Receptų knygeles pakeis virtualūs e. receptai

Publikuota: 2013 m. balandžio 30 d. antradienis

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija (SAM) planuoja, kad jau 2014-ųjų pabaigoje sergantiems žmonėms einant pas gydytoją ar į vaistinę nebereikės su savimi neštis receptų knygelių ar popierinių receptų. Gydytojai vaistus skirs naudodamiesi elektronine receptų (e. receptas) paslauga, kas, specialistų teigimu, ne tik supaprastins, bet ir padarys skaidresnę receptinių vaistų skyrimo tvarką.

Kaip pasakojo SAM Bendrųjų reikalų departamento direktorė Justina Januševičienė, baigus įgyvendinti Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų lėšomis finansuojamą projektą „Elektroninės paslaugos „E. receptas“ plėtra“, didelę naudą pajus ir pacientai, ir sveikatos apsaugos sistemos darbuotojai.

Informaciją apie receptinio vaisto skyrimą gydytojai įrašys į sukurtą informacinę sistemą, prie kurios prieigą turės ir vaistininkai, ir pats pacientas.

„Manau, kad pacientams tai bus daug patogesnė tvarka. Kitaip nei popierinio, e. recepto nepamirši, nepamesi. Žmonės bet kada sistemoje galės pasitikrinti vaistų vartojimo dozes. Labai svarbi kuriamų elektroninių paslaugų funkcija –lėtinėmis ligomis sergantiems žmonėms kai kuriuos vaistus bus galima išrašyti jiems net neišeinant iš namų. Pavyzdžiui, cukriniu diabetu sergantiems žmonėms nereikės vykti į polikliniką vien tam, kad gautų receptą insulinui“, – apie e. recepto paslaugų pranašumus pasakojo J. Januševičienė.

Didelę naudą e. recepto paslaugos teiks ir medikams. Vaistus skyrę gydytojai matys, ar pacientas juos tikrai įsigijo, nes pasitaiko atvejų, kai ligonis skundžiasi, kad sveikata negerėja, o paaiškėja, kad jis net neperka paskirtų medikamentų. Informacija apie vartojamus medikamentus labai svarbi ir greitosios pagalbos gydytojams, suteikiant pagalbą žmonėms be sąmonės.
Taip pat e. receptų paslauga suteiks skaidrumo receptinių vaistų skyrimui, mat elektroninėje duomenų sistemoje bus labai lengva stebėti, kaip efektyviai skiriami ir naudojami vaistai.

Dar vienas e. recepto panašumas – kuriamos elektroninės paslaugos padės sutaupyti nemažai lėšų, kurios dabar skiriamos receptų knygelių su specialia apsauga nuo padirbimo spausdinimui. „Žinoma, paliksime galimybę naudotis ir popierinėmis knygelėmis. Bet, kaip rodo Estijos pavyzdys, kur e. recepto paslaugos jau veikia, popieriniai receptai išduodami tik apie 10 proc. skiriamų vaistų“, – sako J. Januševičienė.

Kaip pabrėžė SAM Bendrųjų reikalų departamento vadovė, projektas „Elektroninės paslaugos „E. receptas“ plėtra“ – tik viena sudėtinė sveikatos apsaugos sistemos paslaugų ir funkcijų perkėlimo į elektroninę erdvę dalis. Taip pat vykdomi kiti projektai, pagal kuriuos kuriama elektroninė ligos istorija, skaitmeninių medicininių vaizdų archyvas, telemedicinos, informacijos mainų, kitos paslaugos.

Projektą „Elektroninės paslaugos „E. receptas“ plėtra“ ketinama baigti 2014 metų lapkričio mėn. Projektas įgyvendinamas Ekonomikos augimo veiksmų programos 3 prioriteto „Informacinė visuomenė visiems“, kurį administruoja Informacinės visuomenės plėtros komitetas prie Susisiekimo ministerijos, lėšomis.

