Ką internetas žino apie mus?

Publikuota: 2011 m. gegužės 17 d. antradienis

Šaltinis: www.computerbild.lt

Praleidę vos kelias minutes, internete apie save galime sužinoti daugybę svarbių dalykų – su kuo bendraujame, ką veikiame, kaip atrodome. Deja, šiuos duomenis galime matyti ne tik mes, bet ir pašaliniai asmenys. Kaip to išvengti?

Kodėl informacija internete yra pavojinga?
Todėl, kad ją gali aptikti žmonės, kurie neturėtų apie ją žinoti:
Būsimi darbdaviai. Daugelis atrankos specialistų patikrina, ką pretendentai veikia socialiniuose tinkluose. Radę kompromituojančių vakarėlių nuotraukų ar „šmaikščių“ pasisakymų, jie gali pasirinkti kitą kandidatą.
Nusikaltėliai. Jie dažnai renka informaciją internete tam, kad galėtų savo juodus darbus atlikti apsimesdami kitais asmenimis.
Bendradarbiai. Nesąžiningi kolegos gali paviešinti, jų manymu, juokingą informaciją, iškeldami pavojų mūsų karjerai.

Kiekvieną dieną į internetą keliame nuotraukas, filmukus, rašome komentarus ir bendraujame su draugais. Daugybė interneto svetainių renka informaciją apie mus. Daugiausiai privačių duomenų paskelbiama socialiniuose tinkluose, pvz., „Facebook“. Visa bėda, kad paviešintą informaciją labai sunku, o neretai ir neįmanoma pašalinti iš interneto. Naršydami dažniausiai nė nesusimąstome, kai kuri nors interneto svetainė, el. parduotuvė ar socialinis tinklas pasiūlo užpildyti anketą. Juk atrodo, kad jie prašo labai mažai duomenų, iš kurių apie mus praktiškai neįmanoma nieko sužinoti. Deja, vos per kelias minutes, naudodami paieškos sistemas, galime tokius informacijos fragmentus sujungti į visumą. Dažniausiai pavyks nustatyti asmens el. pašto adresą, telefono numerį, o neretai ir gyvenamosios vietos adresą. Ką apie žmones gali papasakoti internetas?

Ar internete galima rasti informacijos apie mane?
Tikriausiai taip. Dažniausiai paliekame pėdsakus, bendraudami socialiniuose tinkluose. Štai keletas pavyzdžiui:
● Mūsų nuotrauka „Facebook“ profilyje. Ją mato kiekvienas lankytojas.
● „Amazon“ el. parduotuvės norimų pirkinių sąrašas yra rodomas „Google“ paieškos rezultatuose.
● Daugelyje forumų paskelbta informacija ir komentarai yra prieinami visiems, netgi neregistruotiems vartotojams.
● Mūsų draugų į internetą įkeltos ir mūsų vardu pažymėtos nuotraukos.Jos gali būti paskelbtos viešai be mūsų žinios.

Kaip sužinoti, kokia informacija yra skelbiama?
Paprasčiausias būdas – įrašyti savo vardą ir pavardę „Google“ interneto paieškoje. Rezultatai gali priblokšti. Tik nedaugelis laimingųjų gali pasigirti, kad „Google“ apie juos visai nieko nežino.

Ar internete galima išlikti anonimu?
Taip, nors tai padaryti gana sunku. Kokių taisyklių turėtų laikytis kiekvienas internautas?

1. Apsaugokime duomenis socialiniuose tinkluose. Nuolatos kontroliuokime, kas gali matyti mūsų paskelbtą informaciją. Socialiniuose tinkluose, pvz., „Facebook“, nuolat atsiranda naujų funkcijų. Dažniausiai joms priskiriamą informaciją pagal nutylėjimą gali matyti visi, kas tik nori.
2. Neskelbkime tikros informacijos ten, kur jos nereikia. Būtinai sugalvokime slapyvardį ir susikurkime papildomą el. pašto dėžutę. Juos galėsime naudoti įvairiuose forumuose ir registracijos anketose. Venkime skelbti savo gimimo datą. Mat ji leis nusikaltėliui lengviau atspėti mūsų asmens kodą, reikalingą pasirašant įvairius dokumentus. Jokiu būdu nenurodykime savo tikro vardo ir pavardės kartu su gimimo data.
3. Tikrinkime, ką skelbia mūsų draugai. Nuolatos tikrinkime, ką internete veikia mums artimi žmonės, galbūt jie į internetą įkėlė mus kompromituojančių filmukų ar nuotraukų.
4. Apsaugokime nuotraukas. Prieš keldami nuotraukas į internetą, įsitikinkime, kad ištrynėme informaciją apie tai, kokioje vietoje jos buvo nufotografuotos (tai leidžia padaryti nuotraukų redagavimo programos). Keldami nuotraukas į „Facebook“, atjunkime fotografavimo vietos nustatymo funkciją.
5. Patikrinkime, ką apie mus randa interneto paieška. Tai labai geras būdas, leidžiantis nustatyti, ar internete nepasirodė mums svarbi informacija.

