E. demokratijos plėtrą Lietuvoje labiausiai paskatins didesnis viešumas

Publikuota: 2015 m. sausio 20 d. antradienis

Naujausia visuomenės apklausa rodo, kad kol kas e. demokratijos procesuose yra dalyvavę tik apie 10 % Lietuvos gyventojų.

Tyrimo metu gyventojų buvo klausiama, ar per paskutinius metus teko internetu ieškoti informacijos apie viešojo sektoriaus institucijų priimtus ar planuojamus priimti sprendimus, pareikšti savo nuomonę dėl institucijų planuojamų ar jau priimtų sprendimų, ar yra tekę internetu teikti pasiūlymus dėl institucijų sprendimų tobulinimo ar patiems inicijuoti tam tikrus institucijų sprendimų projektus.

Šalies gyventojų dalyvavimas e. demokratijos procesuose dažniausiai apsiriboja informacijos apie viešojo sektoriaus institucijų priimtus ar planuojamus priimti sprendimus paieška – tai per pastaruosius metus darė 9% apklaustųjų. Tik labai nedidelė gyventojų dalis šiuose procesuose dalyvauja pro-aktyviai – internetu pateikia nuomonę apie priimtus ar rengiamus valdžios sprendimus (2%), teikia pasiūlymus (0,5%) ar inicijuoja sprendimų projektus (0,1%).

„Kol kas tik nedidelė mūsų visuomenės dalis aktyviai dalyvauja e. demokratijos procesuose. Galima teigti, kad tai - visuomenės intelektualinis elitas, nuomonės formuotojai, kurie savo pavyzdžiu gali patraukti didesnę visuomenės dalį aktyviau įsijungti į procesus, tiesiogiai įtakojančius valdžios institucijų priimamus sprendimus“, – sako IVPK direktorius Ramūnas Čepaitis.

Siekiant, kad visuomenė turėtų daugiau galimybių dalyvauti e. demokratijos procesuose, ES struktūrinių fondų investicijų lėšomis ne pirmus metus kuriami nauji įrankiai, skirti tiek regionams, tiek visiems Lietuvos gyventojams. Savivaldybių interneto svetainėse įdiegti sprendimai leidžia vietos gyventojams internetu operatyviai susipažinti su svarstomais bei priimtais savivaldybių sprendimais, teikti savo siūlymus, stebėti tarybų darbą, keistis nuomonėmis.

LR Seimo kanceliarijos įgyvendinto projekto metu sukurta naujoji Teisės aktų informacinė sistema leidžia paprasčiau ir operatyviau publikuoti priimtus teisės aktus ir jų projektus, visuomenė gali internete pareikšti nuomonę ar pateikti siūlymus dėl šių projektų.

Tuo tarpu LR Vyriausybės kanceliarijos kartu su IVPK vykdomo projekto metu kuriamos e. paslaugos, leisiančios gyventojams lengvai rasti informaciją apie Vyriausybės veiklą, internetu teikti prašymus, pareiškimus, skundus, peržiūrėti, komentuoti ir reitinguoti Vyriausybės iniciatyva visuomenės vertinimui teikiamas diskusijų temas bei sprendimų projektus.

Tikimasi, kad naujai įdiegti sprendimai paskatins gyventojus aktyviau domėtis jiems aktualiomis temomis ir įsitraukti į sprendimų priėmimo procesu, o apie ES lėšomis naujai sukurtus e. sprendimus ir e. paslaugas jie gali sužinoti šiai temai skirtos iniciatyvos „Prisijungusi Lietuva“ svetainėje www.prisijungusi.lt.

2014 m. IV ketv. internetu Lietuvoje naudojosi 71% 16-74 m. amžiaus gyventojų. Valstybės institucijų svetainėse internete lankėsi 32% gyventojų (45% interneto vartotojų). Šis rodiklis, lyginant su 2013 m., yra išaugęs 5 proc. punktais.

