„Pasiklydę virtualiame pasaulyje“

Publikuota: 2011 m. gegužės 11 d. trečiadienis

Internetas tampa ne tik darbo priemone ir laisvalaikio praleidimo būdu. Vis garsiau kalbame apie internete tykančius pavojus. Anonimiškumu paremtoje virtualioje erdvėje nedorų tikslų turintys asmenys užsiima priekabiavimu, viliojimu ir vaikų pornografijos platimu. Dingusių žmonių šeimų paramos centro atlikto tyrimo „Pasiklydę virtualiame pasaulyje“, kuriame dalyvavo moksleiviai, tėvai ir mokytojai iš Vilniaus, Kauno, Anykščių miestų ir rajonų, rezultatai rodo, kad 51 proc. tyrime dalyvavusio moksleivio namuose esantis kompiuteris yra jo asmeninis ir tik 9 proc. respondentų pažymėjo, kad internete naršo kartu su tėvais ar kitu suaugusiuoju.

65 proc. minėtame tyrime dalyvavusių moksleivių teigė, kad internetu naudojasi kasdien. Populiariausia moksleivių veikla internete – bendrauti su draugais (81 proc.) ir lankytis socialiniuose tinkluose (74  proc.). Tuo tarpu tėvai mano, kad jų vaikai internete dažniausiai bendrauja su draugais (71 proc.) ir ieško informacijos mokslams (65 proc.). Atsakymas – „bendrauja su draugais“ – buvo populiariausias ir mokytojų tarpe (83% proc., antras pagal populiarumą atsakymas – „žaidžia“ (79 proc.).

Tyrimo dalyvių buvo teiraujamasi ne tik apie moksleivių įpročius virtualioje erdvėje. Pagrindinis tyrimo tikslas buvo sužinoti respondentų žinias ir patirtį, susijusią su internete tykančiais pavojais tokiais kaip – patyčios ir priekabiavimas (ang. cyber–bullying); „linksmasis smūgis“ (kitaip filmuojamas užpuolimas (ang. happy–slapping)) ir viliojimas internete (ang. cyber–grooming).

Net 74 proc. apklaustųjų moksleivių teigė asmeniškai yra susidūrę su patyčiomis ir priekabiavimu virtualioje erdvėje – yra sulaukę grasinimų, persekiojimų, nemalonių žinučių arba elektroninių laiškų, susidūrę su skaudinančiu bendravimu pokalbių svetainėse.

Sąvoką „linksmasis smūgis“ arba „filmuojama užpuolimas“ buvo girdėję tik 30 proc. tėvų, 16 proc. mokytojų ir 19 proc. moksleivių. Tačiau pateikus sąvokos apibrėžimą, kad tai užpuolimas mokykloje, gatvėje ar kitoje viešoje erdvėje, kuomet įvykis filmuojamas mobiliuoju telefonu, o vėliau platinamas internete, 35 proc. apklausoje dalyvavusių tėvų teigė, jad jų vaikai yra asmeniškai susidūrę su šiuo nusikaltimu, teigiamai atsakė 10 proc. moksleivių.

33 proc. apklaustų tėvų ir 6 proc. vaikų teigė yra susidūrę su viliojimo, kai pažintis užmezgama virtualioje erdvėje, turint seksualinio išnaudojimo tikslų internete, atvejais.

Apklausa parodė, kad susidūrus su minėtais pavojais vaikai kreiptųsi į tėvus (60 proc.) arba draugus (52 proc.), į mokytojus kreiptųsi 20 proc., o į policiją 29 proc. apklaustųjų. Nors apklausos rezultatai rodo, kad asmeninės patirties su vienu ar kitu pavojumi virtualioje erdvėje turi didžioji dalis apklaustųjų, tačiau bausmės už minėtas nusikalstamas veikas LR įstatymuose nėra numatytos.

Šis tyrimas, tai viena projekto „Pasiklydę virtualiame pasaulyje“ (org. „Lost in cyber world“) dalių. Tai Europos Komisijos Daphne programos lėšomis įgyvendinamas projektas, kurio tikslas informuoti moksleivius, tėvus ir mokytojus apie pavojus internete ir jų sąsajas su prekyba žmonėmis. Visą gegužės mėnesį mokyklose bus rengiami susitikimai su moksleiviais, mokytojais ir tėvais, kurių metu bus kalbama kaip išvengti virtualioje erdvėje tykančių pavojų, taip pat dalinama informacinė prevencinė medžiaga.


Šaltinis: BNS
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Žmonės nustemba internetu pasitikrinę savo sveikatos duomenis

Nepaisant to, kad jau nebe pirmus metus žmonės turi galimybę naudotis elektroninėmis paslaugomis ir sužinoti, kiek kainavo jų gydymas, jie vis dar vangiai tuo naudojasi. skaityti »

Medijų filosofas: „Keli tūkstančiai „Facebook“ kontaktų nėra visas pasaulis“

„Netikiu, kad patyčias viešoje erdvėje skatina siekis kelti visuomenės kultūros lygį. Man nuojauta kužda, kad tai daugiau komercinis ar net politinis interesas“, – teigia Nerijus Čepulis, Kauno technologijos universiteto Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto (KTU SHMMF) Filosofijos ir psichologijos katedros vedėjas. skaityti »

„Išmanieji“ lietuviai reguliariai telefone naudojasi 7 programėlėmis

Vidutiniškai savo išmaniajame telefone vienas Lietuvos gyventojas yra įsidiegęs 15 programėlių, o bent kartą per savaitę naudojasi 7 iš jų – parodė rinkos tyrimų ir konsultacijų bendrovės TNS LT atliktas tyrimas. skaityti »

VDU – antras Lietuvoje pagal dalyvavimą internete

Paskelbtuose naujausiuose pasaulio aukštųjų mokyklų reitinguose „Webometrics“ Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) išliko tarp pirmųjų pozicijų Lietuvoje. skaityti »

Lenkijoje populiarėja VOD paslaugos

Agentūros MEC duomenimis, net 77 proc. Lenkijos interneto naudotojų žiūri mokamą vaizdo turinį naudodamiesi VOD (angl. Video on demand) paslaugomis. skaityti »

Paskelbti internetu besinaudojančių tėvų ir paauglių nuomonės tyrimo rezultatai

2016 metais gegužės–birželio mėnesiais Švietimo informacinių technologijų centro užsakymu UAB „Spinter tyrimai“ atliko tėvų auginančių 5–18 m. vaikus ir paauglių nuo 14 iki 18 metų viešą reprezentatyvią apklausą. skaityti »

„TreeWiFi“: internetas bus prieinamas tik švarioje aplinkoje

Amsterdame gyvenantis dizaineris Joris Lam sukūrė inkilą primenantį įrenginį, kuris tiekia nemokamą „Wi-Fi“ interneto ryšį, jei aplinkos oras yra neužterštas. skaityti »

2016 m. II ketvirtį RRT gavo 173 pranešimus apie neteisėtą ar žalingą turinį internete

2016 m. II ketvirtį Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) interneto karštąja linija gavo 173 pranešimus apie neteisėtą ar žalingą turinį internete. skaityti »

Daiktų internetas pakeis žmonių įpročius

Prognozuojama, kad ateityje prie interneto bus prijungta vis daugiau automobilių ir namų. skaityti »

Europos Komisija priėmė sprendimą dėl Saugesnio interneto projekto tęsimo Lietuvoje

2016 m. birželio 29 d., Vilnius. Europos Komisija teigiamai įvertino Lietuvos paraišką vykdyti Saugesnio interneto projektą ir pritarė šio projekto tęsimui Lietuvoje. skaityti »