Elektroninės priemonės didina galimybę pritarti organų donorystei

Publikuota: 2015 m. vasario 24 d. antradienis

Kaip informuoja Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos, Lietuvoje sparčiai gausėja pritariančiųjų organų ir audinių donorystei gretos, o tam įtakos turi ir modernios kompiuterinės technologijos. Per nepilnus vienuolika mėnesių, kai mūsų šalyje buvo įdiegta galimybė sutikimą donoro kortelei gauti pasirašyti elektroniniu būdu, pritariančiųjų, kad po konstatuotos smegenų mirties organai ir (ar) audiniai būtų paimti transplantuoti, skaičius išaugo jau 2 tūkstančiais Lietuvos gyventojų.

Įsigaliojo pernai pavasarį

Galimybė elektroniniu būdu pareikšti valią po savo mirties paaukoti organus ir (ar) audinius donorystei sveikatos apsaugos ministro įsakymu buvo įteisinta nuo 2014 metų kovo 27-osios. Kol tokios galimybės nebuvo, sutikimų tapti donorais per mėnesį būdavo registruojama iki 100. Įdiegus naujovę, pirmą mėnesį ja pasinaudojo net 452 žmonės, antrąjį – 294, trečiąjį – 350, ketvirtąjį – 154.

Iš viso Lietuvoje šiuo metu donoro korteles turi 20 444 žmonės. Iš jų 19 561 asmuo sutinka donorystei po mirties aukoti visus savo organus ir (ar) audinius, 883 – ne visus.

Sutikimą aukoti save donorystei moterų pareiškė kone dvigubai daugiau, negu vyrų – atitinkamai 13 261 ir 7183.

Pilietiškiausi – jauni žmonės

Vertinant pagal amžių, labiausiai donorystei pritaria 18-30 metų jaunimas: šios amžiaus grupės žmonės turi net 11 631 donoro kortelę. Pakankamai pilietiški ir 31-40 metų (4745 sutikimai donoro kortelei gauti) bei 41-50 metų (2504 sutikimai donoro kortelei gauti) gyventojai. Gerokai rečiau donorystei pritaria 51-60 metų gyventojai (997 sutikimai). Žmonių nuo 61 metų ir vyresnių, sutinkančių aukoti save transplantacijai, iš viso yra 557.

Lyginant pagal gyvenamąją vietą, daugiausia – beveik pusaštunto tūkstančio – donoro kortelių jau turi Vilniaus apskrities gyventojai. Kauno apskrities gyventojams išduota daugiau kaip 3700  donoro kortelių, Šiaulių apskrityje – daugiau kaip 2100 donoro kortelių. Panevėžio apskrityje apsisprendimą po mirties tapti organų ir (ar) audinių donoru yra pareiškę beveik 1800 žmonių, Klaipėdos apskrityje – daugiau kaip 1600 žmonių, Alytaus ir Marijampolės apskrityse – maždaug po 1100 žmonių. Utenos apskrityje donoro kortelė išduota daugiau kaip 600 gyventojų, Telšių apskrityje – daugiau kaip 500 gyventojų, Tauragės apskrityje – mažiausiai, apie 350 gyventojų.

Donorinių organų trūksta 

Nors sutikimą paaukoti save donorystei pareškia vis daugiau žmonių, donorinių organų  Lietuvoje, deja, stinga. Šiuo metu organų ir audinių transplantacijos Lietuvoje laukia 479 recipientai. 206 žmonėms reikia persodinti inkstus, 12 laukia kasos ir inksto komplekso transplantacijos, 37 – širdies, 4 – plaučių, 5 – širdies ir plaučių komplekso, 64 – kepenų, 151 – ragenos transplantacijos.