Duomenų šaltinis: IVPK

Šaltinis: penki.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Latvija pereina prie e. receptų

Latvijoje pradedama testuoti sistema „E-veselība“ (liet. E. sveikata), kurios tikslas pereiti nuo popierinių prie elektroninių receptų. skaityti »

Lietuviai pagal naudojimąsi e. valdžios paslaugomis – 8-oje vietoje ES

Skaitmeninių viešųjų paslaugų srityje Lietuva yra 16 iš 28 ES valstybių, rodo Europos Komisijos kasmet sudaromas Skaitmeninės visuomenės indeksas DESI. skaityti »

„Google“ palankesnė mobiliesiems telefonams

Nuo šiol „Google“ atsižvelgs į tai, kiek interneto svetainė pritaikyta stebėti per planšetinį kompiuterį ir mobilųjį telefoną. skaityti »

Lietuva gali didžiuotis sparčiai plėtojamu ir greitu šviesolaidiniu internetu

Praėjusių metų pabaigoje 39-iose Europos šalyse atliktas tyrimas parodė, kad Lietuva yra nepralenkiama pagal šviesolaidinio interneto plėtrą. 2014 metais šio interneto naudotojų skaičius mūsų valstybėje padidėjo beveik 3 procentiniais punktais ir pasiekė 34,6 proc. skaityti »

Nenori būti įžeistas – pirk domeną .SUCKS

Domeną .SUCKS vienas pirmųjų įsigijo aktorius Kevinas Spacey‘is siekdamas apsaugoti savo vardą. skaityti »

Tėvų atsakomybė už jų nepilnamečių vaikų elgesį internete

Šiais laikais internetas naudojamas ne tik kaip informacijos šaltinis, bet ir darbui ar naujų pažinčių užmezgimui. Vis dėl to būtina kalbėti ir apie pavojų, kurį sukuria ši erdvė. skaityti »

Įvertintos Lietuvos savivaldybių e. demokratijos paslaugos

Įvertinus visų Lietuvos savivaldybių sukurtus e. demokratijos sprendimus paaiškėjo, kad kokybiškiausiai jie įdiegti Šiauliuose, kurių sukurtas priemones, leidžiančias gyventojams elektroniniu būdu dalyvauti sprendimų priėmimo procesuose, ekspertai įvertino 10,4 balo iš 20 galimų. skaityti »

Ar interneto piratai yra baudžiami Lietuvoje?

Internetinis piratavimas yra pripažįstamas nusikaltimu Lietuvoje, už jį numatyta ne tik civilinė, administracinė, bet ir baudžiamoji atsakomybė, už kurią gali būti paskirta net iki dvejų metų laisvės atėmimo bausmė. skaityti »

Per metus elektroniniu būdu sutikimą organų donorystei pasirašė 2 128 žmonės

Galimybė elektroniniu būdu pareikšti savo valią po mirties aukoti organus ir (ar) audinius donorystei mūsų šalyje buvo įteisinta lygiai prieš metus – 2014-ųjų kovo 27-ąją – pasirašytu sveikatos apsaugos ministro įsakymu. Per metus vien elektroniniu būdu sutikimą organų donorystei pasirašė 2128 žmonės. skaityti »

Prasidės elektroninė registracija į sostinės darželius

Savivaldybė primena, kad elektroninė registracija į darželius (planuojantiems vaikus leisti į darželį 2015 metais), prasidės kovo 25 d., trečiadienį, nuo 8 val. ryto. skaityti »

Teismai pristato virtualią teismo posėdžių salę

Kaip vyksta teismo posėdžiai, kas juose dalyvauja, kokias teises bei pareigas turi teismo proceso dalyviai – visa tai galima sužinoti apsilankius virtualioje teismo posėdžių salėje. Į ją patekti galima bet kuriame kompiuteryje, planšetėje ar mobiliajame telefone suvedus adresą: sale.teismai.lt. skaityti »