Receptų knygeles pakeis virtualūs e. receptai

Publikuota: 2013 m. balandžio 30 d. antradienis

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija (SAM) planuoja, kad jau 2014-ųjų pabaigoje sergantiems žmonėms einant pas gydytoją ar į vaistinę nebereikės su savimi neštis receptų knygelių ar popierinių receptų. Gydytojai vaistus skirs naudodamiesi elektronine receptų (e. receptas) paslauga, kas, specialistų teigimu, ne tik supaprastins, bet ir padarys skaidresnę receptinių vaistų skyrimo tvarką.

Kaip pasakojo SAM Bendrųjų reikalų departamento direktorė Justina Januševičienė, baigus įgyvendinti Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų lėšomis finansuojamą projektą „Elektroninės paslaugos „E. receptas“ plėtra“, didelę naudą pajus ir pacientai, ir sveikatos apsaugos sistemos darbuotojai.

Informaciją apie receptinio vaisto skyrimą gydytojai įrašys į sukurtą informacinę sistemą, prie kurios prieigą turės ir vaistininkai, ir pats pacientas.

„Manau, kad pacientams tai bus daug patogesnė tvarka. Kitaip nei popierinio, e. recepto nepamirši, nepamesi. Žmonės bet kada sistemoje galės pasitikrinti vaistų vartojimo dozes. Labai svarbi kuriamų elektroninių paslaugų funkcija –lėtinėmis ligomis sergantiems žmonėms kai kuriuos vaistus bus galima išrašyti jiems net neišeinant iš namų. Pavyzdžiui, cukriniu diabetu sergantiems žmonėms nereikės vykti į polikliniką vien tam, kad gautų receptą insulinui“, – apie e. recepto paslaugų pranašumus pasakojo J. Januševičienė.

Didelę naudą e. recepto paslaugos teiks ir medikams. Vaistus skyrę gydytojai matys, ar pacientas juos tikrai įsigijo, nes pasitaiko atvejų, kai ligonis skundžiasi, kad sveikata negerėja, o paaiškėja, kad jis net neperka paskirtų medikamentų. Informacija apie vartojamus medikamentus labai svarbi ir greitosios pagalbos gydytojams, suteikiant pagalbą žmonėms be sąmonės.
Taip pat e. receptų paslauga suteiks skaidrumo receptinių vaistų skyrimui, mat elektroninėje duomenų sistemoje bus labai lengva stebėti, kaip efektyviai skiriami ir naudojami vaistai.

Dar vienas e. recepto panašumas – kuriamos elektroninės paslaugos padės sutaupyti nemažai lėšų, kurios dabar skiriamos receptų knygelių su specialia apsauga nuo padirbimo spausdinimui. „Žinoma, paliksime galimybę naudotis ir popierinėmis knygelėmis. Bet, kaip rodo Estijos pavyzdys, kur e. recepto paslaugos jau veikia, popieriniai receptai išduodami tik apie 10 proc. skiriamų vaistų“, – sako J. Januševičienė.

Kaip pabrėžė SAM Bendrųjų reikalų departamento vadovė, projektas „Elektroninės paslaugos „E. receptas“ plėtra“ – tik viena sudėtinė sveikatos apsaugos sistemos paslaugų ir funkcijų perkėlimo į elektroninę erdvę dalis. Taip pat vykdomi kiti projektai, pagal kuriuos kuriama elektroninė ligos istorija, skaitmeninių medicininių vaizdų archyvas, telemedicinos, informacijos mainų, kitos paslaugos.

Projektą „Elektroninės paslaugos „E. receptas“ plėtra“ ketinama baigti 2014 metų lapkričio mėn. Projektas įgyvendinamas Ekonomikos augimo veiksmų programos 3 prioriteto „Informacinė visuomenė visiems“, kurį administruoja Informacinės visuomenės plėtros komitetas prie Susisiekimo ministerijos, lėšomis.

Duomenų šaltinis: IVPK

Šaltinis: penki.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Latvija pereina prie e. receptų

Latvijoje pradedama testuoti sistema „E-veselība“ (liet. E. sveikata), kurios tikslas pereiti nuo popierinių prie elektroninių receptų. skaityti »

Bus kuriama vieninga žiniasklaidos informacinė sistema

Siekiant padidinti visuomenės informavimo priemonių veiklos viešumą ir skaidrumą, Vyriausybė teikia Seimui Visuomenės informavimo įstatymo pataisas. skaityti »

77 proc. lietuvių internetu nuolat naudojasi asmeniniais tikslais

„Kantar TNS“ tyrimai rodo, kad 16–34 metų vartotojas Lietuvoje turi beveik 4 įrenginius su prieiga prie tinklo. skaityti »

Interneto svetainių kūrimas padeda modernizuoti verslą

Šiandien internetinius tinklalapius turi ne tik įmonės, bet ir fiziniai asmenys. Dabar tai yra bene tas pats, kaip turėti mobilųjį telefoną. skaityti »

Europos Sąjunga kurs nemokamą belaidžio interneto tinklą

Europos Parlamentas nubalsavo už programą „Wifi4eu“, pagal kurią visose Europos Sąjungos šalyse siūloma nemokamai steigti belaidžio interneto stoteles. skaityti »

Studentai sukūrė sistemą, leidžiančią telefonu įjungti šviesą biure ar užkaisti virdulį

Galimybė telefonu užkaisti virdulį egzistuoja ne tik filmuose – tai įrodė bendram projektui susibūrę talentingi Lietuvos studentai, vos per kelias savaites sukūrę sistemą, kuri leidžia internetu valdyti buities bei elektronikos prietaisus biure ar namuose. skaityti »

Atidaryta nauja interneto karštosios linijos svetainė

Nauja specializuota RRT svetainė skirta pranešimams apie pastebėtą neteisėtą ar žalingą turinį, darantį įtaką nepilnamečiams. skaityti »

Ką daryti ir ko nedaryti, kad būtum populiarus internete?

Ką daryti ir ko nedaryti, kad būtum populiarius socialiniuose tinkluose? Į šiuos ir kitus klausimus atsako A. Bendorius, kuriantis tinklaraštį „Geležinė lapė“. skaityti »

E. prekybos dešimtmetis: 6 kartus padaugėjo internetu perkančių lietuvių

Per pastarąjį dešimtmetį visoje Europos Sąjungoje asmenų, perkančių internetu, padaugėjo beveik dvigubai. skaityti »

Lietuviai prekes dažniausiai užsisako į namus

Kiekvienoje šalyje nusistovi vis kitokie siuntų atsiėmimo įpročiai, pvz. Prancūzijoje daugiau nei pusė perkančiųjų internetu pirkinius nukreipia į siuntų atsėmimo tašką, o Baltijos šalyse išskirtinio populiarumo sulaukia siuntų terminalai. skaityti »

Interneto rūšys ir tiekėjai: kaip išsirinkti?

Patarimai, į ką vertėtų atkreipti dėmesį renkantis internetą ir kaip nuspręsti, kokia interneto rūšis jums tinkamiausia. skaityti »