Lietuvių literatūros klasikos kūriniai bus perkelti į elektroninę erdvę

Publikuota: 2013 m. gegužės 28 d. antradienis

Lietuvos nacionalinė Matyno Mažvydo biblioteka įgyvendina Europos Sąjungos lėšomis finansuojamą projektą, kurį baigus jau kitąmet lietuvių literatūros klasikos kūrinius galėsime atsisiųsti internetu.

Kaip pasakojo Nacionalinio skaitmeninimo ir virtualios elektroninio paveldo informacinės sistemos (VEPIS) centro direktorė dr. Regina Varnienė-Janssen, jau dabar interneto portale www.epaveldas.lt yra patalpintos 1294 lietuvių autorių knygos.

„Tačiau šiuo metu yra suskaitmenintos tik autorių teisių neginamos knygos, išleistos nuo 1547 iki 1917 metų. Nėra nustatyta, kiek iš  šių tekstų galima priskirti klasikai. Didžiąją klasikos kūrinių dalį vis dar galima gauti tik viešosiose bibliotekose, tačiau ir čia ne visada juos galima rasti, mat paprastai bibliotekos turi tik 1–4 skaitytojams išduoti skirtus egzempliorius“, – sakė R. Varnienė-Janssen.

2012 metų pradžioje Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis pradėto jgyvendinti projekto „Lietuvių literatūros klasikos kūrinių perkėlimas į elektroninę erdvę“ tikslas – užtikrinti lietuvių literatūros klasikos kūrinių prieinamumą elektroninėje erdvėje įvairiais ryšio kanalais ir priemonėmis.
Vykdant projektą, visų pirma, ekspertų komisija nustatys, kuriuos kūrinius galima priskirti lietuvių literatūros klasikai. Pagal sąrašą bus sukurtos kūrinių elektroninės versijos ir patalpintos portale www.epaveldas.lt.

Taip bus sudarytos sąlygos skaitytojams skaityti lietuvių literatūros klasiką jiems priimtinais būdais ir priemonėmis, pavyzdžiui, kompiuterio ar elektroninių knygų skaityklės ekrane, nevykstant į biblioteką. Taip pat numatoma galimybė užsisakyti elektroninę knygų skaityklę su pageidaujamu kūriniu.

„Nacionalinėje bibliotekoje jau sukurta palanki aplinka projektui vykdyti. Šiuo metu vykdomų projektų „Virtualios elektroninio paveldo sistemos plėtra“, „Interaktyvių elektroninių paslaugų, skirtų leidiniams ir publikacijoms užsakyti bei gauti viešosiose bibliotekose, plėtra“ metu sukurta infrastruktūra bus išnaudota kuriant bei teikiant elektronines paslaugas, leidžiančias skaityti ar parsisiųsti elektroninę knygą internetu, užsakyti ar rezervuoti ir gauti skaityklę bibliotekoje ir pan.“, – pasakojo VEPIS centro direktorė.

Projektą „Lietuvių literatūros klasikos kūrinių perkėlimas į elektroninę erdvę“ ketinama baigti įgyvendinti 2014 metų balandžio mėn. Projektas įgyvendinamas Ekonomikos augimo veiksmų programos 3 prioriteto „Informacinė visuomenė visiems“, kurį administruoja Informacinės visuomenės plėtros komitetas prie Susisiekimo ministerijos, lėšomis.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

4 įdomūs faktai apie artėjančią daiktų interneto revoliuciją

Ekspertai kalba, kad jau netolimoje ateityje daiktų internetas taps masiniu reiškiniu, kuris ženkliai palengvins kiekvieno mūsų kasdienybę. skaityti »

Ar verta registruoti interneto svetainės adresą su lietuviškais rašmenimis?

Balandžio pradžioje jau ketvirtą kartą buvo surengti gražiausio svetainės vardo su lietuviškomis raidėmis, rinkimai. skaityti »

„Microsoft“ Europoje atidarė daiktų interneto laboratoriją

Daiktų interneto laboratorijos orientuotos į klientus, kurie investuoja į daiktų internetą – galimybę sujungti į vieną tinklą visus elektroninius prietaisus, nuo šaldytuvo iki namų robotų. skaityti »

Daugiau nei pusė lietuvių apsiperka kiniškose el.parduotuvėse

Europiečiai apsiperka ne tik Vakarų parduotuvėse, bet vis drąsiau gręžiasi į Rytus – į Kiniją, kuri tapo populiariausia Lietuvos, o taip pat ir Europos gyventojų užsieninių apsipirkimų šalimi. skaityti »

Lietuviškumu žavėję domenai su diakritiniais ženklais grimzta į nebūtį

Sukanka lygiai 13 metų, kai .lt domene buvo pradėti registruoti domenų vardai, turintys savitųjų lietuvių kalbos abėcėlės raidžių. skaityti »

Mokslininkai rado alternatyvą „Wi-Fi“ tinklui

Olandijos Eindhoveno universiteto tyrėja pasiūlė kaip alternatyvą „Wi-Fi“ naudoti infraraudonųjų spindulių tinklus. skaityti »

UNESCO ragina sudaryti sąlygas moterims naudotis internetu

Pasaulyje internetas vis dar labiau prieinamas vyrams, nei moterims. skaityti »

Kaip kurti įvaizdį socialiniuose tinkluose

orint kurti įvaizdį, pirmiausia turime sugalvoti, kokie norime atrodyti kitiems – teigia Arvidas Bendorius. skaityti »

Daiktų interneto prognozės 2020-iesiems

Nuo 2017 iki 2021 m. pasaulinė daiktų interneto rinka augs 4 proc. skaityti »

Tyrimas atskleidė, kokį poveikį mums daro neigiamos žinutės internete

Tai, kaip elgiamės internete su kitais žmonėmis, turi pasekmių ir realiame gyvenime. skaityti »