„Pasiklydę virtualiame pasaulyje“

Publikuota: 2011 m. gegužės 11 d. trečiadienis

Internetas tampa ne tik darbo priemone ir laisvalaikio praleidimo būdu. Vis garsiau kalbame apie internete tykančius pavojus. Anonimiškumu paremtoje virtualioje erdvėje nedorų tikslų turintys asmenys užsiima priekabiavimu, viliojimu ir vaikų pornografijos platimu. Dingusių žmonių šeimų paramos centro atlikto tyrimo „Pasiklydę virtualiame pasaulyje“, kuriame dalyvavo moksleiviai, tėvai ir mokytojai iš Vilniaus, Kauno, Anykščių miestų ir rajonų, rezultatai rodo, kad 51 proc. tyrime dalyvavusio moksleivio namuose esantis kompiuteris yra jo asmeninis ir tik 9 proc. respondentų pažymėjo, kad internete naršo kartu su tėvais ar kitu suaugusiuoju.

65 proc. minėtame tyrime dalyvavusių moksleivių teigė, kad internetu naudojasi kasdien. Populiariausia moksleivių veikla internete – bendrauti su draugais (81 proc.) ir lankytis socialiniuose tinkluose (74  proc.). Tuo tarpu tėvai mano, kad jų vaikai internete dažniausiai bendrauja su draugais (71 proc.) ir ieško informacijos mokslams (65 proc.). Atsakymas – „bendrauja su draugais“ – buvo populiariausias ir mokytojų tarpe (83% proc., antras pagal populiarumą atsakymas – „žaidžia“ (79 proc.).

Tyrimo dalyvių buvo teiraujamasi ne tik apie moksleivių įpročius virtualioje erdvėje. Pagrindinis tyrimo tikslas buvo sužinoti respondentų žinias ir patirtį, susijusią su internete tykančiais pavojais tokiais kaip – patyčios ir priekabiavimas (ang. cyber–bullying); „linksmasis smūgis“ (kitaip filmuojamas užpuolimas (ang. happy–slapping)) ir viliojimas internete (ang. cyber–grooming).

Net 74 proc. apklaustųjų moksleivių teigė asmeniškai yra susidūrę su patyčiomis ir priekabiavimu virtualioje erdvėje – yra sulaukę grasinimų, persekiojimų, nemalonių žinučių arba elektroninių laiškų, susidūrę su skaudinančiu bendravimu pokalbių svetainėse.

Sąvoką „linksmasis smūgis“ arba „filmuojama užpuolimas“ buvo girdėję tik 30 proc. tėvų, 16 proc. mokytojų ir 19 proc. moksleivių. Tačiau pateikus sąvokos apibrėžimą, kad tai užpuolimas mokykloje, gatvėje ar kitoje viešoje erdvėje, kuomet įvykis filmuojamas mobiliuoju telefonu, o vėliau platinamas internete, 35 proc. apklausoje dalyvavusių tėvų teigė, jad jų vaikai yra asmeniškai susidūrę su šiuo nusikaltimu, teigiamai atsakė 10 proc. moksleivių.

33 proc. apklaustų tėvų ir 6 proc. vaikų teigė yra susidūrę su viliojimo, kai pažintis užmezgama virtualioje erdvėje, turint seksualinio išnaudojimo tikslų internete, atvejais.

Apklausa parodė, kad susidūrus su minėtais pavojais vaikai kreiptųsi į tėvus (60 proc.) arba draugus (52 proc.), į mokytojus kreiptųsi 20 proc., o į policiją 29 proc. apklaustųjų. Nors apklausos rezultatai rodo, kad asmeninės patirties su vienu ar kitu pavojumi virtualioje erdvėje turi didžioji dalis apklaustųjų, tačiau bausmės už minėtas nusikalstamas veikas LR įstatymuose nėra numatytos.

