Elektroninės priemonės didina galimybę pritarti organų donorystei

Publikuota: 2015 m. vasario 24 d. antradienis

Kaip informuoja Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos, Lietuvoje sparčiai gausėja pritariančiųjų organų ir audinių donorystei gretos, o tam įtakos turi ir modernios kompiuterinės technologijos. Per nepilnus vienuolika mėnesių, kai mūsų šalyje buvo įdiegta galimybė sutikimą donoro kortelei gauti pasirašyti elektroniniu būdu, pritariančiųjų, kad po konstatuotos smegenų mirties organai ir (ar) audiniai būtų paimti transplantuoti, skaičius išaugo jau 2 tūkstančiais Lietuvos gyventojų.

Įsigaliojo pernai pavasarį

Galimybė elektroniniu būdu pareikšti valią po savo mirties paaukoti organus ir (ar) audinius donorystei sveikatos apsaugos ministro įsakymu buvo įteisinta nuo 2014 metų kovo 27-osios. Kol tokios galimybės nebuvo, sutikimų tapti donorais per mėnesį būdavo registruojama iki 100. Įdiegus naujovę, pirmą mėnesį ja pasinaudojo net 452 žmonės, antrąjį – 294, trečiąjį – 350, ketvirtąjį – 154.

Iš viso Lietuvoje šiuo metu donoro korteles turi 20 444 žmonės. Iš jų 19 561 asmuo sutinka donorystei po mirties aukoti visus savo organus ir (ar) audinius, 883 – ne visus.

Sutikimą aukoti save donorystei moterų pareiškė kone dvigubai daugiau, negu vyrų – atitinkamai 13 261 ir 7183.

Pilietiškiausi – jauni žmonės

Vertinant pagal amžių, labiausiai donorystei pritaria 18-30 metų jaunimas: šios amžiaus grupės žmonės turi net 11 631 donoro kortelę. Pakankamai pilietiški ir 31-40 metų (4745 sutikimai donoro kortelei gauti) bei 41-50 metų (2504 sutikimai donoro kortelei gauti) gyventojai. Gerokai rečiau donorystei pritaria 51-60 metų gyventojai (997 sutikimai). Žmonių nuo 61 metų ir vyresnių, sutinkančių aukoti save transplantacijai, iš viso yra 557.

Lyginant pagal gyvenamąją vietą, daugiausia – beveik pusaštunto tūkstančio – donoro kortelių jau turi Vilniaus apskrities gyventojai. Kauno apskrities gyventojams išduota daugiau kaip 3700  donoro kortelių, Šiaulių apskrityje – daugiau kaip 2100 donoro kortelių. Panevėžio apskrityje apsisprendimą po mirties tapti organų ir (ar) audinių donoru yra pareiškę beveik 1800 žmonių, Klaipėdos apskrityje – daugiau kaip 1600 žmonių, Alytaus ir Marijampolės apskrityse – maždaug po 1100 žmonių. Utenos apskrityje donoro kortelė išduota daugiau kaip 600 gyventojų, Telšių apskrityje – daugiau kaip 500 gyventojų, Tauragės apskrityje – mažiausiai, apie 350 gyventojų.

Donorinių organų trūksta 

Nors sutikimą paaukoti save donorystei pareškia vis daugiau žmonių, donorinių organų  Lietuvoje, deja, stinga. Šiuo metu organų ir audinių transplantacijos Lietuvoje laukia 479 recipientai. 206 žmonėms reikia persodinti inkstus, 12 laukia kasos ir inksto komplekso transplantacijos, 37 – širdies, 4 – plaučių, 5 – širdies ir plaučių komplekso, 64 – kepenų, 151 – ragenos transplantacijos.

Jei norėtumėte papildyti pritariančiųjų organų donorystei gretas, kviečiame užpildyti elektroninį sutikimą donoro kortelei gauti. Tereikia apsilankyti interneto svetainėje www.transplantacija.lt, rasti nuorodą „Pasirašyk internetu“, patvirtinti savo tapatybę per elektroninę bankininkystę ar elektroniniu parašu.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Per metus elektroniniu būdu sutikimą organų donorystei pasirašė 2 128 žmonės

Galimybė elektroniniu būdu pareikšti savo valią po mirties aukoti organus ir (ar) audinius donorystei mūsų šalyje buvo įteisinta lygiai prieš metus – 2014-ųjų kovo 27-ąją – pasirašytu sveikatos apsaugos ministro įsakymu. Per metus vien elektroniniu būdu sutikimą organų donorystei... skaityti »

Pristatytas naujas „YouTube“ dizainas

„YouTube“ ir toliau eksperimentuoja su populiarios vaizdo prieglobos išvaizda. Neseniai programuotojai pristatė eksperimentinę naujojo dizaino, kuriame pagrindinę vietą užima „YouTube Guide“, versiją. skaityti »

„Facebook“ vilioja SMS mėgėjus

„Facebook“ kūrėjai imasi naujos taktikos – vilioja į savo tinklą SMS mėgėjus. Tai padaryti jiems padeda patobulinta „Messenger“ programėlė. skaityti »

Popiežius prisijungs prie „Twitter“

Popiežius Benediktas XVI prieš Kalėdas, gruodžio 12-ąją, prisijungs prie „Twitter“ ir paskyroje @pontifex reguliariai rašys aštuoniomis kalbomis, paskelbė Vatikanas. skaityti »

Meksikos teismas kompanijai „Yahoo!“ skyrė baudą

Meksikos teismas interneto milžinei „Yahoo!“ skyrė 2,7 mlrd. dolerių (7,15 mlrd. Lt) baudą. skaityti »

Semantinė „Google“ paieškos sistema apie vaistus žino viską

Kompanija „Google“ toliau tobulina dar pavasarį pristatytą semantinės paieškos technologiją „Knowledge Graph“. Dabar angliškos „Google“ paieškos sistemos versijos vartotojai gali rasti visą reikalingą informaciją apie vaistus. skaityti »

Vilniaus savivaldybė internetu teikia 38 paslaugas

Sostinės savivaldybės elektroninėmis paslaugomis 2012 m. jau pasinaudojo daugiau kaip 6,5 tūkst. gyventojų ir įmonių. Šiuo metu internetu teikiamos 38 paslaugos: daugiausia gyventojai deklaruoja gyvenamąją vietą ir kreipiasi dėl pažymų, įmonės derina reklamos leidimus, teikia deklaracijas. skaityti »

„Google“ nori tapti vieninteliu informacijos šaltiniu

Kompanijos „Google“ specialistai išsikėlė ambicingą užduotį – savo paieškos sistemą paversti „globaliu visiems pasiekiamu informacijos šaltiniu“, netgi nuspėjančiu auditorijos poreikius. skaityti »

Prie „Google Play“ komentarų – „Google+“ naudotojo vardas ir nuotrauka

Matyt, korporacija „Google“ išties nori, kad žmonės, naudodamiesi jos paslaugomis, vartotų savo tikruosius vardus. skaityti »

Išsami informacija apie Lietuvoje registruotas nusikalstamas veiklas pasiekiama internetu

Vidaus reikalų ministerija (VRM) pristatė naują elektroninę paslaugą, suteikiančią galimybę visiems interneto vartotojams gauti išsamią informaciją apie Lietuvos teritorijoje registruotas nusikalstamas veikas. skaityti »

Emigrantai artimųjų automobilius internetu draudžia Lietuvoje

„PZU Lietuva“ ekspertai teigia, kad internetu besidraudžiančių klientų skaičių draudikams didina ir užsienio šalyse gyvenantys emigrantai, kurie draudimo sutartis sudaro internetu. skaityti »