Elektroninės priemonės didina galimybę pritarti organų donorystei

Publikuota: 2015 m. vasario 24 d. antradienis

Kaip informuoja Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos, Lietuvoje sparčiai gausėja pritariančiųjų organų ir audinių donorystei gretos, o tam įtakos turi ir modernios kompiuterinės technologijos. Per nepilnus vienuolika mėnesių, kai mūsų šalyje buvo įdiegta galimybė sutikimą donoro kortelei gauti pasirašyti elektroniniu būdu, pritariančiųjų, kad po konstatuotos smegenų mirties organai ir (ar) audiniai būtų paimti transplantuoti, skaičius išaugo jau 2 tūkstančiais Lietuvos gyventojų.

Įsigaliojo pernai pavasarį

Galimybė elektroniniu būdu pareikšti valią po savo mirties paaukoti organus ir (ar) audinius donorystei sveikatos apsaugos ministro įsakymu buvo įteisinta nuo 2014 metų kovo 27-osios. Kol tokios galimybės nebuvo, sutikimų tapti donorais per mėnesį būdavo registruojama iki 100. Įdiegus naujovę, pirmą mėnesį ja pasinaudojo net 452 žmonės, antrąjį – 294, trečiąjį – 350, ketvirtąjį – 154.

Iš viso Lietuvoje šiuo metu donoro korteles turi 20 444 žmonės. Iš jų 19 561 asmuo sutinka donorystei po mirties aukoti visus savo organus ir (ar) audinius, 883 – ne visus.

Sutikimą aukoti save donorystei moterų pareiškė kone dvigubai daugiau, negu vyrų – atitinkamai 13 261 ir 7183.

Pilietiškiausi – jauni žmonės

Vertinant pagal amžių, labiausiai donorystei pritaria 18-30 metų jaunimas: šios amžiaus grupės žmonės turi net 11 631 donoro kortelę. Pakankamai pilietiški ir 31-40 metų (4745 sutikimai donoro kortelei gauti) bei 41-50 metų (2504 sutikimai donoro kortelei gauti) gyventojai. Gerokai rečiau donorystei pritaria 51-60 metų gyventojai (997 sutikimai). Žmonių nuo 61 metų ir vyresnių, sutinkančių aukoti save transplantacijai, iš viso yra 557.

Lyginant pagal gyvenamąją vietą, daugiausia – beveik pusaštunto tūkstančio – donoro kortelių jau turi Vilniaus apskrities gyventojai. Kauno apskrities gyventojams išduota daugiau kaip 3700  donoro kortelių, Šiaulių apskrityje – daugiau kaip 2100 donoro kortelių. Panevėžio apskrityje apsisprendimą po mirties tapti organų ir (ar) audinių donoru yra pareiškę beveik 1800 žmonių, Klaipėdos apskrityje – daugiau kaip 1600 žmonių, Alytaus ir Marijampolės apskrityse – maždaug po 1100 žmonių. Utenos apskrityje donoro kortelė išduota daugiau kaip 600 gyventojų, Telšių apskrityje – daugiau kaip 500 gyventojų, Tauragės apskrityje – mažiausiai, apie 350 gyventojų.

Donorinių organų trūksta 

Nors sutikimą paaukoti save donorystei pareškia vis daugiau žmonių, donorinių organų  Lietuvoje, deja, stinga. Šiuo metu organų ir audinių transplantacijos Lietuvoje laukia 479 recipientai. 206 žmonėms reikia persodinti inkstus, 12 laukia kasos ir inksto komplekso transplantacijos, 37 – širdies, 4 – plaučių, 5 – širdies ir plaučių komplekso, 64 – kepenų, 151 – ragenos transplantacijos.

