Anglies dvideginį sugeriantis cementas rinkoje pasirodys jau po penkerių metų

Publikuota: 2009 m. rugpjūčio 13 d. ketvirtadienis

Statybos
Cementą mes naudojame visur – keliams, šaligatviams tiesti, tiltams ir beveik visiems kitiems statiniams statyti. Argi nebūtų puiku, jei ši medžiaga sugertų anglies dvideginį tiesiog iš atmosferos? Pasirodo, tai yra realu. Didžiosios Britanijos kompanija „Novacem“ naujo tipo cementui kurti gavo 1,7 milijono dolerių paramą.

Jaunai kompanijai skirtos lėšos dar labiau pabrėžia nuolat augantį visuomenės susidomėjimą ekologiškomis statybų technologijomis. Karališkojo Londono koledžo iniciatyva sukurta kompanija „Novacem“ yra viena iš keleto įmonių, šiuo metu siekiančių pritaikyti naujas technologijas cemento gamybos pramonėje, siekiant sumažinti pastarosios sukeliamas anglies dvideginio (CO2) emisijas. Pasaulyje kasmet pagaminama daugiau kaip 2,5 milijardo tonų įprastinio „Portland“ cemento; apytiksliais vertinimais, gamybos metu į atmosferą paskleidžiama apie 5 procentai visos žmonijos sukuriamo CO2, o tai pralenkia netgi oro transporto pramonę.

„Novacem“ atstovai įsitikinę, jog jų anglies dioksidą sugeriantis cementas išspręstų šią problemą, nes per jo gyvavimo ciklą medžiaga sugeria daugiau dujų nei jų išskiriama gamybos metu. Paslaptis slypi tame, kad cementas gaminamas ne iš kalcio karbonato (klinčių), o iš magnio silikatų, kadangi ši medžiaga gamybos metu neišskiria CO2, o sendama papildomai absorbuoja šiltnamio efektą sukeliančių dujų.

Pasaulyje taip pat yra ir kitų kompanijų, kuriančių konkuruojančius produktus, kurių pagrindas yra naujos medžiagos ir perdirbamos pramoninės atliekos. Į jų tarpą patenka Kalifornijoje (JAV) esanti „Calera“, Australijos „Calix“, Kanados „Carbon Sense Solutions“ ir Didžiosios Britanijos „Cenin“. „Novacem“ vadovas Stuart'as Evans'as teigia, kad „Imperial Innovations“, „Royal Society Enterprise Fund“ ir „London Technology Fund“ skirta lėšų „injekcija“ padės rengti bandomąjį projektą Šiaurės Anglijoje, kuris turėtų būti užbaigtas 2011 metais.

Dėl naujų medžiagų kompanija tariasi su „Rio Tinto“, o komercinės gamybos galimybės derinamos su įvairiais cemento gamintojais. Planuojama, kad rinkoje naujas produktas turėtų pasirodyti maždaug po penkerių metų.

„Čia mes neabejotinai beldžiamės į atvertas duris“, teigė Evans'as naujienų agentūrai „Reuters“. „Statybų ir statybinių medžiagų gamybos pramonė suvokia, kad jai teks imtis radikalių priemonių išmetamo anglies dioksido kiekiui mažinti, ir cemento gamintojai suvokia, kad su naujuoju technologiniu išradimu nuveikti galima išties daug“. Didieji cemento gamintojai, tarp jų ir Prancūzijos „Lafarge“, Šveicarijos „Holcim“ ir Meksikos „Cemex“ jau kurį laiką stengiasi sumažinti CO2 emisijas. Šiuo tikslu investuojama į modernias degimo krosnis ir naudojamos kuo mažiau anglies turinčio kuro rūšys, tačiau iki šiol tai nedavė apčiuopiamų rezultatų. „Novacem“ vertinimais, pakeitus vieną toną „Portlandcemento“ naujuoju jų produktu, išvengiama maždaug trijų ketvirčių tonos CO2. Taip cemento pramonė iš didelio aplinkos teršėjo taptų anglies dvideginį mažinančia pramonės šaka.

Šaltinis: Technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Dantis bus galima valytis be rankų

Elektroninis dantų šepetėlis „Amabrush“ veikia be rankų, jį tereikia įsikišti į burną. skaityti »

Kinijoje atidarytas Dirbtinio intelekto miestas

Hangzhou mieste įdiegta 90 inovatyvių projektų, veikiančių 15-os skirtingų dirbtinio intelekto sistemų pagrindu. skaityti »

Kaip ir kodėl naujosios technologijos skatina sportuoti?

Sporto populiarumo bangai vis dar augant, spėliojame, kas tam padarė įtaką. Vienas iš tai nulėmusių faktorių yra išmaniųjų technologijų tobulėjimas. skaityti »

Robotas išgelbėjo mergaitę nuo griūvančių lentynų

Permėje (Rusijoje) robotas išgelbėjo vaiką nuo griūvančių ant jo lentynų. skaityti »

Vilniuje lietuviai ir amerikiečiai filmuoja fantastinę dramą apie ateitį „001Lithium X“

Vilniuje prasidėjo bendros Lietuvos ir JAV gamybos vaidybinio filmo „001Lithium X“ filmavimo darbai. skaityti »

Kinijoje atidaryta mobili parduotuvė be kasininkų

Kinijoje atidaryta mobili parduotuvė be kasininkų „Moby Mart“, kuri gali pati važinėti gatvėmis. skaityti »

Serveriai šildys vandenį privačiuose namuose

Olandijos bendrovė „Nerdalize“ siūlo panaudoti serverių gaminamą šilumos energiją šildyti vandeniui. skaityti »

Lietuvos gyventojai – aistringiausi serialų žiūrovai Baltijos šalyse

Duomenys rodo, kad 81 proc. apklaustųjų šalyje linkę žiūrėti net keletą mėgstamo serialo serijų iš eilės. skaityti »

Australiškas monetas puošia bananai su pižamomis

Ir kas tik nevaizduojama ant monetų! Pavyzdžiui – bananai su pižamomis! skaityti »

Slovėnijoje populiarėja skaitmeniniai antkapiai

Vienose Slovėnijos miesto Mariboro kapinėse pasirodė unikalus antkapis su didžiuliu jutikliniu ekranu, kuriame galima peržiūrėti nuotraukas ir vaizdo įrašus. skaityti »