Elektroninės priemonės didina galimybę pritarti organų donorystei

Publikuota: 2015 m. vasario 24 d. antradienis

Kaip informuoja Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos, Lietuvoje sparčiai gausėja pritariančiųjų organų ir audinių donorystei gretos, o tam įtakos turi ir modernios kompiuterinės technologijos. Per nepilnus vienuolika mėnesių, kai mūsų šalyje buvo įdiegta galimybė sutikimą donoro kortelei gauti pasirašyti elektroniniu būdu, pritariančiųjų, kad po konstatuotos smegenų mirties organai ir (ar) audiniai būtų paimti transplantuoti, skaičius išaugo jau 2 tūkstančiais Lietuvos gyventojų.

Įsigaliojo pernai pavasarį

Galimybė elektroniniu būdu pareikšti valią po savo mirties paaukoti organus ir (ar) audinius donorystei sveikatos apsaugos ministro įsakymu buvo įteisinta nuo 2014 metų kovo 27-osios. Kol tokios galimybės nebuvo, sutikimų tapti donorais per mėnesį būdavo registruojama iki 100. Įdiegus naujovę, pirmą mėnesį ja pasinaudojo net 452 žmonės, antrąjį – 294, trečiąjį – 350, ketvirtąjį – 154.

Iš viso Lietuvoje šiuo metu donoro korteles turi 20 444 žmonės. Iš jų 19 561 asmuo sutinka donorystei po mirties aukoti visus savo organus ir (ar) audinius, 883 – ne visus.

Sutikimą aukoti save donorystei moterų pareiškė kone dvigubai daugiau, negu vyrų – atitinkamai 13 261 ir 7183.

Pilietiškiausi – jauni žmonės

Vertinant pagal amžių, labiausiai donorystei pritaria 18-30 metų jaunimas: šios amžiaus grupės žmonės turi net 11 631 donoro kortelę. Pakankamai pilietiški ir 31-40 metų (4745 sutikimai donoro kortelei gauti) bei 41-50 metų (2504 sutikimai donoro kortelei gauti) gyventojai. Gerokai rečiau donorystei pritaria 51-60 metų gyventojai (997 sutikimai). Žmonių nuo 61 metų ir vyresnių, sutinkančių aukoti save transplantacijai, iš viso yra 557.

Lyginant pagal gyvenamąją vietą, daugiausia – beveik pusaštunto tūkstančio – donoro kortelių jau turi Vilniaus apskrities gyventojai. Kauno apskrities gyventojams išduota daugiau kaip 3700  donoro kortelių, Šiaulių apskrityje – daugiau kaip 2100 donoro kortelių. Panevėžio apskrityje apsisprendimą po mirties tapti organų ir (ar) audinių donoru yra pareiškę beveik 1800 žmonių, Klaipėdos apskrityje – daugiau kaip 1600 žmonių, Alytaus ir Marijampolės apskrityse – maždaug po 1100 žmonių. Utenos apskrityje donoro kortelė išduota daugiau kaip 600 gyventojų, Telšių apskrityje – daugiau kaip 500 gyventojų, Tauragės apskrityje – mažiausiai, apie 350 gyventojų.

Donorinių organų trūksta 

Nors sutikimą paaukoti save donorystei pareškia vis daugiau žmonių, donorinių organų  Lietuvoje, deja, stinga. Šiuo metu organų ir audinių transplantacijos Lietuvoje laukia 479 recipientai. 206 žmonėms reikia persodinti inkstus, 12 laukia kasos ir inksto komplekso transplantacijos, 37 – širdies, 4 – plaučių, 5 – širdies ir plaučių komplekso, 64 – kepenų, 151 – ragenos transplantacijos.

Jei norėtumėte papildyti pritariančiųjų organų donorystei gretas, kviečiame užpildyti elektroninį sutikimą donoro kortelei gauti. Tereikia apsilankyti interneto svetainėje www.transplantacija.lt, rasti nuorodą „Pasirašyk internetu“, patvirtinti savo tapatybę per elektroninę bankininkystę ar elektroniniu parašu.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Per metus elektroniniu būdu sutikimą organų donorystei pasirašė 2 128 žmonės

Galimybė elektroniniu būdu pareikšti savo valią po mirties aukoti organus ir (ar) audinius donorystei mūsų šalyje buvo įteisinta lygiai prieš metus – 2014-ųjų kovo 27-ąją – pasirašytu sveikatos apsaugos ministro įsakymu. Per metus vien elektroniniu būdu sutikimą organų donorystei... skaityti »

„Facebook“ patvirtino oficialią „Samsung Lietuva“ paskyrą

„Samsung Lietuva“ paskyrai „Facebook“ suteikė vienintelės oficialios kompanijos paskyros Lietuvoje šiame socialiniame tinkle statusą. skaityti »

„LoudBook“ – daugiau nei 3 000 garsinių knygų vienoje vietoje

Deja, paskaityti knygą galimybę turime ne visada. Kartais tam trukdo fizinės priežastys, pavyzdžiui, automobilio vairavimas. Tokiu atveju siūloma rinktis garsinę knygą. skaityti »

Lietuvoje pradėjo veikti išmanusis paslaugų portalas

Lietuvoje pradėjo veiklą pirmasis išmanusis paslaugų paieškos ir pasiūlos portalas Paslaugos24.lt, kuriame gali registruotis tiek paslaugų teikėjai, tiek pirkėjai. skaityti »

„Facebook“ paieškos pagal turinį sistema taps vieša

„Facebook“ administracija nuo šiol eiliniams naudotojams suteiks prieigą prie paieškos pagal turinį sistemos „Graph Search“. skaityti »

„Facebook“ šypsenėles perkėlė ir į įprastą tinklapio versiją

Didžiausias socialinis tinklas pasaulyje „Facebook“ nusprendė perkelti juoką keliančias milžiniškas šypsenėles iš savo mobiliųjų programų ir į įprastą tinklapio versiją. skaityti »

JAV gynybos ministerija turės nuosavą taikomųjų programų parduotuvę

Stambios technologijų kompanijos , įskaitant „Apple“, „Google“, „BlackBerry“ ir „Amazon“, turi nuosavas interneto parduotuves, per kurias gali prekiauti taikomosiomis programomis. skaityti »

„Twitter“ įdiegtas automatinis vertėjas „Bing“

„Twitter“ pasirodė automatinio pranešimų vertimo funkcija, veikianti „Microsoft“ paieškos sistemos „Bing“ tiesioginio vertimo bazės pagrindu. skaityti »

Atnaujinta parlamentinio matmens interneto svetainė

Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai parlamentinio matmens interneto svetainė www.EU2013.lrs.lt liepos 1-ąją lankytojus pasitinka atsinaujinusi. skaityti »

„Google“ pristatė puslapį, kuriame nurodoma, kiek kurioje šalyje yra apkrėstų tinklalapių

Interneto milžinas „Google“ naudojasi savo ištekliais ir šią savaitę pranešė, jog pristato įdomų puslapį, kuriame galima pamatyti, kiek kurioje šalyje yra apkrėstų tinklalapių. Pažvelgus į Lietuvą, matome net 9 proc. užkrėstų tinklalapių. skaityti »

Kuriamos e. paslaugos namuose slaugomiems ligoniams

Netrukus namuose slaugomi ar paliatyvią pagalbą gaunantys ligoniai galės medikų paslaugas užsisakyti internetu, o sunkius ligonius prižiūrintiems slaugytojams ir medikams bus lengviau atlikti savo darbą. skaityti »