Receptų knygeles pakeis virtualūs e. receptai

Publikuota: 2013 m. balandžio 30 d. antradienis

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija (SAM) planuoja, kad jau 2014-ųjų pabaigoje sergantiems žmonėms einant pas gydytoją ar į vaistinę nebereikės su savimi neštis receptų knygelių ar popierinių receptų. Gydytojai vaistus skirs naudodamiesi elektronine receptų (e. receptas) paslauga, kas, specialistų teigimu, ne tik supaprastins, bet ir padarys skaidresnę receptinių vaistų skyrimo tvarką.

Kaip pasakojo SAM Bendrųjų reikalų departamento direktorė Justina Januševičienė, baigus įgyvendinti Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų lėšomis finansuojamą projektą „Elektroninės paslaugos „E. receptas“ plėtra“, didelę naudą pajus ir pacientai, ir sveikatos apsaugos sistemos darbuotojai.

Informaciją apie receptinio vaisto skyrimą gydytojai įrašys į sukurtą informacinę sistemą, prie kurios prieigą turės ir vaistininkai, ir pats pacientas.

„Manau, kad pacientams tai bus daug patogesnė tvarka. Kitaip nei popierinio, e. recepto nepamirši, nepamesi. Žmonės bet kada sistemoje galės pasitikrinti vaistų vartojimo dozes. Labai svarbi kuriamų elektroninių paslaugų funkcija –lėtinėmis ligomis sergantiems žmonėms kai kuriuos vaistus bus galima išrašyti jiems net neišeinant iš namų. Pavyzdžiui, cukriniu diabetu sergantiems žmonėms nereikės vykti į polikliniką vien tam, kad gautų receptą insulinui“, – apie e. recepto paslaugų pranašumus pasakojo J. Januševičienė.

Didelę naudą e. recepto paslaugos teiks ir medikams. Vaistus skyrę gydytojai matys, ar pacientas juos tikrai įsigijo, nes pasitaiko atvejų, kai ligonis skundžiasi, kad sveikata negerėja, o paaiškėja, kad jis net neperka paskirtų medikamentų. Informacija apie vartojamus medikamentus labai svarbi ir greitosios pagalbos gydytojams, suteikiant pagalbą žmonėms be sąmonės.
Taip pat e. receptų paslauga suteiks skaidrumo receptinių vaistų skyrimui, mat elektroninėje duomenų sistemoje bus labai lengva stebėti, kaip efektyviai skiriami ir naudojami vaistai.

Dar vienas e. recepto panašumas – kuriamos elektroninės paslaugos padės sutaupyti nemažai lėšų, kurios dabar skiriamos receptų knygelių su specialia apsauga nuo padirbimo spausdinimui. „Žinoma, paliksime galimybę naudotis ir popierinėmis knygelėmis. Bet, kaip rodo Estijos pavyzdys, kur e. recepto paslaugos jau veikia, popieriniai receptai išduodami tik apie 10 proc. skiriamų vaistų“, – sako J. Januševičienė.

Kaip pabrėžė SAM Bendrųjų reikalų departamento vadovė, projektas „Elektroninės paslaugos „E. receptas“ plėtra“ – tik viena sudėtinė sveikatos apsaugos sistemos paslaugų ir funkcijų perkėlimo į elektroninę erdvę dalis. Taip pat vykdomi kiti projektai, pagal kuriuos kuriama elektroninė ligos istorija, skaitmeninių medicininių vaizdų archyvas, telemedicinos, informacijos mainų, kitos paslaugos.

Projektą „Elektroninės paslaugos „E. receptas“ plėtra“ ketinama baigti 2014 metų lapkričio mėn. Projektas įgyvendinamas Ekonomikos augimo veiksmų programos 3 prioriteto „Informacinė visuomenė visiems“, kurį administruoja Informacinės visuomenės plėtros komitetas prie Susisiekimo ministerijos, lėšomis.

Duomenų šaltinis: IVPK

Šaltinis: penki.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Latvija pereina prie e. receptų

Latvijoje pradedama testuoti sistema „E-veselība“ (liet. E. sveikata), kurios tikslas pereiti nuo popierinių prie elektroninių receptų. skaityti »

4 įdomūs faktai apie artėjančią daiktų interneto revoliuciją

Ekspertai kalba, kad jau netolimoje ateityje daiktų internetas taps masiniu reiškiniu, kuris ženkliai palengvins kiekvieno mūsų kasdienybę. skaityti »

Ar verta registruoti interneto svetainės adresą su lietuviškais rašmenimis?

Balandžio pradžioje jau ketvirtą kartą buvo surengti gražiausio svetainės vardo su lietuviškomis raidėmis, rinkimai. skaityti »

„Microsoft“ Europoje atidarė daiktų interneto laboratoriją

Daiktų interneto laboratorijos orientuotos į klientus, kurie investuoja į daiktų internetą – galimybę sujungti į vieną tinklą visus elektroninius prietaisus, nuo šaldytuvo iki namų robotų. skaityti »

Daugiau nei pusė lietuvių apsiperka kiniškose el.parduotuvėse

Europiečiai apsiperka ne tik Vakarų parduotuvėse, bet vis drąsiau gręžiasi į Rytus – į Kiniją, kuri tapo populiariausia Lietuvos, o taip pat ir Europos gyventojų užsieninių apsipirkimų šalimi. skaityti »

Lietuviškumu žavėję domenai su diakritiniais ženklais grimzta į nebūtį

Sukanka lygiai 13 metų, kai .lt domene buvo pradėti registruoti domenų vardai, turintys savitųjų lietuvių kalbos abėcėlės raidžių. skaityti »

Mokslininkai rado alternatyvą „Wi-Fi“ tinklui

Olandijos Eindhoveno universiteto tyrėja pasiūlė kaip alternatyvą „Wi-Fi“ naudoti infraraudonųjų spindulių tinklus. skaityti »

UNESCO ragina sudaryti sąlygas moterims naudotis internetu

Pasaulyje internetas vis dar labiau prieinamas vyrams, nei moterims. skaityti »

Kaip kurti įvaizdį socialiniuose tinkluose

orint kurti įvaizdį, pirmiausia turime sugalvoti, kokie norime atrodyti kitiems – teigia Arvidas Bendorius. skaityti »

Daiktų interneto prognozės 2020-iesiems

Nuo 2017 iki 2021 m. pasaulinė daiktų interneto rinka augs 4 proc. skaityti »

Tyrimas atskleidė, kokį poveikį mums daro neigiamos žinutės internete

Tai, kaip elgiamės internete su kitais žmonėmis, turi pasekmių ir realiame gyvenime. skaityti »