Anglies dvideginį sugeriantis cementas rinkoje pasirodys jau po penkerių metų

Publikuota: 2009 m. rugpjūčio 13 d. ketvirtadienis

Statybos
Cementą mes naudojame visur – keliams, šaligatviams tiesti, tiltams ir beveik visiems kitiems statiniams statyti. Argi nebūtų puiku, jei ši medžiaga sugertų anglies dvideginį tiesiog iš atmosferos? Pasirodo, tai yra realu. Didžiosios Britanijos kompanija „Novacem“ naujo tipo cementui kurti gavo 1,7 milijono dolerių paramą.

Jaunai kompanijai skirtos lėšos dar labiau pabrėžia nuolat augantį visuomenės susidomėjimą ekologiškomis statybų technologijomis. Karališkojo Londono koledžo iniciatyva sukurta kompanija „Novacem“ yra viena iš keleto įmonių, šiuo metu siekiančių pritaikyti naujas technologijas cemento gamybos pramonėje, siekiant sumažinti pastarosios sukeliamas anglies dvideginio (CO2) emisijas. Pasaulyje kasmet pagaminama daugiau kaip 2,5 milijardo tonų įprastinio „Portland“ cemento; apytiksliais vertinimais, gamybos metu į atmosferą paskleidžiama apie 5 procentai visos žmonijos sukuriamo CO2, o tai pralenkia netgi oro transporto pramonę.

„Novacem“ atstovai įsitikinę, jog jų anglies dioksidą sugeriantis cementas išspręstų šią problemą, nes per jo gyvavimo ciklą medžiaga sugeria daugiau dujų nei jų išskiriama gamybos metu. Paslaptis slypi tame, kad cementas gaminamas ne iš kalcio karbonato (klinčių), o iš magnio silikatų, kadangi ši medžiaga gamybos metu neišskiria CO2, o sendama papildomai absorbuoja šiltnamio efektą sukeliančių dujų.

Pasaulyje taip pat yra ir kitų kompanijų, kuriančių konkuruojančius produktus, kurių pagrindas yra naujos medžiagos ir perdirbamos pramoninės atliekos. Į jų tarpą patenka Kalifornijoje (JAV) esanti „Calera“, Australijos „Calix“, Kanados „Carbon Sense Solutions“ ir Didžiosios Britanijos „Cenin“. „Novacem“ vadovas Stuart'as Evans'as teigia, kad „Imperial Innovations“, „Royal Society Enterprise Fund“ ir „London Technology Fund“ skirta lėšų „injekcija“ padės rengti bandomąjį projektą Šiaurės Anglijoje, kuris turėtų būti užbaigtas 2011 metais.

Dėl naujų medžiagų kompanija tariasi su „Rio Tinto“, o komercinės gamybos galimybės derinamos su įvairiais cemento gamintojais. Planuojama, kad rinkoje naujas produktas turėtų pasirodyti maždaug po penkerių metų.

„Čia mes neabejotinai beldžiamės į atvertas duris“, teigė Evans'as naujienų agentūrai „Reuters“. „Statybų ir statybinių medžiagų gamybos pramonė suvokia, kad jai teks imtis radikalių priemonių išmetamo anglies dioksido kiekiui mažinti, ir cemento gamintojai suvokia, kad su naujuoju technologiniu išradimu nuveikti galima išties daug“. Didieji cemento gamintojai, tarp jų ir Prancūzijos „Lafarge“, Šveicarijos „Holcim“ ir Meksikos „Cemex“ jau kurį laiką stengiasi sumažinti CO2 emisijas. Šiuo tikslu investuojama į modernias degimo krosnis ir naudojamos kuo mažiau anglies turinčio kuro rūšys, tačiau iki šiol tai nedavė apčiuopiamų rezultatų. „Novacem“ vertinimais, pakeitus vieną toną „Portlandcemento“ naujuoju jų produktu, išvengiama maždaug trijų ketvirčių tonos CO2. Taip cemento pramonė iš didelio aplinkos teršėjo taptų anglies dvideginį mažinančia pramonės šaka.

Šaltinis: Technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Ateityje – elektroninių knygų mugės?

Vilniuje vykstanti knygų mugė vis dar vilioja jų gerbėjus arba tiesiog smalsuolius, tačiau nejučia kelia ir diskusijas – ar 21 amžius vis dar priklauso popierinėms knygoms? skaityti »

Studentai iš popieriaus sukūrė rekordinį Eifelio bokštą

Vilniaus Gedimino technikos universitete (VGTU) iškilo vienas žymiausių Paryžiaus simbolių – Eifelio bokštas. 8,58 m aukščio ir 3,42 m pločio kūrinys iš popieriaus ritinėlių pretenduoja į Lietuvos rekordų knygą kaip aukščiausias popierinis bokšto maketas. skaityti »

Kompiuteris stebės socialinių tinklų naudotojų nuotaiką

Amerikiečių mokslininkai sukūrė metodiką, kuri nustato socialinių tinkų naudotojų nuotaiką pagal jų publikuojamas nuotraukas. skaityti »

VU studentai sukūrė piešiantį robotą

Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos fakulteto (MIF) informacinių technologijų antro kurso studentai „Lego Mindstorms“ pagrindu sukonstravo ir suprogramavo ant A0 formato popieriaus lapo piešiantį robotą. skaityti »

Studentų suprogramuotame žaidime – partizaninio karo tema

Dalyvaudami „Problemų sprendimu grįsto mokymosi“ projekte (Problem Based Learning), Vilniaus universiteto Matematikos ir informatikos fakulteto (MIF) informacinių technologijų antro kurso studentai sukūrė mobiliesiems telefonams skirtą žaidimą „Forest brothers“ (liet. „Miško broliai“). skaityti »

Ekranų valikliui DROP – tarptautinių dizainerių įvertinimas

Šių metų konkurso „iF DESIGN AWARD 2015” laimėtojas – ekranų valiklis DROP. skaityti »

Sukurta rekordiškai ilgai dirbsianti vėjo jėgainė

Vokietijos energetikos bendrovė „Enercon“ pristatė naują 4 MW galingumo vėjo jėgainių seriją „EP4“, kurios trys skirtingi modeliai veiks ypač ilgai: kūrėjai teigia, kad jos elektrą sėkmingai gamins mažiausiai 30 metų. O tai lems mažesnę elektros kainą. skaityti »

Lidso universiteto tyrėjas nustebino fotokonkurso žiuri komisiją ypatingu kadru

Lidso universiteto Medicinos mokyklos tyrėjas Fraseris Macrae paskelbtas nacionalinio fotografijos konkurso nugalėtoju už štai šią nuotrauką, kurioje įamžintas mūsų kūnuose esantis kraujas. skaityti »

Kaip nesunkiai susitaupyti pinigų?

SEB banko šeimos finansų ekspertė pataria, kaip nesunkiai susitaupyti pinigų. Visai neseniai jos viena „Facebook“ draugė pasidalino receptu, kaip lengvai susitaupyti pinigų. skaityti »

Kosmoso vaizdas iš NASA – pirmą kartą lietuviškame filme

Lietuviškas kinas žengia į naują lygmenį – netrukus kino teatruose pasirodysiančiame filme „Traukinio apiplėšimas, kurį įvykdė Saulius ir Paulius“ žiūrovai išvys kosmose filmuotus vaizdus. skaityti »