Receptų knygeles pakeis virtualūs e. receptai

Publikuota: 2013 m. balandžio 30 d. antradienis

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija (SAM) planuoja, kad jau 2014-ųjų pabaigoje sergantiems žmonėms einant pas gydytoją ar į vaistinę nebereikės su savimi neštis receptų knygelių ar popierinių receptų. Gydytojai vaistus skirs naudodamiesi elektronine receptų (e. receptas) paslauga, kas, specialistų teigimu, ne tik supaprastins, bet ir padarys skaidresnę receptinių vaistų skyrimo tvarką.

Kaip pasakojo SAM Bendrųjų reikalų departamento direktorė Justina Januševičienė, baigus įgyvendinti Europos Sąjungos (ES) struktūrinių fondų lėšomis finansuojamą projektą „Elektroninės paslaugos „E. receptas“ plėtra“, didelę naudą pajus ir pacientai, ir sveikatos apsaugos sistemos darbuotojai.

Informaciją apie receptinio vaisto skyrimą gydytojai įrašys į sukurtą informacinę sistemą, prie kurios prieigą turės ir vaistininkai, ir pats pacientas.

„Manau, kad pacientams tai bus daug patogesnė tvarka. Kitaip nei popierinio, e. recepto nepamirši, nepamesi. Žmonės bet kada sistemoje galės pasitikrinti vaistų vartojimo dozes. Labai svarbi kuriamų elektroninių paslaugų funkcija –lėtinėmis ligomis sergantiems žmonėms kai kuriuos vaistus bus galima išrašyti jiems net neišeinant iš namų. Pavyzdžiui, cukriniu diabetu sergantiems žmonėms nereikės vykti į polikliniką vien tam, kad gautų receptą insulinui“, – apie e. recepto paslaugų pranašumus pasakojo J. Januševičienė.

Didelę naudą e. recepto paslaugos teiks ir medikams. Vaistus skyrę gydytojai matys, ar pacientas juos tikrai įsigijo, nes pasitaiko atvejų, kai ligonis skundžiasi, kad sveikata negerėja, o paaiškėja, kad jis net neperka paskirtų medikamentų. Informacija apie vartojamus medikamentus labai svarbi ir greitosios pagalbos gydytojams, suteikiant pagalbą žmonėms be sąmonės.
Taip pat e. receptų paslauga suteiks skaidrumo receptinių vaistų skyrimui, mat elektroninėje duomenų sistemoje bus labai lengva stebėti, kaip efektyviai skiriami ir naudojami vaistai.

Dar vienas e. recepto panašumas – kuriamos elektroninės paslaugos padės sutaupyti nemažai lėšų, kurios dabar skiriamos receptų knygelių su specialia apsauga nuo padirbimo spausdinimui. „Žinoma, paliksime galimybę naudotis ir popierinėmis knygelėmis. Bet, kaip rodo Estijos pavyzdys, kur e. recepto paslaugos jau veikia, popieriniai receptai išduodami tik apie 10 proc. skiriamų vaistų“, – sako J. Januševičienė.

Kaip pabrėžė SAM Bendrųjų reikalų departamento vadovė, projektas „Elektroninės paslaugos „E. receptas“ plėtra“ – tik viena sudėtinė sveikatos apsaugos sistemos paslaugų ir funkcijų perkėlimo į elektroninę erdvę dalis. Taip pat vykdomi kiti projektai, pagal kuriuos kuriama elektroninė ligos istorija, skaitmeninių medicininių vaizdų archyvas, telemedicinos, informacijos mainų, kitos paslaugos.

Projektą „Elektroninės paslaugos „E. receptas“ plėtra“ ketinama baigti 2014 metų lapkričio mėn. Projektas įgyvendinamas Ekonomikos augimo veiksmų programos 3 prioriteto „Informacinė visuomenė visiems“, kurį administruoja Informacinės visuomenės plėtros komitetas prie Susisiekimo ministerijos, lėšomis.

Duomenų šaltinis: IVPK

Šaltinis: penki.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Latvija pereina prie e. receptų

Latvijoje pradedama testuoti sistema „E-veselība“ (liet. E. sveikata), kurios tikslas pereiti nuo popierinių prie elektroninių receptų. skaityti »

Naudotojams pasiūlytas paprastas būdas pasitraukti iš socialinių tinklų

Internete pasirodė nauja paslauga „Justdelete.me“, siūlanti interneto naudotojams pašalinti savo prisijungimą prie vienos ar kitos svetainės arba visiems laikams atsikratyti socialinio tinklo puslapio. skaityti »

„Facebook“ nebepardavinės fizinių dovanų

Socialinis tinklas „Facebook“ nebepardavinės fizinių dovanų, o koncentruosis į skaitmenines prekes ir dovanų korteles. skaityti »

Elektroninio mokslo vartai verslininkams atvers mokslo pasaulį, o mokslininkams – verslo

Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) kuria naują interneto portalą ir informacinę sistemą, suteiksiančius galimybę efektyviau bendradarbiauti mokslininkams ir verslininkams, pasinaudojant e. paslaugomis. skaityti »

„Apple“ pristatė visiškai atnaujintą švietimo svetainę

Besiruošdama artėjantiems naujiems mokslo metams, „Apple“ atvėrė visiškai atnaujintą švietimo svetainę, kurioje nuo šiol vartotojams bus patogiau rasti informaciją, kaip išmanieji telefonai „iPhone“, planšetiniai kompiuteriai „iPad“ ir kompiuteriai „Mac“ mokymąsi daro išskirtinį. skaityti »

„Ikea“ siūlo apsipirkti 3D parduotuvėje

Praeitą savaitę startavo naujos koncepcijos prekybos centro „Ikea“ elektroninė parduotuvė – programėlė. skaityti »

Virtualiame Baltijos kelyje – jau beveik 5000 narių

Projektas, kurio metu Baltijos šalių gyventojai virtualioje erdvėje kviečiami dar kartą susikibti rankomis, sulaukė netikėto palaikymo – per tris dienas prie iniciatyvos prisijungė beveik 5000 narių. skaityti »

„Google Helpouts“ – profesionalių vaizdo konsultacijų paslauga

Paieškos sistemos milžinės „Google“ specialistai pradėjo testuoti naują bendrovės paslaugą „Helpouts“, kuri sukurta remiantis „Google“ vaizdo pokalbių programa. skaityti »

„LindkedIn“ įsileis mokinius

Socialinis tinklas, skirtas dalykiniam bendravimui, „LinkedIn“ suteiks galimybę užsiregistruoti moksleiviams. skaityti »

„Google“ vertėjas integruotas į socialinį tinklą „Google+“

Kompanijos „Google“ specialistai vertėją „Google Translate“ įdiegė į socialinį tinklą „Google+“. Dabar jo naudotojai turės galimybę suprasti, apie ką rašoma socialinio tinklo puslapiuose užsienio kalbomis. skaityti »

Reguliariai internetu naudojosi 65 proc. Lietuvos gyventojų

2013 m. pirmąjį ketvirtį asmeninius kompiuterius namuose turėjo 66, o interneto prieigą – 65 proc. namų ūkių, praneša Lietuvos statistikos departamentas, remdamasis informacinių technologijų naudojimo namų ūkiuose tyrimo duomenimis. skaityti »