Jei norėtumėte papildyti pritariančiųjų organų donorystei gretas, kviečiame užpildyti elektroninį sutikimą donoro kortelei gauti. Tereikia apsilankyti interneto svetainėje www.transplantacija.lt, rasti nuorodą „Pasirašyk internetu“, patvirtinti savo tapatybę per elektroninę bankininkystę ar elektroniniu parašu.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Per metus elektroniniu būdu sutikimą organų donorystei pasirašė 2 128 žmonės

Galimybė elektroniniu būdu pareikšti savo valią po mirties aukoti organus ir (ar) audinius donorystei mūsų šalyje buvo įteisinta lygiai prieš metus – 2014-ųjų kovo 27-ąją – pasirašytu sveikatos apsaugos ministro įsakymu. Per metus vien elektroniniu būdu sutikimą organų donorystei... skaityti »

Bus kuriama centralizuota elektroninių dokumentų valdymo paslauga

Atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos Vyriausybės priimtą sprendimą paspartinti visaverčių elektroninių dokumentų mainus visame viešajame sektoriuje, Valstybės informacinių išteklių sąveikumo platformos (VIISP) aplinkoje iki 2015 metų rugsėjo bus sukurta ir valstybės bei savivaldybių institucijoms, įstaigoms ir įmonėms neatlygintinai teikiama bendra elektroninių dokumentų valdymo paslauga. skaityti »

Buvęs „WikiLeaks“ serveris parduodamas „eBay“

Tinklalapio „WikiLeaks“ serveris, kuriame anksčiau buvo saugomi slapti JAV valdžios dokumentai, parduodamas el. parduotuvėje „eBay“. skaityti »

Smarkiai smuko „iOS“ vartotojų naršymas internete

Kompanijos „Apple“ mobiliųjų įrenginių su „iOS“ operacine sistema vartotojų naršymas internete per metus smuko 11 procentų, praneša „Fortune“, remiantis „NetApplications“ atliktu tyrimu. skaityti »

„Google Glass“ akiniams – speciali programėlių parduotuvė

Kol kas nebuvo jokios informacijos iš kompanijos „Google“ apie tai, kad ji ketina paleisti programėlių parduotuvę, skirtą inovatyviems skaitmeniniams akiniams „Glass“. skaityti »

Kompiuteriniai žaidimai gerina smegenų veiklą

Apie kompiuterinius žaidimus dažnai kalbama neigiamai. Tačiau kai kuriais atvejais žaidimai teigiamai veikia žaidėją. skaityti »

„Yahoo!“ turi naują logotipą

Po mėnesio kasdienių naujo logotipo variantų publikacijų „Yahoo!“ pristatė naują savo firminį ženklą. skaityti »

Internetu – dar daugiau LR Aplinkos ministerijos teikiamų paslaugų

Jau dabar internetu galime užsisakyti nemažai LR Aplinkos ministerijos ir jai pavaldžių įstaigų teikiamų paslaugų – žvejybos, žemės gelmių išteklių naudojimo leidimus, sužinoti apie aplinkos taršą, pateikti vandens naudojimo ir nuotekų tvarkymo apskaitos, taršos šaltinių išmetamų ar išleidžiamų teršalų, poveikio aplinkai ir aplinkos radiologinio monitoringo duomenis ir pan. skaityti »

Lietuvos teismų paslaugos perkeltos į elektroninę erdvę

Nuo š. m. liepos 1 d. didelė dalis teismų paslaugų buvo perkelta į elektroninę erdvę (e.teismas.lt). Todėl administracinių ir civilinių teismų dalyviai varstyti teismo duris galės daug rečiau. skaityti »

Elektroninės sąskaitos – dar vienas žingsnis visiškai elektroninių viešųjų pirkimų link

Pirmininkavimo Europos Sąjungos (ES) Tarybai laikotarpiu Lietuva skiria ypatingą dėmesį elektroninių viešųjų pirkimų skatinimui. ES Tarybos Viešųjų pirkimų darbo grupėje, kuriai 2013 m. antrą pusmetį pirmininkauja Ūkio ministerijos atstovas, bus pradedamas svarstyti Europos Komisijos (EK) pateiktas pasiūlymas dėl Direktyvos dėl elektroninių sąskaitų faktūrų naudojimo vykdant viešuosius pirkimus. skaityti »

Lietuviai e. parduotuvėse kas mėnesį išleidžia apie pusantro šimto litų

Beveik trečdalis visų šalies gyventojų (31 proc.) nurodo apsiperkantys elektroninėje erdvėje ir skiriantys tam kas mėnesį apie pusantro šimto litų. skaityti »