Pradedama diegti daugiau nei dešimtmetį rengta e. sveikatos sistema

Publikuota: 2015 m. birželio 1 d. pirmadienis

Lietuvos gydymo įstaigose iki metų pabaigos ketinama įdiegti daugiau nei dešimtmetį rengtą e. sveikatos sistemą. Nuo šiol bus galima nuotoliniu būdu patikrinti paciento ligos istoriją, išrašyti elektroninius receptus ir gydymo įstaigoms keistis informacija.

Pirmuoju etapu prie šios sistemos iki lapkričio pradžios ketina prisijungti 176 valstybinės gydymo įstaigos ir apie 4 tūkst. vaistinių.

„Nuo šiandien visos gydymo įstaigos palaipsniui, iki rugpjūčio 31 dienos, turės pervesti visą turimą informaciją. Nuo lapkričio 2 dienos bus privalu pateikti elektroninius vaistų receptus, t. y. nebeliks tų skundų, kad receptai išrašyti neaiškiai, neperskaitomai, kaip ir nukreipimai, kurie taip pat bus paciento ligos istorijoje“, – Vilniaus klinikinėje ligoninėje pristatydama projektą sakė sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė.

Anot jos, antrasis etapas, kai prie sistemos prisijungs likusios valstybinės gydymo įstaigos, bus pradėtas lapkričio 2-ąją. „Jei viskas eis taip, kaip suplanuota, 2018-aisiais net ambulatorijos ar slaugytojos seniūnijose dirbs su šia sistema. Nors pesimistai sako, kad visiškai įvestos elektroninės sveikatos sistemos Europos Sąjungos valstybėse ir JAV nėra. Gal būsime pirmi, kurie išgarsinsime Lietuvą, nes ir Estija, ir Latvija yra susidomėjusi mūsų pasiekimais“, – sakė ministrė.

Ministrės patarėjas e. sveikatos projektui Arvydas Skorupskas tvirtino, kad iki lapkričio 2-osios prie sistemos bus prijungtos visos didžiausios šalies įstaigos, kurios apima du trečdalius Lietuvoje teikiamų gydymo paslaugų – tai bus pereinamasis laikotarpis, kuris leis priprasti prie sistemos medikams, farmacininkams ir pacientams.

 Pasak jo, be paciento leidimo duomenys negalės būti perduodami kitoms įstaigoms – juos matys tik tie gydytojai, pas kuriuos pacientas registruosis ir duos sutikimą. „Visi gydytojai, kurie Lietuvoje dirba pagal licenciją, jų yra per 12 tūkstančių, gali matyti jūsų informaciją, bet reikia išpildyti vieną sąlygą, kad jūs pats pareikštumėte norą pas tą gydytoją gydytis – pas jį užsiregistruotumėte, gydytumėtės jo palatoje (...). O kam reikia „užrakinti“ – yra socialiai jautrios ligos, kitos, kurių gal jūs nenorėtumėte atskleisti, kad ja sergate, jūs galite išreikšti savo valią ir be jūsų žinios jos niekas negalės pažiūrėti“, – sakė jis.

Patarėjas teigė, kad sistema leis elektroninėje erdvėje išrašyti receptus nebesilankant pas gydytoją, išrašyti siuntimus pas specialistus, šią informaciją pacientas galės pamatyti prisijungęs prie savo paskyros. Gydytojai, jei pacientas sutiks, taip pat galės matyti visą informaciją apie pacientams paskirtus vaistus, įrašus apie buvusius tyrimus, hospitalizaciją ir pan. Anot jo, planuojama, kad prie sistemos privalomai turės prisijungti ir privačios gydymo įstaigos. Tam esą nėra numatyto termino, tačiau ministerija planuoja, kad visuotinai sistema bus įdiegta 2018-2019 metais.

 A. Skarupskas patvirtino, kad iš šiuo metu sukauptų pacientų ligos istorijų į sistemą bus perkeliama bus tik labai svarbi informacija. „Įrašai, kurie apima pastaruosius penkerius metus – tokios gydymo įstaigos, kaip Vilniaus miesto klinikinė ligoninė, Santariškių klinikos ir kitos, kurios turėjo sistemas, jos automatiškai perkels. Bet kitos perkels ne visus, tik svarbius duomenis paciento sveikatai šiuo metu. Tai reiškia, jei jūs sergate genetine liga, lėtine liga, kaip bronchinė astma, kraujo spaudimas ar kitos ligos – tie duomenys yra svarbūs, jie bus perkeliami palaipsniui“ – paaiškino ministerijos atstovas.

Projektas įgyvendinamas ES ir Lietuvos biudžeto lėšomis. Sistema kainavo per 28 mln. eurų.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

Šaltinis: BNS
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

4 įdomūs faktai apie artėjančią daiktų interneto revoliuciją

Ekspertai kalba, kad jau netolimoje ateityje daiktų internetas taps masiniu reiškiniu, kuris ženkliai palengvins kiekvieno mūsų kasdienybę. skaityti »

Ar verta registruoti interneto svetainės adresą su lietuviškais rašmenimis?

Balandžio pradžioje jau ketvirtą kartą buvo surengti gražiausio svetainės vardo su lietuviškomis raidėmis, rinkimai. skaityti »

„Microsoft“ Europoje atidarė daiktų interneto laboratoriją

Daiktų interneto laboratorijos orientuotos į klientus, kurie investuoja į daiktų internetą – galimybę sujungti į vieną tinklą visus elektroninius prietaisus, nuo šaldytuvo iki namų robotų. skaityti »

Daugiau nei pusė lietuvių apsiperka kiniškose el.parduotuvėse

Europiečiai apsiperka ne tik Vakarų parduotuvėse, bet vis drąsiau gręžiasi į Rytus – į Kiniją, kuri tapo populiariausia Lietuvos, o taip pat ir Europos gyventojų užsieninių apsipirkimų šalimi. skaityti »

Lietuviškumu žavėję domenai su diakritiniais ženklais grimzta į nebūtį

Sukanka lygiai 13 metų, kai .lt domene buvo pradėti registruoti domenų vardai, turintys savitųjų lietuvių kalbos abėcėlės raidžių. skaityti »

Mokslininkai rado alternatyvą „Wi-Fi“ tinklui

Olandijos Eindhoveno universiteto tyrėja pasiūlė kaip alternatyvą „Wi-Fi“ naudoti infraraudonųjų spindulių tinklus. skaityti »

UNESCO ragina sudaryti sąlygas moterims naudotis internetu

Pasaulyje internetas vis dar labiau prieinamas vyrams, nei moterims. skaityti »

Kaip kurti įvaizdį socialiniuose tinkluose

orint kurti įvaizdį, pirmiausia turime sugalvoti, kokie norime atrodyti kitiems – teigia Arvidas Bendorius. skaityti »

Daiktų interneto prognozės 2020-iesiems

Nuo 2017 iki 2021 m. pasaulinė daiktų interneto rinka augs 4 proc. skaityti »

Tyrimas atskleidė, kokį poveikį mums daro neigiamos žinutės internete

Tai, kaip elgiamės internete su kitais žmonėmis, turi pasekmių ir realiame gyvenime. skaityti »