Tyrimą Informacinės visuomenės plėtros komiteto prie Susisiekimo ministerijos užsakymu atliko UAB „Socialinės informacijos centras“. Tyrimas buvo atliekamas 2014 m. spalio 16 –22 dienomis, apklausus 1015 Lietuvos gyventojų (16-74 metų amžiaus).

Šaltinis: ivpk.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Įvertintos Lietuvos savivaldybių e. demokratijos paslaugos

Įvertinus visų Lietuvos savivaldybių sukurtus e. demokratijos sprendimus paaiškėjo, kad kokybiškiausiai jie įdiegti Šiauliuose, kurių sukurtas priemones, leidžiančias gyventojams elektroniniu būdu dalyvauti sprendimų priėmimo procesuose, ekspertai įvertino 10,4 balo iš 20 galimų. skaityti »

Kompiuteriais ir internetu naudojosi visos daugiau kaip 10 darbuotojų turinčios įmonės

Kompiuteriais ir internetu šių metų pradžioje naudojosi visos gamybos ir paslaugų įmonės, kuriose dirbo 10 ir daugiau darbuotojų, teigia Statistikos departamentas skaityti »

„Cisco Systems Inc.“ siekia padėti greičiau apsipirkti

„Cisco Systems Inc.“ pademonstravo, kaip, panaudojant jos sukurtą IoE technologiją, realioje parduotuvėje galima paspartinti prekybą. skaityti »

Belaidis internetas skaitytojų namuose per viešąsias bibliotekas

JAV viešosios bibliotekos rado įdomų būdą mažinti gyventojų skaitmeninę atskirtį. skaityti »

Pinigų muziejaus svetainėje – patogi registracija į ekskursijas ir virtualios ekspozicijos

Lietuvos banko Pinigų muziejus pristato naujovę – interneto svetainę www.pinigumuziejus.lt. Jos lankytojai gali patogiai užsiregistruoti į didelio populiarumo sulaukiančias ekskursijas Pinigų muziejuje su gidu, įvairius renginius, edukacines programas. skaityti »

Naujosios elektroninės meteo.lt paslaugos

Nuo šiol lengvai ir patogiai galima sužinoti dar daugiau informacijos apie orus, klimatą ir paviršinius vandenis – Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba internetu teikia daugiau kaip 20 elektroninių paslaugų. skaityti »

Žodynais „Dict.com“ dabar galima naudotis ir portale „Lexilogos“

Ar Jus domina didelės kalbos, ar planuojate išvykti studijuoti į Aziją, ar vasarą aplankyti mažą šalį ir nemokate jos kalbos? Visiem atvejams galite nemokamai naudotis unikalų žodynų portalą dict.com. skaityti »

Žemėtvarkos paslaugų užsakymas internetu sumažino įkainius 46 proc.

Skaitmeniniame amžiuje informacinės tehcnologijos sparčiai vystosi, o paslaugos internetu įsigali ir tokiose srityje kaip geodezija ar žemėtvarka. skaityti »

Didžiojoje Britanijoje galima įsigyti prekių per internetą išsimokėtinai

„PayItSimple“ plečia savo paslaugas Didžioje Britanijoje. Įmonė siūlo apsipirkti atsiskaitant kreditinėmis kortelėmis išsimokėtinai be papildomų komisinių. skaityti »

Startuoja Europos Komisijos konkursas, skirtas išrinkti geriausius Europoje sparčiojo interneto ryšio plėtros projektus

Europos Komisija paskelbė naują konkursą – „Europos plačiajuosčio ryšio apdovanojimus“, skirtus išrinkti penkis geriausius Europoje sparčiojo interneto ryšio plėtros projektus. skaityti »

2015 m. II ketvirtį RRT gavo 188 pranešimus apie neteisėtą ar žalingą turinį internete

2015 m. II ketvirtį Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) interneto karštąja linija gavo 188 pranešimus apie neteisėtą ar žalingą turinį internete. skaityti »