Anglies dvideginį sugeriantis cementas rinkoje pasirodys jau po penkerių metų

Publikuota: 2009 m. rugpjūčio 13 d. ketvirtadienis

Statybos
Cementą mes naudojame visur – keliams, šaligatviams tiesti, tiltams ir beveik visiems kitiems statiniams statyti. Argi nebūtų puiku, jei ši medžiaga sugertų anglies dvideginį tiesiog iš atmosferos? Pasirodo, tai yra realu. Didžiosios Britanijos kompanija „Novacem“ naujo tipo cementui kurti gavo 1,7 milijono dolerių paramą.

Jaunai kompanijai skirtos lėšos dar labiau pabrėžia nuolat augantį visuomenės susidomėjimą ekologiškomis statybų technologijomis. Karališkojo Londono koledžo iniciatyva sukurta kompanija „Novacem“ yra viena iš keleto įmonių, šiuo metu siekiančių pritaikyti naujas technologijas cemento gamybos pramonėje, siekiant sumažinti pastarosios sukeliamas anglies dvideginio (CO2) emisijas. Pasaulyje kasmet pagaminama daugiau kaip 2,5 milijardo tonų įprastinio „Portland“ cemento; apytiksliais vertinimais, gamybos metu į atmosferą paskleidžiama apie 5 procentai visos žmonijos sukuriamo CO2, o tai pralenkia netgi oro transporto pramonę.

„Novacem“ atstovai įsitikinę, jog jų anglies dioksidą sugeriantis cementas išspręstų šią problemą, nes per jo gyvavimo ciklą medžiaga sugeria daugiau dujų nei jų išskiriama gamybos metu. Paslaptis slypi tame, kad cementas gaminamas ne iš kalcio karbonato (klinčių), o iš magnio silikatų, kadangi ši medžiaga gamybos metu neišskiria CO2, o sendama papildomai absorbuoja šiltnamio efektą sukeliančių dujų.

Pasaulyje taip pat yra ir kitų kompanijų, kuriančių konkuruojančius produktus, kurių pagrindas yra naujos medžiagos ir perdirbamos pramoninės atliekos. Į jų tarpą patenka Kalifornijoje (JAV) esanti „Calera“, Australijos „Calix“, Kanados „Carbon Sense Solutions“ ir Didžiosios Britanijos „Cenin“. „Novacem“ vadovas Stuart'as Evans'as teigia, kad „Imperial Innovations“, „Royal Society Enterprise Fund“ ir „London Technology Fund“ skirta lėšų „injekcija“ padės rengti bandomąjį projektą Šiaurės Anglijoje, kuris turėtų būti užbaigtas 2011 metais.

Dėl naujų medžiagų kompanija tariasi su „Rio Tinto“, o komercinės gamybos galimybės derinamos su įvairiais cemento gamintojais. Planuojama, kad rinkoje naujas produktas turėtų pasirodyti maždaug po penkerių metų.

„Čia mes neabejotinai beldžiamės į atvertas duris“, teigė Evans'as naujienų agentūrai „Reuters“. „Statybų ir statybinių medžiagų gamybos pramonė suvokia, kad jai teks imtis radikalių priemonių išmetamo anglies dioksido kiekiui mažinti, ir cemento gamintojai suvokia, kad su naujuoju technologiniu išradimu nuveikti galima išties daug“. Didieji cemento gamintojai, tarp jų ir Prancūzijos „Lafarge“, Šveicarijos „Holcim“ ir Meksikos „Cemex“ jau kurį laiką stengiasi sumažinti CO2 emisijas. Šiuo tikslu investuojama į modernias degimo krosnis ir naudojamos kuo mažiau anglies turinčio kuro rūšys, tačiau iki šiol tai nedavė apčiuopiamų rezultatų. „Novacem“ vertinimais, pakeitus vieną toną „Portlandcemento“ naujuoju jų produktu, išvengiama maždaug trijų ketvirčių tonos CO2. Taip cemento pramonė iš didelio aplinkos teršėjo taptų anglies dvideginį mažinančia pramonės šaka.

Šaltinis: Technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Kodėl planšetinis kompiuteris senjorui yra puiki dovanos idėja?

Norite senjorui padovanoti iš tikrųjų naudingą daiktą, bet jau pavargote sukti galvą? Reikia, kad tai būtų puikus pagalbininkas kasdienybėje, gerai būtų, kad turėtų naudos sveikatai ir apskritai kažkas tokio, ko Jūsų senjoras dar nėra turėjęs, bet jam praverstų? skaityti »

Kosminis sieninis kalendorius 2016-iesiems – „Year ir Space“

Legendinis kalendorius, kurį Steve Cariddi ir Planetary Society (šviesaus atminimo Carlo Sagano iniciatyva) leidžia jau daugiau kaip 20 metų, pasirodys ir 2016-aisiais. skaityti »

Pamiršai išjungti lygintuvą? Išjunk jį per telefoną

Lygintuvą „Redmond SkyIron“ galima išjungti per programėlę išmaniajame telefone arba planšetiniame kompiuteryje iš bet kurio pasaulio krašto. Beje, tokiu būdu įjungti lygintuvo nepavyks, nes tai būtų nesaugu. skaityti »

Keletas įdomių faktų apie bankus

Nors bankų šalimi laikoma Šveicarija, pirmasis bankas duris atvėrė 1584 metais Venecijoje. Vėliau bankai atidaryti ir kitose Europos šalyse. skaityti »

„Deutsche Bank“ pristatė robotą-konsultantą

Kol kontroliuojančios institucijos diskutuoja apie tai, kaip bus reguliuojama automatizuotų finansinių paslaugų rinka, Vokietijos „Deutsche Bank“ savo konsultantus ima keisti robotais. skaityti »

„Amazon“ kuria išplėstosios realybės technologiją be akinių

„Amazon“ planuoja kurti naują išplėstosios realybės technologiją, kai nereikės naudotis jokiais dėvimaisiais įrenginiais – nei akiniais, nei šalmu. skaityti »

Pirmą kartą Lietuvoje – „Samsung“ telefonams skirti „Swarovski” aksesuarai

Technologijų lyderis „Samsung Electronics“ ir papuošalų gamintojas „Swarovski“ pristatė naują prašmatnią kristalais puoštų dėklų kolekciją „Swarowski for Samsung“. skaityti »

Kosta Rikoje atidaryti bankų padaliniai moterims

Kosta Rikos valstybinis bankas „Banca Kristal“ skyrė 10 mln. JAV dolerių naujai koncepcijai plėtoti. Jos tikslas – atidaryti atskirų banko padalinių, skirtų tik moterims. skaityti »

Sukurtas telefonas, kurį galima išplauti su muilu

Japonų bendrovė „Kyocera“ pristatė išmanųjį telefoną, kuris nebijo net karšto vandens. Modelį „Digno Rafre“ galima išplauti su muilu. skaityti »

Kaip išspręsti Rubiko kubą per 5 sekundes?

Keturiolikmetis Lucas Etter pasiekė naują klasikinio Rubiko kubo rekordą Clarksville'yje, Marylande, JAV, išspręsdamas sumaišytą kubą per 4,904 sekundes. skaityti »