Internetiniai rinkimų kompasai – į pagalbą ir rinkėjams, ir politologams

Publikuota: 2014 m. balandžio 28 d. pirmadienis

Šį pavasarį į pagalbą Lietuvos rinkėjams grįžta atsinaujinęs internetinis rinkimų kompasas „Mano balsas“. Svetainės lankytojai gali atlikti du testus, skirtus šių metų gegužės mėnesį vyksiantiems šalies Prezidento (gegužės 11 d.) ir Europos Parlamento (gegužės 25 d.) rinkimams. Pastariesiems skirtas testas yra visose Europos Sąjungos šalyse vykdomos iniciatyvos dalis ir taip pat gali būti pasiekiamas internetu.

Internetiniai rinkimų kompasai, populiarėjantys visame pasaulyje, skirti rinkėjams, politikos apžvalgininkams ir visiems besidomintiems rinkimų temomis. Interneto svetainėje atsakius į politinių pažiūrų testo klausimus, parengtus pagal šalies ir pasaulio aktualijas, galima sužinoti asmeninius politinius prioritetus ir palyginti juos su rinkimuose dalyvaujančių politikų ar partijų prioritetais. Atlikto testo rezultatai pateikiami politinių vertybių žemėlapyje, kuris leidžia analizuoti ir lyginti atsakymus įvairiais pjūviais ir dalytis šia informacija viešai.

„Internetiniais rinkimų kompasais siekiama grąžinti į politines diskusijas vertybinius klausimus, kad rinkimai nebūtų vien apie įvaizdžius. Šie įrankiai nepataria, už ką balsuoti, bet rinkėjai skatinami pasidomėti rinkimų programomis ir savo balsą atiduoti atsakingai. Tuo tarpu politikai raginami skaidriai pristatyti savo vertybes ir laikytis rinkimų pažadų“, – pasakoja Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių instituto prof. Ainė Ramonaitė, politikos mokslų atstovė, internetinio rinkimų kompaso „Mano balsas“ bendraautorė.

Rinkimų kompaso rezultatai pateikia ir netikėtumų

Internetinis rinkimų kompasas www.manobalsas.lt veikia nuo 2008 m. ir jau buvo pritaikytas ketveriems rinkimams Lietuvoje – Seimo 2008 m. ir 2012 m., Prezidento 2009 m. ir Europos Parlamento 2009 m. Atlikę šių metų Lietuvos Prezidento rinkimams skirtą testą, lankytojai gali palyginti asmenines nuostatas su kandidatų į Prezidentus (išskyrus Artūrą Paulauską, kurio anketa gauta tik balandžio 24 d. ir bus įtraukta artimiausiu metu) prioritetais ir susipažinti su kiekvieno jų atsakymais ir komentarais.

„Rinkimų kompasas leidžia pamatyti, kurie kandidatai panašiausi savo vertybėmis, o kurių pozicijos skirtingos. Pavyzdžiui, pagal geopolitines nuostatas labiausiai išsiskiria LSDP kandidato Zigmanto Balčyčio ir LLRA atstovo Valdemaro Tomaševskio pozicijos, o ekonominėje kairės–dešinės dimensijoje labiausiai vienas nuo kito nutolę yra Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatas Bronislovas Ropė ir dabartinė Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Tačiau kartais rezultatai gali būti ir netikėti. Pavyzdžiui, matyti, kad vienas iš liberaliausių kandidatų šiais metais yra B. Ropė, o labiausiai prieš politinės sistemos pokyčius pasisako Artūras Zuokas“, – rezultatus komentuoja kitas internetinio rinkimų kompaso „Mano balsas“ bendraautoris, VU TSPMI dėstytojas politikos mokslų atstovas dr. Mažvydas Jastramskis.

Lietuvos rinkėjai galės lyginti nacionalines ir Europos politines partijas

Internetinis rinkimų kompasas www.euvox.eu yra skirtas Europos Parlamento rinkimams, prie jo kūrimo prisideda ir Lietuvos akademikai. Tai visose ES šalyse vykdomas projektas, todėl politinių vertybių žemėlapyje lyginamos rinkėjo ir pagrindinių Lietuvos bei Europos politinių partijų pozicijos. Atlikus politinių pažiūrų testą, „EUvox“ galima keliais skirtingais būdais palyginti asmeninių ir partijų nuostatų panašumą: pamatyti procentinį nuostatų atitikimą, atsirinkti tuos klausimus, kurie labiausiai rūpi, ir išmesti tuos, kurie neaktualūs, išnagrinėti asmenines ir partijų pozicijas trijų dimensijų erdvėje ir netgi palyginti pozicijas su kitais „EUvox“ naudotojais iš visos ES.

