Lietuvių literatūros klasikos kūriniai bus perkelti į elektroninę erdvę

Publikuota: 2013 m. gegužės 28 d. antradienis

Lietuvos nacionalinė Matyno Mažvydo biblioteka įgyvendina Europos Sąjungos lėšomis finansuojamą projektą, kurį baigus jau kitąmet lietuvių literatūros klasikos kūrinius galėsime atsisiųsti internetu.

Kaip pasakojo Nacionalinio skaitmeninimo ir virtualios elektroninio paveldo informacinės sistemos (VEPIS) centro direktorė dr. Regina Varnienė-Janssen, jau dabar interneto portale www.epaveldas.lt yra patalpintos 1294 lietuvių autorių knygos.

„Tačiau šiuo metu yra suskaitmenintos tik autorių teisių neginamos knygos, išleistos nuo 1547 iki 1917 metų. Nėra nustatyta, kiek iš  šių tekstų galima priskirti klasikai. Didžiąją klasikos kūrinių dalį vis dar galima gauti tik viešosiose bibliotekose, tačiau ir čia ne visada juos galima rasti, mat paprastai bibliotekos turi tik 1–4 skaitytojams išduoti skirtus egzempliorius“, – sakė R. Varnienė-Janssen.

2012 metų pradžioje Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis pradėto jgyvendinti projekto „Lietuvių literatūros klasikos kūrinių perkėlimas į elektroninę erdvę“ tikslas – užtikrinti lietuvių literatūros klasikos kūrinių prieinamumą elektroninėje erdvėje įvairiais ryšio kanalais ir priemonėmis.
Vykdant projektą, visų pirma, ekspertų komisija nustatys, kuriuos kūrinius galima priskirti lietuvių literatūros klasikai. Pagal sąrašą bus sukurtos kūrinių elektroninės versijos ir patalpintos portale www.epaveldas.lt.

Taip bus sudarytos sąlygos skaitytojams skaityti lietuvių literatūros klasiką jiems priimtinais būdais ir priemonėmis, pavyzdžiui, kompiuterio ar elektroninių knygų skaityklės ekrane, nevykstant į biblioteką. Taip pat numatoma galimybė užsisakyti elektroninę knygų skaityklę su pageidaujamu kūriniu.

„Nacionalinėje bibliotekoje jau sukurta palanki aplinka projektui vykdyti. Šiuo metu vykdomų projektų „Virtualios elektroninio paveldo sistemos plėtra“, „Interaktyvių elektroninių paslaugų, skirtų leidiniams ir publikacijoms užsakyti bei gauti viešosiose bibliotekose, plėtra“ metu sukurta infrastruktūra bus išnaudota kuriant bei teikiant elektronines paslaugas, leidžiančias skaityti ar parsisiųsti elektroninę knygą internetu, užsakyti ar rezervuoti ir gauti skaityklę bibliotekoje ir pan.“, – pasakojo VEPIS centro direktorė.

Projektą „Lietuvių literatūros klasikos kūrinių perkėlimas į elektroninę erdvę“ ketinama baigti įgyvendinti 2014 metų balandžio mėn. Projektas įgyvendinamas Ekonomikos augimo veiksmų programos 3 prioriteto „Informacinė visuomenė visiems“, kurį administruoja Informacinės visuomenės plėtros komitetas prie Susisiekimo ministerijos, lėšomis.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Vartotojai savo teises gins vienoje elektroninėje sistemoje

Netrukus piliečiai įvairaus pobūdžio ginčus vartotojų srityje spręs kur kas paprasčiau – elektroninėje erdvėje, prisijungę prie Vartotojų teisių informacinės sistemos www.vtis.lt. Vyriausybės nutarimu patvirtintas šios sistemos (VTIS) tvarkos aprašas. skaityti »

Vasarą – naudingos pamokos tėvams internete

Projekto kūrėjai ketina pasiūlyti tėvams vaizdo pamokų ciklą vaikų auklėjimo temomis. Kaip sako „Skynet“ produkto vadovas Povilas Keburis, tai gera proga pratinti naudotojus prie kokybiško interneto turinio. skaityti »

Tarp Baltijos šalių vaikų populiariausi socialiniai tinklai ir žaidimai

Remiantis naujausios „Kaspersky Lab“ ataskaitos rezultatais, viso pasaulio vaikai daugiausia savo laiko praleidžia internete, naudodamiesi komunikacijos priemonėmis, pavyzdžiui, socialiniais tinklais, elektroniniu paštu, pokalbių portalais ir t. t. Tai sudaro 67 proc. internetinės veiklos. skaityti »

„Microsoft“ ir „Facebook“ ties transatlantinį interneto kabelį

„Microsoft“ ir „Facebook“ kartu nuties transatlantinį interneto kabelį, kuris sujungs rytinę JAV pakrantę su Pietų Europa. skaityti »

Kokios 4 internetinių parduotuvių klaidos atbaido pirkėjus?

Susikurti interneto svetainę, dėl aiškių instrukcijų ir nesudėtingų įrankių, tapo ne tik žymiai paprasčiau, bet ir pigiau. Ekspertų teigimu, prieš 10–15 m. lietuviško domeno registracija, kainavusi 60 eurų, atpigo daugiau nei 8 kartus ir dabar kainuoja vos 7 eurus. skaityti »

Kaip vaiką tinkamai supažindinti su mokėjimo kortele?

Nuo kokio amžiaus mokėjimo kortele gali pradėti naudotis vaikai? Patarimais, kada reikėtų savo atžalą supažindinti su mokėjimo kortelėmis ir kaip tinkamai tai padaryti, dalijasi SEB banko šeimos finansų ekspertė Julita Varanauskienė. skaityti »

Bus rengiamas žinių apie Lietuvą puslapis anglų kalba

Užsienio reikalų ministerijoje susitikę kultūros, ūkio ir užsienio reikalų ministrai sutarė kurti Lietuvos aktualijas ir šalį pristatantį portalą anglų kalba. skaityti »

Europoje patvirtinti nauji interneto greičio normatyvai

Nuo 2016 m. gegužės mėnesio Europos Sąjungoje įsigaliojo nauji interneto paslaugų teikimo normatyvai. Kai kas mano, kad pagal juos internetas bus suskirstytas į „internetą elitui“ ir „internetą liaudžiai“. skaityti »

Vaikai vis daugiau laiko praleidžia internete

Dabar vaikai didesnę savo gyvenimo dalį praleidžia prisijungę prie interneto, nei neprisijungę, rodo „Kaspersky Lab“ ir „iconKids & Youth“ atliktas tyrimas. skaityti »

Skaidri ir aiški informacija internete didins pasitikėjimą valstybės institucijomis

Susisiekimo ministerija siūlo suvienodinti valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų interneto svetaines, kuriose būtų pateikiama aktuali, patikima ir nuolat atnaujinama informacija, lengvai prieinama kiekvienam interneto naudotojui. skaityti »