Lietuvos vaikai per drąsiai elgiasi internete

Publikuota: 2011 m. spalio 27 d. ketvirtadienis

Naujausio tarptautinio tyrimo duomenimis, 2010 metais 23 proc. apklaustų Lietuvos vaikų nuo 9 iki 16 m. amžiaus ėjo pasimatyti su internetiniais „draugais“, su kuriais pažintis užmezgė internete, o 52 proc. vaikų bendravo internete su asmenimis, kurių realiai nepažinojo. Šis rodiklis yra vienas aukščiausių tarp 25 šalių, kuriose buvo atliekamas vaikų naudojimosi internetu tyrimas. Lietuva taip pat patenka tarp šalių, kuriose aukštas seksualinio internetinio turinio lygis: 25 proc. Lietuvos vaikų yra žiūrėję seksualinio turinio paveikslėlius internete, o 19 proc. yra jų gavę.

Tyrimo, kurį tarptautinė organizacija EU Kids Online atliko 25 šalyse, metu buvo apklausti 25 142 vaikai nuo 9 iki 16 metų amžiaus ir tėvai. Kaip rodo rezultatai, vaikai prie interneto praleidžia vidutiniškai po 88 minutes per dieną. Daugiausia vaikų internetu naudojosi namuose (87 proc.) ir mokyklose (63 proc.), 49 proc. savo kambariuose, 33 proc. mobiliaisiais telefonais ar naudodami kitus mobiliuosius įrenginius.

Lietuva priskiriama prie aukšto naudojimosi internetu lygio, todėl ir rizika vaikams čia yra didesnė nei šalyse, kuriose naudojimosi internetu lygis yra žemesnis. Tyrimo duomenimis, 40 proc. visų apklaustų Europos vaikų naujų draugų ieško internete, 34 proc. prie savo draugų sąrašo prideda žmones, kurių niekada nėra matę realybėje, 16 proc. buvo apsimetę kitu asmeniu, 15 proc. siuntė savo asmeninę informaciją tiems, kurių nepažinojo realybėje, ir 14 proc. siuntė savo nuotraukas arba vaizdo failus nepažįstamiesiems.

Tėvai nėra vieninteliai už vaikus atsakingi žmonės. Mokytojai taip pat prisideda mokydami vaikus saugaus elgesio internete. 63 proc. Europos 9−16 metų amžiaus vaikų interneto saugumo patarimų yra gavę iš tėvų, 58 proc. − iš mokytojų ir 44 proc. − iš bendraamžių. Lietuvoje 51 proc. vaikų pažymėjo, kad jiems patarimų, kaip saugiai elgtis internete, davė mokytojai, 35 proc. vaikų – tėvai ir 48 proc. vaikų − bendraamžiai.

Nuo 2011 m. liepos mėn. Lietuvoje veikia Saugesnio interneto pagalbos linija, kur teikiama pagalba vaikams, internete susidūrusiems su tokiais pavojais kaip viliojimas, patyčios, priekabiavimas, žalingas turinys ar kita nemaloni ar bauginanti patirtis naudojantis interneto technologijomis. Vaikai, susidūrę su grėsmėmis, gali skambinti daugelyje Europos šalių veikiančiu vienodu nemokamu pagalbos vaikams telefono numeriu 116111 ir jiems pagalbą suteiks „Vaikų linijos“ (www.vaikulinija.lt) konsultantai. Dėl šios pagalbos teikimo Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) 2011 m. kovo mėn. pasirašė bendradarbiavimo sutartį su VšĮ ,„aikų linija“. Tokiu būdu Lietuva prisijungė prie 26 Europos valstybių, kuriose veikia tokios pagalbos linijos (angl. Helpline).


Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Mokyklose ir organizacijose rengiama kampanija „Veiksmo savaitė be patyčių“

Švietimo įstaigos ir organizacijos, norinčios dalyvauti „Veiksmo savaitėje BE PATYČIŲ 2017“, nuo lapkričio 28 d. iki 2017 m. kovo 1 d. kviečiamos registruotis interneto svetainėje www.bepatyciu.lt. skaityti »

Bus kuriama vieninga žiniasklaidos informacinė sistema

Siekiant padidinti visuomenės informavimo priemonių veiklos viešumą ir skaidrumą, Vyriausybė teikia Seimui Visuomenės informavimo įstatymo pataisas. skaityti »

77 proc. lietuvių internetu nuolat naudojasi asmeniniais tikslais

„Kantar TNS“ tyrimai rodo, kad 16–34 metų vartotojas Lietuvoje turi beveik 4 įrenginius su prieiga prie tinklo. skaityti »

Interneto svetainių kūrimas padeda modernizuoti verslą

Šiandien internetinius tinklalapius turi ne tik įmonės, bet ir fiziniai asmenys. Dabar tai yra bene tas pats, kaip turėti mobilųjį telefoną. skaityti »

Europos Sąjunga kurs nemokamą belaidžio interneto tinklą

Europos Parlamentas nubalsavo už programą „Wifi4eu“, pagal kurią visose Europos Sąjungos šalyse siūloma nemokamai steigti belaidžio interneto stoteles. skaityti »

Studentai sukūrė sistemą, leidžiančią telefonu įjungti šviesą biure ar užkaisti virdulį

Galimybė telefonu užkaisti virdulį egzistuoja ne tik filmuose – tai įrodė bendram projektui susibūrę talentingi Lietuvos studentai, vos per kelias savaites sukūrę sistemą, kuri leidžia internetu valdyti buities bei elektronikos prietaisus biure ar namuose. skaityti »

Atidaryta nauja interneto karštosios linijos svetainė

Nauja specializuota RRT svetainė skirta pranešimams apie pastebėtą neteisėtą ar žalingą turinį, darantį įtaką nepilnamečiams. skaityti »

Ką daryti ir ko nedaryti, kad būtum populiarus internete?

Ką daryti ir ko nedaryti, kad būtum populiarius socialiniuose tinkluose? Į šiuos ir kitus klausimus atsako A. Bendorius, kuriantis tinklaraštį „Geležinė lapė“. skaityti »

E. prekybos dešimtmetis: 6 kartus padaugėjo internetu perkančių lietuvių

Per pastarąjį dešimtmetį visoje Europos Sąjungoje asmenų, perkančių internetu, padaugėjo beveik dvigubai. skaityti »

Lietuviai prekes dažniausiai užsisako į namus

Kiekvienoje šalyje nusistovi vis kitokie siuntų atsiėmimo įpročiai, pvz. Prancūzijoje daugiau nei pusė perkančiųjų internetu pirkinius nukreipia į siuntų atsėmimo tašką, o Baltijos šalyse išskirtinio populiarumo sulaukia siuntų terminalai. skaityti »

Interneto rūšys ir tiekėjai: kaip išsirinkti?

Patarimai, į ką vertėtų atkreipti dėmesį renkantis internetą ir kaip nuspręsti, kokia interneto rūšis jums tinkamiausia. skaityti »