Šis tyrimas, tai viena projekto „Pasiklydę virtualiame pasaulyje“ (org. „Lost in cyber world“) dalių. Tai Europos Komisijos Daphne programos lėšomis įgyvendinamas projektas, kurio tikslas informuoti moksleivius, tėvus ir mokytojus apie pavojus internete ir jų sąsajas su prekyba žmonėmis. Visą gegužės mėnesį mokyklose bus rengiami susitikimai su moksleiviais, mokytojais ir tėvais, kurių metu bus kalbama kaip išvengti virtualioje erdvėje tykančių pavojų, taip pat dalinama informacinė prevencinė medžiaga.


Šaltinis: BNS
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Bus kuriama centralizuota elektroninių dokumentų valdymo paslauga

Atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos Vyriausybės priimtą sprendimą paspartinti visaverčių elektroninių dokumentų mainus visame viešajame sektoriuje, Valstybės informacinių išteklių sąveikumo platformos (VIISP) aplinkoje iki 2015 metų rugsėjo bus sukurta ir valstybės bei savivaldybių institucijoms, įstaigoms ir įmonėms neatlygintinai teikiama bendra elektroninių dokumentų valdymo paslauga. skaityti »

Buvęs „WikiLeaks“ serveris parduodamas „eBay“

Tinklalapio „WikiLeaks“ serveris, kuriame anksčiau buvo saugomi slapti JAV valdžios dokumentai, parduodamas el. parduotuvėje „eBay“. skaityti »

Smarkiai smuko „iOS“ vartotojų naršymas internete

Kompanijos „Apple“ mobiliųjų įrenginių su „iOS“ operacine sistema vartotojų naršymas internete per metus smuko 11 procentų, praneša „Fortune“, remiantis „NetApplications“ atliktu tyrimu. skaityti »

„Google Glass“ akiniams – speciali programėlių parduotuvė

Kol kas nebuvo jokios informacijos iš kompanijos „Google“ apie tai, kad ji ketina paleisti programėlių parduotuvę, skirtą inovatyviems skaitmeniniams akiniams „Glass“. skaityti »

Kompiuteriniai žaidimai gerina smegenų veiklą

Apie kompiuterinius žaidimus dažnai kalbama neigiamai. Tačiau kai kuriais atvejais žaidimai teigiamai veikia žaidėją. skaityti »

„Yahoo!“ turi naują logotipą

Po mėnesio kasdienių naujo logotipo variantų publikacijų „Yahoo!“ pristatė naują savo firminį ženklą. skaityti »

Internetu – dar daugiau LR Aplinkos ministerijos teikiamų paslaugų

Jau dabar internetu galime užsisakyti nemažai LR Aplinkos ministerijos ir jai pavaldžių įstaigų teikiamų paslaugų – žvejybos, žemės gelmių išteklių naudojimo leidimus, sužinoti apie aplinkos taršą, pateikti vandens naudojimo ir nuotekų tvarkymo apskaitos, taršos šaltinių išmetamų ar išleidžiamų teršalų, poveikio aplinkai ir aplinkos radiologinio monitoringo duomenis ir pan. skaityti »

Lietuvos teismų paslaugos perkeltos į elektroninę erdvę

Nuo š. m. liepos 1 d. didelė dalis teismų paslaugų buvo perkelta į elektroninę erdvę (e.teismas.lt). Todėl administracinių ir civilinių teismų dalyviai varstyti teismo duris galės daug rečiau. skaityti »

Elektroninės sąskaitos – dar vienas žingsnis visiškai elektroninių viešųjų pirkimų link

Pirmininkavimo Europos Sąjungos (ES) Tarybai laikotarpiu Lietuva skiria ypatingą dėmesį elektroninių viešųjų pirkimų skatinimui. ES Tarybos Viešųjų pirkimų darbo grupėje, kuriai 2013 m. antrą pusmetį pirmininkauja Ūkio ministerijos atstovas, bus pradedamas svarstyti Europos Komisijos (EK) pateiktas pasiūlymas dėl Direktyvos dėl elektroninių sąskaitų faktūrų naudojimo vykdant viešuosius pirkimus. skaityti »

Lietuviai e. parduotuvėse kas mėnesį išleidžia apie pusantro šimto litų

Beveik trečdalis visų šalies gyventojų (31 proc.) nurodo apsiperkantys elektroninėje erdvėje ir skiriantys tam kas mėnesį apie pusantro šimto litų. skaityti »