ir viešųjų e. paslaugų portalas www.epaslaugos.lt. skaityti »

Filosofijos studentų sukurta platforma kviečia dialogui

Šio mėnesio pradžioje internetinės žiniasklaidos lauką papildė dar vienas „žaidėjas“ – platforma „Doxa“. skaityti »

„Cisco Systems Inc.“ technologijos pasiekia 10 gigabitų interneto prieigą

„Cisco Systems Inc.“ pristatė pirmąją konvergentinę kabelinės prieigos platformą „cBR-8“, kuri leidžia pasiekti 10 gigabitų interneto spartą. skaityti »

Artėja e. sprendimų konkurso „Naujasis knygnešys 2015” paraiškų registravimo terminas

Elektroninio turinio sprendimų kūrėjai vis dar gali registruoti savo produktus geriausio lietuviško e. turinio konkursui „Naujasis knygnešys 2015“, tačiau šis terminas jau eina į pabaigą. skaityti »

Per pusmetį Aplinkos ministerijos e. paslaugomis domėtasi per 1 mln. kartų

Aplinkos ministerijos elektroniniu būdu teikiamos paslaugos yra populiarios ir patrauklios naudotojams. Per antrąjį 2014 m. pusmetį skirtingomis ministerijos e. paslaugomis portale „Epaslaugos.am.lt“ domėtasi per 1 mln. kartų. skaityti »

Lietuviai vis aktyviau atranda naujus socialinius tinklus

Viena svarbiausių 2014 m. išryškėjusių tendencijų stebint socialinius tinklus – jaunimo aktyvumas kituose socialiniuose tinkluose nei „Facebook“. Nors prognozės apie „Facebook“ populiarumo kritimą pasaulyje sklando jau kuris laikas, panašu, kad jaunimas Lietuvoje iš tikrųjų atranda naujas virtualaus bendravimo platformas. skaityti »

„Maps.lt“ kviečia sėsti ant dviračių

Atšilus orams, „Maps.lt“ svetainės komanda kviečia atgaivinti sveiko laisvalaikio leidimo įpročius ir sėsti ant dviračių. O kad važiuoti būtų saugiau ir patogiau, dviratininkams siūloma nauja – dviračių maršrutų paieškos paslauga. skaityti »

„Cisco“ ir DHL tiki daiktų interneto efektyvumu

„Cisco“ ir DHL įgyvendina daiktų interneto projektą, kuris padės greičiau priimti sprendimus sandėliuose, realiuoju laiku analizuojant duomenis, gaunamus iš įvairių vietovių per „Wi-Fi“ įrenginius. skaityti »