Šaltinis: computerbild.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Kas lemia interneto spartą?

Pastaruoju metu interneto sparta tapo vienu esminių veiksnių, renkantis interneto paslaugų teikėją. Nuotolinis mokymasis, nuotolinis darbas, nuotolinės treniruotės ir kitokia veikla, vykdoma per vaizdo konferencijas, kuriose iš vienų namų vienu metu dalyvauja keli šeimos asmenys,... skaityti »

Internetas net 80 proc. bus naudojamas žiūrėti vaizdo turiniui

„Cisco Systems Inc.“ specialistai prognozuoja, kad vaizdo įrašų srautas iki 2020 metų užims 80 proc. viso pasaulinio interneto srauto. skaityti »

Pagalba jaunimui bei vaikams bus teikiama ir internetu

Liepos mėnesį paleidžiama Jaunimo ir vaikų konsultavimo bei informavimo sistema JAVAKIS, kuri sudarys galimybę su sunkumais susiduriantiems jaunuoliams bei vaikams psichologinę pagalbą teikti internetu, juos konsultuoti. skaityti »

Daugiau kaip trečdalis Lietuvos namų ūkių naudojasi sparčiuoju interneto ryšiu

Ryšių reguliavimo tarnybos (RRT) paskelbtos naujausios elektroninių ryšių rinkos ataskaitos duomenimis, plačiajuosčio ryšio skvarba (abonentų skaičius 100 gyventojų) 2015 m. I ketvirčio pabaigoje siekė 38,6 proc., per metus šis rodiklis išaugo 2,1 procentinio punkto. skaityti »

Interneto naudotojai paaukojo Graikijai per milijoną eurų

Vos per dvi dienas interneto naudotojai surinko per milijoną eurų, kuriuos skyrė Graikijos skolai padengti. skaityti »

Nustatyti nauji reikalavimai interneto prieglobos paslaugų ir interneto paslaugų teikėjams

Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba pakeitė ir nauja redakcija išdėstė Viešųjų ryšių tinklų, viešųjų elektroninių ryšių paslaugų ir elektroninės informacijos prieglobos paslaugų saugumo ir vientisumo užtikrinimo taisykles. skaityti »

„Instagram“ turės naujienų juostą

Sekdamas „Twitter“ ir „YouTube“, socialinis tinklas „Instagram“ taip pat ketina pasiūlyti savo naudotojams naujienų juostą. skaityti »

„Microsoft“ atnaujino paiešką „YouTube“ tinkle

Kompanija „Microsoft“ atnaujino sistemos „Bing“ vaizdo medžiagos paieškos funkcionalumą. skaityti »

Startavo naujas, didžiausias rinkėjus ir politikus į vieną erdvę sutrauksiantis portalas – Rinkėjo puslapis

Vilniaus miesto savivaldybėje Vyriausioji rinkimų komisija pristatė naują ambicingą projektą – „Rinkėjo puslapį“ . skaityti »

Kiek uždirbo geriausios Europos interneto parduotuvės?

Tinklaraštis „Internet Retailer“, skirtas elektroninei (el.) komercijai, publikavo kasmetį geriausių Europos interneto parduotuvių reitingą. skaityti »

Paleistas užsienyje gyvenantiems lietuviams skirtas internetinis puslapis

Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius dalyvavo Vyriausybės iniciatyva sukurtos internetinės svetainės www.renkuosilietuva.lt, kuri suteiks informacijos ir paskatins užsienyje gyvenančius lietuvius grįžti gyventi ir dirbti Lietuvoje, pristatyme. skaityti »