„EUvox“ rezultatai yra objektyvūs ir nešališki, nes partijų pozicijas kiekvienoje šalyje pateikė ne jų atstovai, bet nustatė ir užkodavo nepriklausomi ekspertai. Pavyzdžiui, Lietuvoje penki akademinės komandos nariai, naudodami viešai prieinamą informaciją – partijų programas, politikų pasisakymus ir kitus šaltinius – nustatė partijų pozicijas tam tikrais klausimais. Vėliau šie penki variantai buvo lyginami tarpusavyje ir diskutuojama tol, kol buvo pasiektas bendras sutarimas. Šiandien galime paneigti Lietuvoje plačiai paplitusį mitą, esą visos partijos Lietuvoje vienodos“, – pažymi prof. A. Ramonaitė.

Šaltinis: vu.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

„Facebook“ sukūrė savo mokėjimo sistemą

Į „Messenger“ bus įtraukta nauja funkcija, kuri leis patogiai ir saugiai persiųsti pinigus ar juos gauti iš savo pažįstamų. skaityti »

Startavo VKEKK duomenų surinkimo ir analizės informacinė sistema

Informuojame, kad 2015 m. kovo 10 d. startavo Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (VKEKK) Duomenų surinkimo ir analizės informacinė sistema (DSAIS), kuri sudarys galimybes reguliuojamiems ūkio subjektams el. būdu patogiau ir operatyviau teikti ketvirtines ataskaitas, kitus periodinius duomenis bei informaciją. skaityti »

E. receptas – daugiau patogumo, mažiau klaidų

Gydymo įstaigų ir farmacijos atstovams buvo išsamiai pristatyta šiais metais pradėsianti veikti elektroninė paslauga „E. receptas“. skaityti »

Elektroninės priemonės didina galimybę pritarti organų donorystei

Kaip informuoja Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos, Lietuvoje sparčiai gausėja pritariančiųjų organų ir audinių donorystei gretos, o tam įtakos turi ir modernios kompiuterinės technologijos. skaityti »

Tėvų rūpestis dėl savo vaikų saugumo internete didėja

Tėvai žino ar numano pavojus, su kuriais susiduria jų vaikai internete, – 77 proc. jų teigia, kad domisi savo vaikų veikla internete, 9 proc. tai daro tik kartais, o visiškai nesidomi – 14 proc. Tai atskleidė Saugaus interneto tyrimas. skaityti »

Lietuva išlieka tarp lyderių pagal sparčiojo plačiajuosčio interneto naudojimą

Naujai paskelbtais Europos Komisijos duomenimis, apibendrinančiais plačiajuosčio interneto ryšio prieigos situaciją Europoje 2014 metais, Lietuva išlieka viena pirmaujančių valstybių sparčiojo plačiajuosčio interneto naudojimo srityje. skaityti »

Vilniaus savivaldybės portale – per 100 elektroninių paslaugų

Sostinėje per metus pagelbėjama daugiau nei 107 tūkstančių į Savivaldybę užsukusių vilniečių, elektroninių paslaugų internetu suteikiama dar apie 21 000. skaityti »

Sąskaitos už valstybės pirkinius keliasi į elektroninę erdvę

Nuo šiol sąskaitos už valstybės institucijų ir įstaigų įsigyjamas prekes bei paslaugas, atliekamus darbus galės būti teikiamos ir gaunamos elektroniniu būdu. Tai leis taupyti laiką ir pinigus ir didinti atsiskaitymų skaidrumą. skaityti »

Lietuvoje minima Saugesnio interneto diena

Š. m. vasario 10 dieną Lietuvoje jau dvyliktą kartą minima Saugesnio interneto diena. 2015 metais Saugesnio interneto dienai visame pasaulyje skirtas šūkis „Kurkime geresnį internetą kartu!“ kviečia interneto naudotojus atkreipti dėmesį į interneto turinį ir prisidėti prie saugesnio interneto kūrimo. skaityti »

Pasauliniame reitinge Vilniaus interneto svetainei skirta 11 vieta

Pasauliniame reitinge Vilniaus miesto savivaldybės interneto svetainė įvertinta kaip viena geriausių pasaulyje. skaityti »