Anglies dvideginį sugeriantis cementas rinkoje pasirodys jau po penkerių metų

Publikuota: 2009 m. rugpjūčio 13 d. ketvirtadienis

Statybos
Cementą mes naudojame visur – keliams, šaligatviams tiesti, tiltams ir beveik visiems kitiems statiniams statyti. Argi nebūtų puiku, jei ši medžiaga sugertų anglies dvideginį tiesiog iš atmosferos? Pasirodo, tai yra realu. Didžiosios Britanijos kompanija „Novacem“ naujo tipo cementui kurti gavo 1,7 milijono dolerių paramą.

Jaunai kompanijai skirtos lėšos dar labiau pabrėžia nuolat augantį visuomenės susidomėjimą ekologiškomis statybų technologijomis. Karališkojo Londono koledžo iniciatyva sukurta kompanija „Novacem“ yra viena iš keleto įmonių, šiuo metu siekiančių pritaikyti naujas technologijas cemento gamybos pramonėje, siekiant sumažinti pastarosios sukeliamas anglies dvideginio (CO2) emisijas. Pasaulyje kasmet pagaminama daugiau kaip 2,5 milijardo tonų įprastinio „Portland“ cemento; apytiksliais vertinimais, gamybos metu į atmosferą paskleidžiama apie 5 procentai visos žmonijos sukuriamo CO2, o tai pralenkia netgi oro transporto pramonę.

„Novacem“ atstovai įsitikinę, jog jų anglies dioksidą sugeriantis cementas išspręstų šią problemą, nes per jo gyvavimo ciklą medžiaga sugeria daugiau dujų nei jų išskiriama gamybos metu. Paslaptis slypi tame, kad cementas gaminamas ne iš kalcio karbonato (klinčių), o iš magnio silikatų, kadangi ši medžiaga gamybos metu neišskiria CO2, o sendama papildomai absorbuoja šiltnamio efektą sukeliančių dujų.

Pasaulyje taip pat yra ir kitų kompanijų, kuriančių konkuruojančius produktus, kurių pagrindas yra naujos medžiagos ir perdirbamos pramoninės atliekos. Į jų tarpą patenka Kalifornijoje (JAV) esanti „Calera“, Australijos „Calix“, Kanados „Carbon Sense Solutions“ ir Didžiosios Britanijos „Cenin“. „Novacem“ vadovas Stuart'as Evans'as teigia, kad „Imperial Innovations“, „Royal Society Enterprise Fund“ ir „London Technology Fund“ skirta lėšų „injekcija“ padės rengti bandomąjį projektą Šiaurės Anglijoje, kuris turėtų būti užbaigtas 2011 metais.

Dėl naujų medžiagų kompanija tariasi su „Rio Tinto“, o komercinės gamybos galimybės derinamos su įvairiais cemento gamintojais. Planuojama, kad rinkoje naujas produktas turėtų pasirodyti maždaug po penkerių metų.

„Čia mes neabejotinai beldžiamės į atvertas duris“, teigė Evans'as naujienų agentūrai „Reuters“. „Statybų ir statybinių medžiagų gamybos pramonė suvokia, kad jai teks imtis radikalių priemonių išmetamo anglies dioksido kiekiui mažinti, ir cemento gamintojai suvokia, kad su naujuoju technologiniu išradimu nuveikti galima išties daug“. Didieji cemento gamintojai, tarp jų ir Prancūzijos „Lafarge“, Šveicarijos „Holcim“ ir Meksikos „Cemex“ jau kurį laiką stengiasi sumažinti CO2 emisijas. Šiuo tikslu investuojama į modernias degimo krosnis ir naudojamos kuo mažiau anglies turinčio kuro rūšys, tačiau iki šiol tai nedavė apčiuopiamų rezultatų. „Novacem“ vertinimais, pakeitus vieną toną „Portlandcemento“ naujuoju jų produktu, išvengiama maždaug trijų ketvirčių tonos CO2. Taip cemento pramonė iš didelio aplinkos teršėjo taptų anglies dvideginį mažinančia pramonės šaka.

Šaltinis: Technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Įdomioji e-atliekų surinkėjų statistika: šaldytuvus gyventojai išmeta ir su uogienėmis

Kone dešimtadalis nebenaudojamų stambiųjų elektroninių prietaisų iš kaimo vietovių pas elektroninės technikos atliekų surinkėjus patenka jau apsamanoję. skaityti »

54 proc. pirkėjų kainas vis dar konvertuoja į litus

Nors su euru lietuviai gyvena jau trečius metus, tačiau daugeliui gyventojų pasverti savo išlaidas ir įvertinti prekių kainas vis dar yra patogiau litais. skaityti »

„Microsoft“ prijungs prie interneto „Toyota“ automobilius

Pernai „Toyota“ įkūrė naują įmonę „Toyota Connected“, kurios veikla – interneto paslaugų integracija į automobilius, kelių infrastruktūrą ir transporto priemonių tarpusavio komunikacijos sistemų kūrimas. skaityti »

Baltijos šalių šimtmečiui skirtos proginės dviejų eurų monetos dizainą išrinks gyventojai

Prasidėjo dvi savaites truksiantis Lietuvos ir kitų Baltijos šalių gyventojų balsavimas internetu: renkamas dviejų eurų monetos, skirtos Baltijos šalių šimtmečiui, projektas. skaityti »

Gėrimų šildytuvas-šaldytuvas ant darbo stalo

Gėrimai yra skaniausi tada, kai yra tinkamos temperatūros. Tam skirtas mažytis USB šildytuvas-šaldytuvas, nuolat laikomas ant stalo. skaityti »

Paneigtas mitas apie kompiuterinių žaidimų įtaką empatijai

Ilgą laiką buvo manoma, kad kompiuteriniai žaidimai mažina empatiją. Tačiau ar tikrai? skaityti »

„Microsoft“ sukūrė uodus gaudantį robotą

„Microsoft“ sukurtas robotas padės mokslininkams tirti, kokius pavojingus virusus ir bakterijas platina šie vabzdžiai. skaityti »

Ateities automobiliai atpažins vairuotojo nuotaiką

Ateityje automobiliai ne tik žinos, ko mes norime, bet ir kaip mes jaučiamės, galės ne tik pildyti mūsų komandas, bet ir mums atsakyti. skaityti »

Žinutes bus galima rašyti akimis

„Microsoft“ kartu su Vašingtono universiteto mokslininkais sukūrė programą „Eye-Gaze“, kuria naudojantis tekstą į telefono ekraną galima suvesti akimis. skaityti »

Virtualiosios realybės perspektyvos: nuo apsipirkinėjimo iki karybos

Virtuali realybė tarnauja ne tik išsiilgusiems pramogų ar naujų potyrių, bet ir tiesiog siekiant pagerinti mūsų kasdienį gyvenimą. skaityti »