Ar gali lietus sukelti gaisrą?

Publikuota: 2010 m. sausio 15 d. penktadienis

Vanduo
Neretai sodininkystei skirtuose interneto portaluose ir kituose šios srities informacijos šaltiniuose galima rasti patarimų nelaistyti augalų saulėtą dieną, nes taip jiems galima pakenkti. Kai kurie net spekuliuoja, kad lietaus lašai gali suveikti kaip padidinimo stiklas, sufokusuoti Saulės šviesą ir taip padegti augalą. Ar tai gali būti tiesa?

Grupelė mokslininkų ir Vengrijos ir Vokietijos nusprendė patikrinti, kiek šioje teorijoje esama tiesos. Iš pradžių savo eksperimentuose jie ant klevo lapų patalpindamo mažas stiklines sferas, ir po to jas apšviesdavo Saulės šviesa – lapai greitai apdegdavo. Tačiau stiklines sferas pakeitus vandens lašeliais, ir jais padengus tiek klevo, tiek ginkmedžio lapus, šviesa paviršiaus nudegimų nesukeldavo. Paprastai vandens lašeliai yra elipsoidinės formos ir silpniau koncentruoja šviesą lyginant su sferomis. Be to, elipsoido forma sugeba suintensyvinti šviesą tik tada, kai Saulė leidžiasi, tačiau tuo metu jos šviesumas yra gerokai sumažėjęs, o pats vanduo suteikia pakankamai gerą aušinimą.

Tačiau buvo rasta ir išimtis. Ji būdinga augalams, kurių lapus dengia mažyčiai vaško prisotinti plaukeliai – pavyzdžiui, panašiai kaip vandeninio paparčio Salvinia natans. Plaukeliai pasižymi hidrofiliškumu (pritraukia vandenį), o vanduo ant lapo paviršiaus kaupiasi sferų pavidalo lašeliuose. Jie, panašiai kaip ir stiklo sferos, gali sufokusuoti Saulės šviesą taip, kad jos pakaktų paviršiniam augalo sluoksniui nudeginti. Mokslininkų manymu, jei tokie lapeliai susikauptų ant visiškai sauso augalo, Saulės šviesa teoriškai galėtų sukelti gaisrą. „Tačiau tokio reiškinio tikimybę mažina tas faktas, kad po lietaus bet kokia augalija įsisotina drėgme, o jai džiūstant, vandens lašai taip pat išgaruoja. Todėl teiginiai apie saulės apšviestų lašelių ant augalo lapo sukeltą gaisrą turėtų būti vertinami... santūriai“. Mokslininkai savo tyrimą pristatė žurnale „New Phytologist“.

Šaltinis: Technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Medžiaga, kuri sukels perversmą sporto prekių ir medicinos pramonėse

Bingamtono Universiteto Niujorke mokslininkai sukūrė šią keistą tamprią medžiagą, kuri iš tikrųjų yra baterija. skaityti »

Vyras savadarbe raketa bandys įrodyti, kad Žemė plokščia

Mike'as Hughesas pasirengęs paleisti savo iš metalo laužo sukurtą raketą Mojave dykumoje ir įrodyti, kad Žemė yra plokščia. skaityti »

Ar galima sapnuoti nemiegant?

Mokslininkai iš Londono teigia atradę būdą kaip sutrikdyti žmogaus protą ir pakeisti jo supratimą apie tai, kas tikra. skaityti »

Biurų pastatai su treniruokliais ir masažuotojais – kaip milžiniškos kompanijos atrakina darbuotojų kūrybiškumą?

Įsivaizduokite įmonę, kuri iš visų savo darbuotojų ne prašo, bet reikalauja į užduotis žvelgti netradiciškai. skaityti »

„Panasonic“ pristatė permatomą televizorių

Neseniai Berlyne vykusioje parodoje „IFA 2017“ televizorių gamintoja „Panasonic“ pristatė televizorių su visiškai permatomu ekranu. skaityti »

Programuotojų diena

Rugsėjo 13 dieną minima Programuotojų diena. Kodėl būtent šiandien? skaityti »

Mokslininkai mano atradę būdą, kaip visam laikui atsikratyti žalingų įpročių

Mokslininkai atranda naujų būdų, kaip tiesiogiai veikiant smegenis atsikratyti žalingų įpročių ir iki minimumo sumažinti atkritimo tikimybę. skaityti »

Kad kelionė neprailgtų: intelektiniai žaidimai, kuriuos privalote turėti išmaniajame

Pažinimo džiaugsmas mus praturtina kaip niekas kitas, tačiau keliaudami mes dažnai daugybę laiko praleidžiame automobilyje ar lėktuve, valandų valandas pro langą veltui stebėdami plaukiančius debesis. skaityti »

Ką veikia biomechanikai?

Biomechanikai – tai inžinieriai, kurie mokosi iš gamtos... skaityti »

Lietuvos studentas sukūrė sportinį elektrinį triratį

Europoje dar nauja sporto šaka susidomėjęs studentas Rolandas Dockevičius iš Klaipėdos sukūrė elektrinį triratį drifterį. skaityti »