Receptų knygeles pakeis virtualūs e. receptai

Publikuota: 2013 m. balandžio 30 d. antradienis

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija (SAM) planuoja, kad jau 2014-ųjų pabaigoje sergantiems žmonėms einant pas gydytoją ar į vaistinę nebereikės su savimi neštis receptų knygelių ar popierinių receptų. Gydytojai vaistus skirs naudodamiesi elektronine receptų (e. receptas) paslauga, kas, specialistų teigimu, ne tik supaprastins, bet ir padarys skaidresnę receptinių vaistų skyrimo tvarką.

Kaip pasakojo SAM Bendrųjų reikalų departamento direktorė Justina Januševičienė, baigus įgyvendinti Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų lėšomis finansuojamą projektą „Elektroninės paslaugos „E. receptas“ plėtra“, didelę naudą pajus ir pacientai, ir sveikatos apsaugos sistemos darbuotojai.

Informaciją apie receptinio vaisto skyrimą gydytojai įrašys į sukurtą informacinę sistemą, prie kurios prieigą turės ir vaistininkai, ir pats pacientas.

„Manau, kad pacientams tai bus daug patogesnė tvarka. Kitaip nei popierinio, e. recepto nepamirši, nepamesi. Žmonės bet kada sistemoje galės pasitikrinti vaistų vartojimo dozes. Labai svarbi kuriamų elektroninių paslaugų funkcija –lėtinėmis ligomis sergantiems žmonėms kai kuriuos vaistus bus galima išrašyti jiems net neišeinant iš namų. Pavyzdžiui, cukriniu diabetu sergantiems žmonėms nereikės vykti į polikliniką vien tam, kad gautų receptą insulinui“, – apie e. recepto paslaugų pranašumus pasakojo J. Januševičienė.

Didelę naudą e. recepto paslaugos teiks ir medikams. Vaistus skyrę gydytojai matys, ar pacientas juos tikrai įsigijo, nes pasitaiko atvejų, kai ligonis skundžiasi, kad sveikata negerėja, o paaiškėja, kad jis net neperka paskirtų medikamentų. Informacija apie vartojamus medikamentus labai svarbi ir greitosios pagalbos gydytojams, suteikiant pagalbą žmonėms be sąmonės.
Taip pat e. receptų paslauga suteiks skaidrumo receptinių vaistų skyrimui, mat elektroninėje duomenų sistemoje bus labai lengva stebėti, kaip efektyviai skiriami ir naudojami vaistai.

Dar vienas e. recepto panašumas – kuriamos elektroninės paslaugos padės sutaupyti nemažai lėšų, kurios dabar skiriamos receptų knygelių su specialia apsauga nuo padirbimo spausdinimui. „Žinoma, paliksime galimybę naudotis ir popierinėmis knygelėmis. Bet, kaip rodo Estijos pavyzdys, kur e. recepto paslaugos jau veikia, popieriniai receptai išduodami tik apie 10 proc. skiriamų vaistų“, – sako J. Januševičienė.

Kaip pabrėžė SAM Bendrųjų reikalų departamento vadovė, projektas „Elektroninės paslaugos „E. receptas“ plėtra“ – tik viena sudėtinė sveikatos apsaugos sistemos paslaugų ir funkcijų perkėlimo į elektroninę erdvę dalis. Taip pat vykdomi kiti projektai, pagal kuriuos kuriama elektroninė ligos istorija, skaitmeninių medicininių vaizdų archyvas, telemedicinos, informacijos mainų, kitos paslaugos.

Projektą „Elektroninės paslaugos „E. receptas“ plėtra“ ketinama baigti 2014 metų lapkričio mėn. Projektas įgyvendinamas Ekonomikos augimo veiksmų programos 3 prioriteto „Informacinė visuomenė visiems“, kurį administruoja Informacinės visuomenės plėtros komitetas prie Susisiekimo ministerijos, lėšomis.

Duomenų šaltinis: IVPK

Šaltinis: penki.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Latvija pereina prie e. receptų

Latvijoje pradedama testuoti sistema „E-veselība“ (liet. E. sveikata), kurios tikslas pereiti nuo popierinių prie elektroninių receptų. skaityti »

Seimo Pirmininkė L. Graužinienė: viešąsias paslaugas reikia sparčiau perkelti į internetą

Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė su Europos Komisijos vicepirmininku Andrusu Ansipu aptarė Europos Sąjungos bendrosios skaitmeninės rinkos iniciatyvą, kuri leistų paspartinti skaitmeninių technologijų pritaikymą įvairiose srityse. skaityti »

Europiečiai pirkdami internetu išleidžia vis daugiau pinigų

Logistikos bendrovės „PostNord“ ataskaitoje „Elektroninė komercija Europoje“ skelbiama, kad europiečiai vis dažniau reguliariai apsiperka per internetą ir išleidžia daug daugiau nei anksčiau. skaityti »

Baltarusijoje – domeno .bel startas

Baltarusijoje pradėta prekyba domenu .bel (.бел). skaityti »

Pirkėjai bus „gaudomi“ per „YouTube“

„Google“ pristatė galimybę per „YouTube“ rodomą reklamą tiesiogiai įsigyti reklamuojamą prekę. skaityti »

Olandijoje pradėjo veikti svetainė pabėgėliams, ieškantiems būsto

Trys jauni Olandijos gyventojai sukūrė interneto svetainę, skirtą pabėgėliams. Jos tikslas – padėti nemokamo būsto ieškantiems asmenims. skaityti »

Elektroniniai sutikimai donoro kortelei gauti pildomi jau pusantrų metų

Nacionalinis transplantacijos biuras prie Sveikatos apsaugos ministerijos informuoja, kad per pusantrų metų, kai Lietuvoje buvo įteisinta galimybė elektroniniu būdu pareikšti valią po savo mirties paaukoti organus ir (ar) audinius donorystei, ja pasinaudojo jau 2 615 žmonių. skaityti »

„Twitter“ kviečia remti politines kampanijas

Socialinio tinklo „Twitter“ komanda sukūrė rinkimų kampanijų JAV teritorijoje paramos funkciją. skaityti »

Šalies įmonės kviečiamos aktyviai naudotis E. pristatymo sistema

Susisiekimo ministerija informuoja, kad pagal š. m. rugpjūčio 26 d. priimtą Vyriausybės nutarimą dėl naudojimosi E. pristatymo sistema šalies įmonėms sukurtos e. dėžutės, kurias reikia aktyvuoti. skaityti »

Sistema „Nonstop.lt“ leis greičiau išsikviesti pagalbą

Į gimtuosius miestus su socialiniuose tinkluose rastais vežėjais ir keleiviais važiuodavusios Vilniaus universiteto studentės sugalvojo būdą, kaip keliones padaryti saugesnes. skaityti »

„Samsung“ pademonstravo, kaip daiktų interneto vizija tampa realybe

„Samsung Electronics“ didžiausioje Europos buitinės elektronikos parodoje IFA 2015 įrodė, jog daiktų interneto (Internet of Things) vizija žingsnis po žingsnio virsta realybe. skaityti »