Ar įmanoma maistą atšaldyti naudojant mikrobangų krosnelę?

Publikuota: 2010 m. sausio 5 d. antradienis

klaustukas
Deja, ne. Mikrobangų krosnelės veikimo principas remiasi tuo, jog jos pagreitina šildomame objekte esančių atomų judėjimą, taip generuodamos karštį. Atomų judėjimui sulėtinti jos nėra tinkamos. Tačiau ar įmanoma (nors teoriškai) „atvirkštinė“ mikrobangų krosnelė, kuri galėtų per itin trumpą laiką atšaldyti į ją patalpintą daiktą?

Šie buityje paplitę įrenginiai gali paversti suledėjusį picos gabalą į valgyti tinkamą ištirpusį „gėrį“ vos per porą ar trejetą minučių, tačiau jos nepadės išgelbėti rankose tirpstančių ledinių pyragaičių. Gaminant maistą, mikrobangų krosnelė transformuoja elektros srovę į aukšto dažnio elektromagnetines mikrobangas. Maisto molekulės – ypač vandens ir riebalų – absorbuoja šią energiją ir pradeda virpėti dideliu dažniu, dėl ko jos greitai kaista ir sušildo jas supančias maistą sudarančias medžiagas. Nors maisto likučių atšaldymas būtų tikrai paranki funkcija, šis įrenginys veikia tik viena kryptimi, aiškina Masačūsetso universiteto (JAV) mikrobangų ekspertas profesorius David'as Pozar'as. Mikrobangos gali tik pagreitinti atomus, o ne sulėtinti juos.

Tiesa, mokslininkai vis gi turi aukštosiomis technologijomis paremtą metodą atomams sulėtinti – lazerius. Jei iššautume lazeriu į judantį atomą, šis absorbuotų lazerio fotonus ir išspinduliuotų juos visomis kryptimis, ko pasekoje atomas beveik stabiliai sustotų vienoje vietoje. Patalpinus atomą į kelių spindulių susikirtimo tašką, jo judesio momentą būtų galima sumažinti visomis kryptimis, taip sumažinant jo energiją ir temperatūrą.

Tokia procedūra per mažiau nei sekundę laiko atomo temperatūrą galėtų sumažinti net pora šimtų laipsnių – iki daug didesnio šalčio, nei kad jums kada nors prireiktų. Tačiau technologija efektyviai veikia tik su mažo tankio vieno cheminio elemento vienatominėmis dujomis, jos maistui šaldyti artimiausioje ateityje tikrai nepritaikysime, įsitikinęs Teksaso universiteto (JAV) fizikas Mark'as Raizen'as. „Šiuo metu mitybos požiūriu tai būtų naudinga tik tuo atveju, jei galėtumėte pasisotinti maždaug tūkstančiu natrio atomų“, juokauja mokslininkas.

 

Šaltinis: Technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Medžiaga, kuri sukels perversmą sporto prekių ir medicinos pramonėse

Bingamtono Universiteto Niujorke mokslininkai sukūrė šią keistą tamprią medžiagą, kuri iš tikrųjų yra baterija. skaityti »

Vyras savadarbe raketa bandys įrodyti, kad Žemė plokščia

Mike'as Hughesas pasirengęs paleisti savo iš metalo laužo sukurtą raketą Mojave dykumoje ir įrodyti, kad Žemė yra plokščia. skaityti »

Ar galima sapnuoti nemiegant?

Mokslininkai iš Londono teigia atradę būdą kaip sutrikdyti žmogaus protą ir pakeisti jo supratimą apie tai, kas tikra. skaityti »

Biurų pastatai su treniruokliais ir masažuotojais – kaip milžiniškos kompanijos atrakina darbuotojų kūrybiškumą?

Įsivaizduokite įmonę, kuri iš visų savo darbuotojų ne prašo, bet reikalauja į užduotis žvelgti netradiciškai. skaityti »

„Panasonic“ pristatė permatomą televizorių

Neseniai Berlyne vykusioje parodoje „IFA 2017“ televizorių gamintoja „Panasonic“ pristatė televizorių su visiškai permatomu ekranu. skaityti »

Programuotojų diena

Rugsėjo 13 dieną minima Programuotojų diena. Kodėl būtent šiandien? skaityti »

Mokslininkai mano atradę būdą, kaip visam laikui atsikratyti žalingų įpročių

Mokslininkai atranda naujų būdų, kaip tiesiogiai veikiant smegenis atsikratyti žalingų įpročių ir iki minimumo sumažinti atkritimo tikimybę. skaityti »

Kad kelionė neprailgtų: intelektiniai žaidimai, kuriuos privalote turėti išmaniajame

Pažinimo džiaugsmas mus praturtina kaip niekas kitas, tačiau keliaudami mes dažnai daugybę laiko praleidžiame automobilyje ar lėktuve, valandų valandas pro langą veltui stebėdami plaukiančius debesis. skaityti »

Ką veikia biomechanikai?

Biomechanikai – tai inžinieriai, kurie mokosi iš gamtos... skaityti »

Lietuvos studentas sukūrė sportinį elektrinį triratį

Europoje dar nauja sporto šaka susidomėjęs studentas Rolandas Dockevičius iš Klaipėdos sukūrė elektrinį triratį drifterį. skaityti »