Internete paskelbti Izaoko Niutono rankraščiai teologijos temomis

Publikuota: 2012 m. vasario 22 d. trečiadienis

Izraelio nacionalinė biblioteka, kiek netikėtas Niutono teologijos rankraščių kolekcijos savininkas, paskelbė internete maždaug 7 500 lapų Niutono rašytų tekstų, tarp jų ir apie jo numatytą apokalipsę, turinčią įvykti 2060 metais.

Izaokas Niutonas sukėlė perversmą fizikoje ir astronomijoje, padėdamas pagrindus klasikinei mechanikai bei atradęs tris pagrindinius judėjimo dėsnius, pavadintus jo vardu. Tačiau Izraelio nacionalinės bibliotekos teigimu, jei šiais laikais mes atskiriame mokslą ir tikėjimą, Niutonui tai buvo paties pasaulio dalis. Niutonas net daugiau domėjosi teologija nei fizika ar matematika ir tikėjo, kad religija gali padėti įminti mokslo mįsles. 

Pavyzdžiui, Niutonas, numatydamas pasaulio pabaigą, rėmėsi Hebrajų biblijos dalimi, kuri teigė, kad tai įvyks po 1260 metų: Niutonas apskaičiavo, kad šis laikas turėtų būti skaičiuojamas nuo Romos imperatoriaus Karolio Didžiojo karūnavimo 800–iais metais, taigi apokalipsė turėtų įvykti 2060 metais.

Niutono rankraščiuose yra ir Biblijos interpretacijos, teologinės pastabos, senovės kultūrų, judaizmo analizė.

Įdomi ir istorija, kaip Niutono rankraščių kolekcija pakliuvo į Izraelį. Po Niutono mirties 1727 metais, jo šeima perdavė rankraščius Kembridžo universitetui. Tačiau universitetas atmetė nemokslinius dokumentus, todėl jo palikuonys vėliau nusprendė juos parduoti Sotheby aukcione Londone 1936 metais. Tačiau tą pačią dieną kitas pagrindinis Londono aukcionas – Christie – pardavinėjo impresionistų meno kolekciją ir patraukė daug didesnį dėmesį. Todėl dėl Niutono rankraščių varžėsi tik du konkurso dalyviai – pirmasis buvo garsus britų ekonomistas Johnas Maynardas Keynesas (John Maynard Keynes), kuris nusipirko Niutono alchemijos rankraščius. Antrasis buvo Abraomas Shalom Yahuda (Abraham Shalom Yahuda) – mokslininkas, tyrinėjantis judaizmą, kuris įsigijo kitą rankraščių dalį – teologinius rankraščius.

Po A. S. Yahudos mirties kolekcija buvo testamentu  perduota Izraelio nacionalinei bibliotekai 1969 metais, o 2007 metais ji pirmą kartą buvo viešai eksponuota O nuo šiol su ja internetu gali susipažinti ir visi norintys. Ši kolekcija susieta su kitu interneto projektu, vadinamu Niutono Projektu – kitais Niutono raštais, saugomais Sasekso universitete,

Izraelio bibliotekos teigimu, šie dokumentai padės apibūdinti Niutoną ir kaip mokslininką, daug laiko skyrusį teologijos klausimams, kuriam tikėjimas buvo ne mažiau svarbus nei mokslas.

Šaltinis: mokslasplius.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

IT sprendimų debesijai rinka siekia 70 mlrd. dolerių

Analitinė bendrovė „Synergy Research Group“ paskelbė pasaulinės IT rinkos, besiremiančios debesų infrastruktūra, rezultatus. skaityti »

„Cisco Systems Inc.“ investuoja į daiktų internetą

„Cisco Systems Inc.“ nusprendė įsigyti įmonę „Jasper“, teikiančią daiktų interneto paslaugas. skaityti »

Lietuvoje daugėja šviesolaidinio interneto ir IPTV naudotojų

LR ryšių reguliavimo tarnyba paskelbė 2016 m. III-iojo ketvirčio elektroninių ryšių rinkos duomenis. skaityti »

Sukurtas 10 000 kartų mažiau energijos naudojantis „Wi-Fi“

Vašingtono universiteto inžinieriai sukūrė naują „Wi-Fi“ technologiją, sunaudojančią 10 000 kartų mažiau energijos nei įprastai. skaityti »

Kokias saugumo klaidas darome internete?

Per didelis atvirumas socialiniuose tinkluose gali pritraukti kibernetinių nusikaltėlių dėmesį, o per silpni slaptažodžiai – atverti kelią įsilaužimams. skaityti »

„Plume“ pristatė naujo tipo „Wi-Fi“ sistemą

Bendrovė „Plume“ pristatė ryšio technologijų naujovę – naują „Wi-Fi“ sistemą, kuri sudaryta iš miniatiūrinių imtuvų, sujungtų į bendrą vieno namo ar vieno kambario tinklą. skaityti »

Asmenukių kiekis socialiniuose tinkluose gali pranešti apie psichologines problemas

Psichoterapeutė Tamara Kuntelija-Plieskė pasakoja apie tai, kada asmenukės – tik smagus žaidimas, o kada jos pradeda kelti grėsmę realiam gyvenimui. skaityti »

Vartotojai nepalieka socialinių tinklų, baimindamiesi prarasti draugus

Aštuoni iš devynių interneto naudotojų norėtų uždaryti savo paskyras socialiniuose tinkluose, tačiau nuo šio žingsnio juos sulaiko baimė prarasti ryšį su draugais ir vertingus prisiminimus. skaityti »

Ar vaiko teisė į pagarbą internete egzistuoja?

Lapkričio 18 d. LR Seime buvo surengta vaiko teisių kontrolierių konferencija „Vaiko teisė į pagarbą“. Joje buvo kalbama apie socialinių tinklų vaiko pasauliui daromą žalą, ir ar egzistuoja pagarba vaikui, esančiame socialiniuose tinkluose. skaityti »

Iki 2020 m. srautas iš debesijos išaugs beveik keturis kartus

Kompanija „Cisco Systems“ prognozuoja debesų architektūros augimą. skaityti »