Jei norėtumėte papildyti pritariančiųjų organų donorystei gretas, kviečiame užpildyti elektroninį sutikimą donoro kortelei gauti. Tereikia apsilankyti interneto svetainėje www.transplantacija.lt, rasti nuorodą „Pasirašyk internetu“, patvirtinti savo tapatybę per elektroninę bankininkystę ar elektroniniu parašu.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Per metus elektroniniu būdu sutikimą organų donorystei pasirašė 2 128 žmonės

Galimybė elektroniniu būdu pareikšti savo valią po mirties aukoti organus ir (ar) audinius donorystei mūsų šalyje buvo įteisinta lygiai prieš metus – 2014-ųjų kovo 27-ąją – pasirašytu sveikatos apsaugos ministro įsakymu. Per metus vien elektroniniu būdu sutikimą organų donorystei... skaityti »

Lietuvos kino centras jau turi savo internetinę svetainę

Lietuvos kino centras atidarė internetinę svetainę www.lkc.lt, skirtą ir kino industrijos profesionalams, ir visiems besidomintiems kino kultūra. skaityti »

Apie bendradarbiavimą Baltijos jūros regione – naujame portale

Pradėjo veikti naujas portalas, skirtas ES Baltijos jūros regiono strategijai. skaityti »

„Microsoft“ išleido programėlę patekusiems į ekstremalią padėtį

Kompanija „Microsoft“ pristatė mobiliąją programėlę „HelpBridge“, skirtą žmonėms, atsidūrusiems ekstremalioje situacijoje. skaityti »

„Twitter“ atidarys biurą Brazilijoje

„Twitter“ atidarys savo atstovybę San Paule, agentūrai „Reuters“ papasakojo paslaugos atstovu Brazilijoje paskirtas Guilherme‘as Ribenboimas. skaityti »

Mobiliuoju internetu naudojasi ketvirtadalis Lietuvos gyventojų

Informacinės visuomenės plėtros komiteto prie Susisiekimo ministerijos (IVPK) užsakymu atlikto tyrimo duomenimis, Lietuvoje 25 proc. gyventojų jungiasi prie interneto naudodami mobiliuosius įrenginius – mobiliuosius ir išmaniuosius telefonus, planšetinius kompiuterius. skaityti »

„Facebook“ pristatė paieškos pagal turinį sistemą

Socialinis tinklas „Facebook“ gruodžio 15-osios vakarą pristatė paieškos sistemą „Graph search“. Ši funkcija leidžia vartotojams ieškoti bet kokio turinio, kuriuo dalijosi jo draugai. skaityti »

Markas Zuckerbergas asmenines „Facebook“ žinutes priima už 100 JAV dolerių

Gruodžio pabaigoje „Facebook“ pradėjo bandyti naują mokamų žinučių nepažįstamiems žmonėms funkciją – tokios žinutės į draugų sąrašą neįtrauktiems žmonėms turėtų kainuoti 1 dolerį. skaityti »

Nuo metų pradžios „Facebook“ akcijos pabrango 18 proc.

Socialinio tinklo „Facebook“ akcijos, sausio 9 dienos prekybos duomenimis, pabrango daugiau nei 5 proc. – darbo dienos pabaigoje siekė 30,59 dolerio už akciją. Nuo metų pradžios kompanijos akcijos pabrango jau 18 proc. ir tapo pelningiausios pirmoje sausio pusėje. skaityti »

„Facebook“ iš draugų juostos šalins nepopuliarius draugus

Socialinis tinklas „Facebook“ pradėjo iš draugų juostos šalinti pranešimus draugų , su kuriais vartotojas nebendrauja. Naujoji taisyklė pradėjo veikti nuo 2012 metų gruodžio. skaityti »

Langas į pasaulį atsiveria internete

Daugeliui žmonių kompiuteris su internetu seniai tapo ne vien reikiamos informacijos rinkimo ar pramogų vieta. Čia galima sutvarkyti daugybę kasdienių rūpesčių, dėl kurių anksčiau tekdavo gaišti eilėse įvairiose įstaigose. Įvairių valstybės institucijų bendrų pastangų dėka, Naujuosius pasitinkame su dar daugiau e. paslaugų, kurių pagalba reikalus galime tvarkyti neišėję iš namų. skaityti »