„Pasiklydę virtualiame pasaulyje“

Publikuota: 2011 m. gegužės 11 d. trečiadienis

Internetas tampa ne tik darbo priemone ir laisvalaikio praleidimo būdu. Vis garsiau kalbame apie internete tykančius pavojus. Anonimiškumu paremtoje virtualioje erdvėje nedorų tikslų turintys asmenys užsiima priekabiavimu, viliojimu ir vaikų pornografijos platimu. Dingusių žmonių šeimų paramos centro atlikto tyrimo „Pasiklydę virtualiame pasaulyje“, kuriame dalyvavo moksleiviai, tėvai ir mokytojai iš Vilniaus, Kauno, Anykščių miestų ir rajonų, rezultatai rodo, kad 51 proc. tyrime dalyvavusio moksleivio namuose esantis kompiuteris yra jo asmeninis ir tik 9 proc. respondentų pažymėjo, kad internete naršo kartu su tėvais ar kitu suaugusiuoju.

65 proc. minėtame tyrime dalyvavusių moksleivių teigė, kad internetu naudojasi kasdien. Populiariausia moksleivių veikla internete – bendrauti su draugais (81 proc.) ir lankytis socialiniuose tinkluose (74  proc.). Tuo tarpu tėvai mano, kad jų vaikai internete dažniausiai bendrauja su draugais (71 proc.) ir ieško informacijos mokslams (65 proc.). Atsakymas – „bendrauja su draugais“ – buvo populiariausias ir mokytojų tarpe (83% proc., antras pagal populiarumą atsakymas – „žaidžia“ (79 proc.).

Tyrimo dalyvių buvo teiraujamasi ne tik apie moksleivių įpročius virtualioje erdvėje. Pagrindinis tyrimo tikslas buvo sužinoti respondentų žinias ir patirtį, susijusią su internete tykančiais pavojais tokiais kaip – patyčios ir priekabiavimas (ang. cyber–bullying); „linksmasis smūgis“ (kitaip filmuojamas užpuolimas (ang. happy–slapping)) ir viliojimas internete (ang. cyber–grooming).

Net 74 proc. apklaustųjų moksleivių teigė asmeniškai yra susidūrę su patyčiomis ir priekabiavimu virtualioje erdvėje – yra sulaukę grasinimų, persekiojimų, nemalonių žinučių arba elektroninių laiškų, susidūrę su skaudinančiu bendravimu pokalbių svetainėse.

Sąvoką „linksmasis smūgis“ arba „filmuojama užpuolimas“ buvo girdėję tik 30 proc. tėvų, 16 proc. mokytojų ir 19 proc. moksleivių. Tačiau pateikus sąvokos apibrėžimą, kad tai užpuolimas mokykloje, gatvėje ar kitoje viešoje erdvėje, kuomet įvykis filmuojamas mobiliuoju telefonu, o vėliau platinamas internete, 35 proc. apklausoje dalyvavusių tėvų teigė, jad jų vaikai yra asmeniškai susidūrę su šiuo nusikaltimu, teigiamai atsakė 10 proc. moksleivių.

33 proc. apklaustų tėvų ir 6 proc. vaikų teigė yra susidūrę su viliojimo, kai pažintis užmezgama virtualioje erdvėje, turint seksualinio išnaudojimo tikslų internete, atvejais.

Apklausa parodė, kad susidūrus su minėtais pavojais vaikai kreiptųsi į tėvus (60 proc.) arba draugus (52 proc.), į mokytojus kreiptųsi 20 proc., o į policiją 29 proc. apklaustųjų. Nors apklausos rezultatai rodo, kad asmeninės patirties su vienu ar kitu pavojumi virtualioje erdvėje turi didžioji dalis apklaustųjų, tačiau bausmės už minėtas nusikalstamas veikas LR įstatymuose nėra numatytos.

Šis tyrimas, tai viena projekto „Pasiklydę virtualiame pasaulyje“ (org. „Lost in cyber world“) dalių. Tai Europos Komisijos Daphne programos lėšomis įgyvendinamas projektas, kurio tikslas informuoti moksleivius, tėvus ir mokytojus apie pavojus internete ir jų sąsajas su prekyba žmonėmis. Visą gegužės mėnesį mokyklose bus rengiami susitikimai su moksleiviais, mokytojais ir tėvais, kurių metu bus kalbama kaip išvengti virtualioje erdvėje tykančių pavojų, taip pat dalinama informacinė prevencinė medžiaga.


Šaltinis: BNS
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Programišiai „nulaužė“ M. Zuckerbergo paskyrą

Programišius iš Palestinos, žinomas Halilo vardu, „nulaužė“ socialinio tinklo „Facebook“ įkūrėjo Marko Zuckerbergo paskyrą. skaityti »

„Facebook“ tinkle pasklido naujas virusas

„Facebook“ tinkle pasklido naujas virusas. skaityti »

Didėja priklausomybė nuo kompiuterinių žaidimų

Cardiff, Derby ir Nottingham Trent universitetų tyrimas atskleidė, kad interneto žaidimus siūlančios bendrovės turi priimti atsakomybę už jų produktų besaikį vartojimą, kitu atveju veiksmų imsis vyriausybė, siekdama pažaboti priklausomybę nuo tokio pobūdžio vaizdo žaidimų. skaityti »

Savaitgalį „lūžo“„Google“

Šį savaitgalį dauguma „Google“ produktų vartotojų buvo labai nustebinti, nes naktį iš penktadienio į šeštadienį visa sistema tiesiog „lūžo“, o ekrane buvo rašoma, kad įvyko klaida 502. skaityti »

Naudojiesi „Facebook“ – esi mažiau patenkintas savo gyvenimu

Mičigano universiteto mokslininkų tyrimas atskleidė, kad naudojimasis „Facebook“ gali ne tik sugadinti nuotaiką, bet ir sumažinti pasitenkinimą savo gyvenimu. skaityti »

Nesitikėkite privatumo siųsdami elektroninius laiškus

Korporacija „Google“ savo pranešime teigia, jog žmonės keldami ieškinius dėl privatumo t.y. korespondencijos konfidencialumo elgiasi juokingai. skaityti »

„Pirate Bay“ sukūrė nuosavą naršyklę

Pati garsiausia pasaulyje kompanija, kovojanti už laisvą bet kokio turinio naudojimą, paskelbė apie nuosavos naršyklės kūrimą. skaityti »

„Facebook“ paleis vaizdo reklamą

Socialinis tinklas „Facebook“ šį rudenį planuoja keisti vaizdo reklamos formatą. skaityti »

Lietuva ir Islandija pirmauja tarp Šiaurės ir Baltijos šalių pagal interneto prieigos spartą

Lietuvoje ir Islandijoje 2012 m. buvo didžiausia abonentų, naudojančių 30 Mb/s ir didesnės spartos interneto prieigą, skvarba (atitinkamai 12 proc. ir 14 proc.). skaityti »

Nuotraukos socialiniame tinkle – greitas išsiskyrimas su draugais

Birmingemo universiteto (Anglija) mokslininko dr. David Houghton atliktas tyrimas atskleidė, jog individai, kurie nuolat publikuoja nuotraukas socialiniame tinkle, rizikuoja prarasti draugus. skaityti »