Tėvų atsakomybė už jų nepilnamečių vaikų elgesį internete

Publikuota: 2015 m. balandžio 1 d. trečiadienis

Šiais laikais internetas naudojamas ne tik kaip informacijos šaltinis, bet ir darbui ar naujų pažinčių užmezgimui. Vis dėl to būtina kalbėti ir apie pavojų, kurį sukuria ši erdvė. Internete galime pasijusti anonimais, o tai dažnai priveda prie savo emocijų nesuvaldymo ir pykčio išliejimo ant kitų. Kaip atskleidžia praktika, prieinama prie šmeižto, kitų įžeidinėjimo bei neapykantos kurstymo.

Nors elektroninė erdvė yra stebima ir pavyksta rasti bei nubausti asmenis kurstančius neapykantą – dažniausiai tai jauni vyrai. Praktika atskleidžia, kad apie nusikaltimus elektroninėje turėtų būti pradedama kalbėti jau pradinėse mokyklose. Ne tik vaikams, bet ir tėvams reikėtų priminti, kad jų vaikų internete padaryti nusikaltimai, būtent juos – tėvus – gali patraukti administracinėn atsakomybėn už vaikų nepriežiūrą.

Kaip pavyzdį galima pateikti nepilnamečio asmens, jaunimo pamėgtame socialiniame tinkle „Facebook“, įžeidimo bylą. 2014 m. vasarą šiame tinkle, buvo sukurta paskyra, kurios pavadinime pasinauduota nepilnamečio asmens vardu ir pavarde su prierašu „(…) yra debilė“. Paskyroje buvo patalpinta ir iš nukentėjusiosios privataus profilio nukopijuota nuotrauka.

Tyrimo metu nustatyta, kad paskyrą sukūrė klasės draugė. Pagal LR Baudžiamojo kodekso 155 str. 1 d. atsako tas, kas viešai veiksmu, žodžiu ar raštu užgauliai pažemino žmogų. Už šios nusikalstamos veikos padarymą atsako asmuo, kuriam iki nusikaltimo padarymo buvo suėję 14 m. Kadangi šioje byloje asmeniui nusikalstomos veikos padarymo metu nebuvo sukakę dar 14 m., ikiteisminis tyrimas buvo nutrauktas, tačiau bylos medžiaga perduota vienam iš komisariatų dėl tėvų patraukimo administracinėn atsakomybėn už vaikų nepriežiūrą. Tėvams gresia įspėjimas, o pakartotinai prasikaltus – 115 EUR bauda.

Šis įvykis atskleidžia ne tik nepakankamas visuomenės žinias apie žodžio laisvės ribas, bet ir parodo, kad atsakomybė už nusikaltimus elektroninėje erdvėje yra neišvengiama. EFHR ragina kalbėtis apie neapykantos kalbą savo šeimose bei mokyklose, o taip pat primena apie Europos žmogaus teisių fondo (EFHR) organizuojamus nemokamus mokymus ir paskaitas šia ir kitomis temomis. Susisiekti su mumis galite tel. (+370 691 50 822) arba el. paštu info@efhr.eu.

Daugiau apie mūsų mokymus galite rasti EFHR internetiniame puslapyje „Mokymai ir konferencijos“.

Šaltinis: pranešimas spaudai
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Už nusikaltimus internetinėje erdvėje gresia baudžiamoji atsakomybė

Europos žmogaus teisių fondas (EFHR) džiaugiasi, kad LR institucijos ir teisėsauga vis atsakingiau nagrinėja nusikaltimus padarytus internetinėje erdvėje. skaityti »

Sukurta nemokama psichologinės pagalbos internetinė svetainė

Pradėjo veikti Vilniaus universiteto psichologų sukurta pirmoji Lietuvoje nemokama internetinė streso valdymo programa BADI. Lietuvos gyventojai, patiriantys įvairaus pobūdžio psichologinius sunkumus, galės patys mokytis įveikti stresą internete. skaityti »

2015 m. pabaigoje – 46 proc. Žemės gyventojų turės internetą

Lapkričio pabaigoje Jungtinių Tautų (JT) išplatintoje ataskaitoje skelbiama, kad 2015 metų pabaigoje net 46 proc. Žemės gyventojų turės prieigą prie interneto. skaityti »

Aukštos kvalifikacijos specialistams ir investuotojams iš ne ES šalių – interneto vartai

Užsienio investicijų plėtros agentūra „Investuok Lietuvoje“ pristato interneto vartus aukštos kvalifikacijos specialistams bei investuotojams ne iš Europos Sąjungos (ES) valstybių. skaityti »

Lietuva gali didžiuotis sėkmingu projektu – „Geoportal.lt“

„Geoportal.lt“ – tai vienintelė valstybinės erdvės informacijos sistema, su daugiau nei 90-čia unikalių žemėlapių ir geografinių duomenų paslaugų, kurių skaičius nuolat auga. skaityti »

Elektroninių leidinių valdymo informacinė sistema – geriausias aklųjų kultūros gidas

Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis sukurta Elektroninių leidinių valdymo informacinė sistema (ELVIS) arba kitaip – virtuali aklųjų biblioteka – savo duomenų bazėje turi daugiau kaip 8,5 tūkst. įgarsintų leidinių ir vis sparčiai plečiasi. skaityti »

Nauja e. mokymosi platforma „Be ribų“ padės kovoti su smurtu artimoje aplinkoje

Spalio 13-ąją veikti pradedanti e.mokymosi platforma „Be-ribu.lt“ siūlo nemokamą kursą apie smurtą artimoje aplinkoje, skirta pareigūnams ir kitiems profesionalams. skaityti »

Geriausiųjų pasaulyje e. turinio sprendimų 40-uke – net du lietuviški sprendimai

Spalio 12 d. „Pasaulio viršūnių apdovanojimai 2015“ (angl. „World Summit Award“, WSA 2015) paskelbė šiųmetinio pasaulinio konkurso rezultatus – 40 geriausių pasaulyje elektroninio turinio sprendimų. skaityti »

Naujas paslaugų portalas „P2“ į rinką atneša darbo pasiūlymus

Reikia paslaugos, bet internetas per platus išsirinkti tiekėją? Nuo šiol paslauga rinksis Jus! Tokią galimybę į rinką atneša naujas paslaugų portalas „P2.lt“. skaityti »

Atveriama atnaujinta Seimo interneto svetainė

Nuo spalio 12 d. 15 val. lankytojams įprastu adresu lrs.lt (seimas.lt, parlamentas.lt) atveriama atnaujinta Seimo interneto svetainė. skaityti »

„Google“ įsigijo 26 simbolių domeną

„Google“, rinkdama savo kompanijai „Alphabet“ domeno vardą, parinko tris pirmąsias ir tris paskutiniąsias abėcėlės raides – abc.xyz. Tačiau neseniai įsigijo ir domeną abcdefghijklmnopqrstuvwxyz.com. skaityti »