Archeologai Pilėnų pilies pėdsakų dar nerado

Publikuota: 2009 m. gegužės 23 d. šeštadienis

Kalnas
Archeologai, baigę kasinėti Molavėnų piliakalnių kompleksą, sako iki šiol negalintys nei paneigti, nei patvirtinti, kad čia stovėta pilies, kurioje prieš beveik 700 metų užpuolus kryžiuočiams susidegino garsieji Pilėnų gyventojai.

Rasti tik keli I-V amžiaus radiniai, tarp jų – ir archeologams nuostabą sukėlusi žinduolio fosilija, kurios amžius gali būti nuo kelių šimtų tūkstančių iki keliasdešimties milijonų metų, praneša LTV naujienų tarnyba.

Molavėnų piliakalnių komplekse archeologai plušėjo daugiau kaip savaitę, tačiau negali pasigirti radinių gausa. Rastos vos kelios molinių puodų šukės, metalo šlako gabalėlių, rodančių, kad to meto žmonės čia jau apdirbo geležį, keletas akmeninių trintuvių – visus šiuos radinius archeologai priskiria I-V amžiui.

Nors kai kurie istorikai spėja, kad ant vieno iš komplekso piliakalnių galėjo stovėti garsioji Pilėnų pilis, prieigose archeologai nerado suodžių sluoksnio ar ginklų liekanų, kurios rodytų, kad čia pilies iš tiesų būta.

„Tos kalbos, ar Pilėnai čia, – jos, matyt, bus ir po šių tyrimų, kadangi mes neradom nei teigiamo atsakymo, nei neigiamo atsakymo. Ateities kartoms vėl teks ginčytis“, – sakė viešosios įstaigos „Kultūros paveldo išsaugojimo pajėgos“ direktorius Olegas Fediajavas.

Tiesa, vienas radinys archeologus ypač sudomino – vienoje perkasų aptikta žinduolio fosilija. „Datuojama tikrai ankstesniu laikotarpiu, nei šitas piliakalnis atsirado. Greičiausiai tuo laikotarpiu, kai žmonės Lietuvos teritorijoje dar negyveno“, – pasakojo O. Fediajevas.

Archeologai spėja, kad kaulas gali būti kelių šimtų tūkstančių ar net kelių dešimčių milijonų metų senumo. Koks tai galėjo būti gyvūnas ir kiek kaului metų, nustatys specialistai.

Raseinių rajone esantis Molavėnų piliakalnių kompleksas susiformavo XII-XV amžiuje. Pirmasis piliakalnis vadinamas Kaubrėmis yra 200 metrų ilgio. Jame – trys aikštelės, kuriose, kaip manoma, galėjo stovėti po atskirą pilies dalį. Istorikų teigimu, tai galėjusi būti pirmoji gynybinė linija, skirta sulaikyti užpuolikus.

Už kelių šimtų metrų stovi dar vienas beveik 20 metrų aukščio piliakalnis, ant kurio, kaip spėjama, ir buvo Pilėnų pilis.

Pilėnai – legendinė lietuvių pilis. Kronikininkas Vygandas Marburgietis rašo apie 1336 metais vykusį Pilėnų pilies šturmą, per kurį lietuviai ypač narsiai gynėsi, bet, nematydami vilties atsilaikyti, galiausiai patys pasirinko mirtį ir susidegino.

Pilėnų istorija įkvėpė nemažai menininkų romantikų ir tapo savotišku pasyvaus pasipriešinimo simboliu. Pilėnų vieta iki šiol tiksliai nenustatyta. Ilgą laiką buvo manoma, kad Pilėnų būta ant Punios piliakalnio, tačiau kai kurie istorikai mano, kad ji buvo Žemaitijoje.

Šaltinis: Technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

Mokslininkai sukūrė smegenų veiklą mėgdžiojančius informacijos saugojimo įrenginius

RMIT (Royal Melbourne Institute of Technology) mokslininkai sukūrė naują nanoįrenginį, būsiantį itin stabilių ir patikimų naujos kartos atminties įrenginių pagrindu. skaityti »

Mokslininkai sukūrė nematomumo prietaisą

Įkvėpti Hario Poterio nematomo apsiausto, mokslininkai neseniai sukūrė keletą itin paprastų, tačiau naujų būdų paversti objektus nematomais. skaityti »

KTU keliasi į virtualią realybę

Pasivaikščioti dramblių kaimenėje Afrikoje, pasigrožėti Britų muziejaus eksponatais Londone ar tiesiog žengti į atvirą kosmosą neišeinant iš savo kambario – šias naujas patirtis žmonijai atveria žaibiškai populiarėjanti virtualios realybės technologija. skaityti »

Paslaptingo padaro fosilijos – senesnės ir už dinozaurus

Iš pirmo žvilgsnio šios fosilijos atrodo lyg perpus perpjautas granato vaisius, tačiau naujausi tyrimai atskleidė, kad tai 600 milijonų metų senumo nežinomų gyvūnų liekanos. skaityti »

Japonijoje vykstančioje turizmo parodoje lankytojus vilioja lietuviškas gintaras ir baletas

Šį savaitgalį, rugsėjo 25-28 d., Tokijuje vyksta pasaulyje viena didžiausių turizmo parodų „JATA Tourism EXPO Japan“. skaityti »

Buitiniai robotai užkariauja namus

Šiuolaikiniame pasaulyje tapo įprasta, kad vis daugiau darbų už mus padaro robotai. skaityti »

„nVidia“ paneigė sąmokslo teoriją: žmogus Mėnulyje vis tik buvo

Kompanijos „NVidia“ marketingo padalinys dirba iš tiesų ne veltui, ir tą demonstruoja naujausias vaizdo plokščių gamintojos atstovų pareiškimas. skaityti »

Elektroninis gepardas jau už laboratorijos ribų

Masačusetso technologijų instituto (MIT) inžinieriai ištobulino robotą-gepardą („Cheetah“), kuris puikiai atkartoja realaus gyvūno judesius ir tai daro visiškai savarankiškai. skaityti »

VGTU mokslininkas kolekcionuoja įdomiausius pasaulio pieštukus

Japoniškas – su deimantu, karališkasis – su tikra karūna, didžiųjų kūrėjų-menininkų vardais papuošti ar išleisti olimpinių žaidynių metu – tai Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) Kelių katedros doc. dr. Kęstučio Skerio pieštukai, kolekcionuoti apie 50 metų. skaityti »

„YuMi“ – robotas, pradėsiantis naują automatizavimo erą

„YuMi“ yra dvirankis robotas, galintis dirbti kartu su žmogumi. skaityti »