„Pasiklydę virtualiame pasaulyje“

Publikuota: 2011 m. gegužės 11 d. trečiadienis

Internetas tampa ne tik darbo priemone ir laisvalaikio praleidimo būdu. Vis garsiau kalbame apie internete tykančius pavojus. Anonimiškumu paremtoje virtualioje erdvėje nedorų tikslų turintys asmenys užsiima priekabiavimu, viliojimu ir vaikų pornografijos platimu. Dingusių žmonių šeimų paramos centro atlikto tyrimo „Pasiklydę virtualiame pasaulyje“, kuriame dalyvavo moksleiviai, tėvai ir mokytojai iš Vilniaus, Kauno, Anykščių miestų ir rajonų, rezultatai rodo, kad 51 proc. tyrime dalyvavusio moksleivio namuose esantis kompiuteris yra jo asmeninis ir tik 9 proc. respondentų pažymėjo, kad internete naršo kartu su tėvais ar kitu suaugusiuoju.

65 proc. minėtame tyrime dalyvavusių moksleivių teigė, kad internetu naudojasi kasdien. Populiariausia moksleivių veikla internete – bendrauti su draugais (81 proc.) ir lankytis socialiniuose tinkluose (74  proc.). Tuo tarpu tėvai mano, kad jų vaikai internete dažniausiai bendrauja su draugais (71 proc.) ir ieško informacijos mokslams (65 proc.). Atsakymas – „bendrauja su draugais“ – buvo populiariausias ir mokytojų tarpe (83% proc., antras pagal populiarumą atsakymas – „žaidžia“ (79 proc.).

Tyrimo dalyvių buvo teiraujamasi ne tik apie moksleivių įpročius virtualioje erdvėje. Pagrindinis tyrimo tikslas buvo sužinoti respondentų žinias ir patirtį, susijusią su internete tykančiais pavojais tokiais kaip – patyčios ir priekabiavimas (ang. cyber–bullying); „linksmasis smūgis“ (kitaip filmuojamas užpuolimas (ang. happy–slapping)) ir viliojimas internete (ang. cyber–grooming).

Net 74 proc. apklaustųjų moksleivių teigė asmeniškai yra susidūrę su patyčiomis ir priekabiavimu virtualioje erdvėje – yra sulaukę grasinimų, persekiojimų, nemalonių žinučių arba elektroninių laiškų, susidūrę su skaudinančiu bendravimu pokalbių svetainėse.

Sąvoką „linksmasis smūgis“ arba „filmuojama užpuolimas“ buvo girdėję tik 30 proc. tėvų, 16 proc. mokytojų ir 19 proc. moksleivių. Tačiau pateikus sąvokos apibrėžimą, kad tai užpuolimas mokykloje, gatvėje ar kitoje viešoje erdvėje, kuomet įvykis filmuojamas mobiliuoju telefonu, o vėliau platinamas internete, 35 proc. apklausoje dalyvavusių tėvų teigė, jad jų vaikai yra asmeniškai susidūrę su šiuo nusikaltimu, teigiamai atsakė 10 proc. moksleivių.

33 proc. apklaustų tėvų ir 6 proc. vaikų teigė yra susidūrę su viliojimo, kai pažintis užmezgama virtualioje erdvėje, turint seksualinio išnaudojimo tikslų internete, atvejais.

Apklausa parodė, kad susidūrus su minėtais pavojais vaikai kreiptųsi į tėvus (60 proc.) arba draugus (52 proc.), į mokytojus kreiptųsi 20 proc., o į policiją 29 proc. apklaustųjų. Nors apklausos rezultatai rodo, kad asmeninės patirties su vienu ar kitu pavojumi virtualioje erdvėje turi didžioji dalis apklaustųjų, tačiau bausmės už minėtas nusikalstamas veikas LR įstatymuose nėra numatytos.

Šis tyrimas, tai viena projekto „Pasiklydę virtualiame pasaulyje“ (org. „Lost in cyber world“) dalių. Tai Europos Komisijos Daphne programos lėšomis įgyvendinamas projektas, kurio tikslas informuoti moksleivius, tėvus ir mokytojus apie pavojus internete ir jų sąsajas su prekyba žmonėmis. Visą gegužės mėnesį mokyklose bus rengiami susitikimai su moksleiviais, mokytojais ir tėvais, kurių metu bus kalbama kaip išvengti virtualioje erdvėje tykančių pavojų, taip pat dalinama informacinė prevencinė medžiaga.


Šaltinis: BNS
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Pradėjo veikti naujoji Finansų ministerijos interneto svetainė

Finansų ministerija informuoja, kad šią savaitę pradėjo veikti naujoji ministerijos interneto svetainė finmin.lrv.lt. skaityti »

Vyresnės kartos žmonės vis aktyviau perka internetu

Elektroninių parduotuvių populiarumas nuolat didėja. Sparčiausiai auganti jų klientų auditorija – tai asmenys, kurių amžius per 55 metus. skaityti »

Per penkerius metus „Wi-Fi“ rinka padvigubės

Analitinė bendrovė „MarketsandMarkets“ paskelbė prognozes apie belaidžių tinklų „Wi-Fi“ populiarėjimą. skaityti »

Lietuviškame portale – daugiau nei 200 tūkst. viso pasaulio viešbučių

Keliaujantiems savarankiškai padės lietuvių kurtas portalas „Viesbuciai.lt“, jungiantis per 200 tūkst. viešbučių visame pasaulyje. skaityti »

Naudotojai dažniau ieško informacijos internete, nei bando ją įsiminti

Šiuolaikiniai naudotojai nesivargina išmokti ar įsiminti informaciją, kurią lengvai galima rasti internete arba tarp duomenų, saugomų skaitmeniniame įrenginyje. skaityti »

Europoje auga šviežių vaisių ir daržovių pardavimas internetu

Augant elektroninei komercijai, didėja poreikis įsigyti vaisius ir daržoves internetu. Europos statistikos departamentas „Eurostat“ praneša, kad ateityje elektroninės komercijos mastai tik didės ir tai ženkliai paveiks šviežių vaisių ir daržovių rinką. skaityti »

Modernus belaidis internetas – visose viešbučio erdvėse

Prabangių viešbučių atstovai pažymi, kad sklandus interneto ryšys yra būtinas tarsi vanduo ar elektra ir jis turi būti nemokamas. Ši taisyklė galioja ne tik vestibiulyje ar kambariuose, bet ir visose kitose viešbučio erdvėse. skaityti »

Visos administracinės baudos – vienoje sistemoje

Lietuvoje pradėjo veikti nauja elektroninių paslaugų sistema, skirta administruoti asmenims paskirtas baudas. skaityti »

Lietuvos krepšinio rinktinei – palaikymo akcija internete

Artėjant Europos vyrų krepšinio čempionatui Lietuvos krepšinio federacija drauge su tarptautine telekomunikacijos kompanija „Huawei“ pradeda akciją „Mes už Lietuvą“. skaityti »

iVilnius.lt pristatė išskirtinį ir spalvingą sostinės žemėlapį

Dienos šviesą išvydo naujas ir unikalus sostinės žemėlapis. Visas žemėlapis yra pieštas ranka, kiekviena detalė smulkiai dizainerės apgalvota. skaityti »