4 dienų amžiaus viščiukai sugeba atimti ir sudėti

Publikuota: 2009 m. balandžio 6 d. pirmadienis

Viščiukas žiūri į Japonijos „Sega“ kompanijos sukurtą viščiuką robotą

Italijos Trento universiteto psichikos ir mąstymo centro mokslininkė Rosa Rugani teigia, kad vos 3 ar 4 dienų amžiaus viščiukai sugeba atlikti „gyvūniškąsias“ matematinių atimties ir sudėties operacijų versijas.

Tyrinėtojus įkvėpė atlikti analogiški eksperimentai su žmonių vaikais. Testai buvo pagrįsti įvairių objektų kiekio padidinimu arba sumažinimu, paslepiant juos už kartoninių „ekranų“. Be jokio specialaus apmokymo, viščiukai sugebėjo sekti objektų pokyčius, kurie atitiko paprastus matematinius uždavinius, tokius kaip 4 – 2 = 2 ir 1 + 2 = 3. „Tai yra pirmoji gyvūnų mažylių sudėties ir atimties sugebėjimų demonstracija“, teigia Rugani. Kiti gyvūnai – kai kurie primatai, šunys ir arkliai – matematinius gebėjimus išvysto būdami suaugę.
Yale Universiteto mokslininkė Karen Wynn, atlikusi tokį eksperimentą su žmonių kūdikiais, pabrėžia tai, kad šiuo atveju viščiukai neturėjo kada išmokti skaitmeninių operacijų. „Remiantis šio tyrimo rezultatais kaip ir būtų galima teigti, kad elementarus matematinis suvokimas yra paveldimų žinių sistemos dalis“, teigia Wynn.

Norėdami matematinius testus pritaikyti viščiukams, mokslininkai pasinaudojo jų polinkiu susiburti į grupeles. Pavieniai viščiukai paprastai skuba prisijungti prie didžiausios netoliese esančios „kompanjonų“ grupės. Tyrinėtojai į narvelį su ką tik išsiritusiu viščiuku patalpino mažų plastmasinių kamuoliukų arba spalvoto popieriaus gabaliukų. „Jie kamuoliukus tarsi laiko kitais viščiukais“, sako Rugani. Testo metu viščiukai perbėga link didesnės grupelės savo draugų-kamuoliukų arba popieriukų.

Ankstyvųjų bandymų metu mokslininkai nustatė, kad gyvūnai gali atskirt idviejų ir trijų objektų rinkinius. Juos vilioja būtent skaičius trys – ne objektų dydis ar jų forma. Pavyzdžiui, kai mokslininkai leido viščiukams pasirinkti tarp trijų raudono popieriaus gabaliukų arba to paties ploto popieriaus, padalinto tik į dvi dalis, viščiukai dažniausiai pasirinkdavo tris gabaliukus.

Sudėtingiausių testų metu kiekvienas viščiukas stebėdavo, kaip mokslininkas paslepia objektus už dviejų ekranų. Tada viščiukui buvo leidžiama stebėti, kaip dalis objektų buvo perkeliama iš už vieno ekrano prie kito. Tam, kad galėtų atskirti ekraną, prie kurio yra daugiau objektų, viščiukas turėdavo sekti elementarias atimties ir sudėties operacijas. Maždaug 75 procentais atvejų gyvūnui ta pavykdavo. Pavyzdžiui, kai mokslininkai patalpindavo už ekrano keturis kamuoliukus ir du už kito, ir tada perdėdavo du iš keturių prie kitų dviejų, daugumos viščiukų tai neapgaudavo ir jie pasirinkdavo didesniąją krūvelę.

„Šis viščiukų tyrimas yra įspūdingas, kadangi jis įrodo, kad gyvūnai suvokia skaičių ir elementarią matematiką, neturėdami praktiškai jokios buvimo Žemėje patirties“, sako primatų skaitmeninius sugebėjimus tirianti Duke Universiteto mokslininkė Jessica Cantlon.

 

Šaltinis: Technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

„Vikipedija“ pradės siuntinėti nemokamas SMS žinutes

Netrukus didžiausios pasaulyje internetinės enciklopedijos „Vikipedija“ kūrėjai ketina realizuoti naują nemokamų SMS žinučių siuntimo funkciją. skaityti »

„Google“ ketina paleisti naują muzikinę paslaugą

Kompanija „Google“ planuoja netolimoje ateityje paleisti naują muzikinę paslaugą. Pranešama, kad šiuo metu kompanijos atstovai aktyviai derasi su didžiausiomis viso pasaulio įrašų studijomis. skaityti »

Romos popiežiaus mikrotinklaraštis bus uždarytas vasario 28 dieną

Vatikano atstovai paskelbė, kad Romos popiežiaus Benedikto XVI „Twitter“ mikrotinklaraštis bus uždarytas vasario 28 dieną. skaityti »

1893 m. užpatentuotas dyzelinis variklis

1893 m. vasario 23 d. Rudolfas Dyzelis užpatentavo dyzelinį variklį. skaityti »

1455 m. išspausdinta pirmoji knyga

1455 m. vasario 23 d. Johanas Gutenbergas atspausdino pirmąją knygą. skaityti »

„Canon“ papildytos realybės akiniai įvertinti 125 tūkst. dolerių

Kompanija „Canon“ vasario 21 d. Niujorke pristatė vaizdo akinius MREAL. Įrenginį prisitvirtinęs prie galvos vartotojas gali matyti virtualius objektus kartu su realiais. skaityti »

„Google“ pademonstravo daugiau akinių „Glass“ galimybių

Interneto bendrovė „Google“ pateikė daugiau informacijos apie papildytosios realybės akinius. skaityti »

Naujieji akiniai gali pagelbėti nuo daltonizmo

Amerikiečių kompanija „2AI Labs“ sukūrė ir išleido unikalius akinius „Oxy-Iso“. Jie padeda daltonikams atskirti jiems problemiškiausias spalvas – raudoną ir žalią. skaityti »

„Canon“ sveikina geriausios metų pasaulio spaudos fotografijos laimėtoją

„Canon Europe“ sveikina švedų fotografą Paulą Hanseną, laimėjusį Pasaulio spaudos fotografijos konkurso „World Press Photo“ 2012 m. geriausios nuotraukos apdovanojimą. skaityti »

„50 pilkų atspalvių“ – populiariausia el. knyga Lietuvoje

Erotinis E L James romanas „50 pilkų atspalvių“ elektroniniu formatu per dvi savaites nuo pardavimo pradžios tapo perkamiausia el. knyga Lietuvoje. Knygos pardavimas šiuo periodu sudarė beveik 40 proc. visų didmenos el. knygų pardavimų. skaityti »