Archeologai Pilėnų pilies pėdsakų dar nerado

Publikuota: 2009 m. gegužės 23 d. šeštadienis

Kalnas
Archeologai, baigę kasinėti Molavėnų piliakalnių kompleksą, sako iki šiol negalintys nei paneigti, nei patvirtinti, kad čia stovėta pilies, kurioje prieš beveik 700 metų užpuolus kryžiuočiams susidegino garsieji Pilėnų gyventojai.

Rasti tik keli I-V amžiaus radiniai, tarp jų – ir archeologams nuostabą sukėlusi žinduolio fosilija, kurios amžius gali būti nuo kelių šimtų tūkstančių iki keliasdešimties milijonų metų, praneša LTV naujienų tarnyba.

Molavėnų piliakalnių komplekse archeologai plušėjo daugiau kaip savaitę, tačiau negali pasigirti radinių gausa. Rastos vos kelios molinių puodų šukės, metalo šlako gabalėlių, rodančių, kad to meto žmonės čia jau apdirbo geležį, keletas akmeninių trintuvių – visus šiuos radinius archeologai priskiria I-V amžiui.

Nors kai kurie istorikai spėja, kad ant vieno iš komplekso piliakalnių galėjo stovėti garsioji Pilėnų pilis, prieigose archeologai nerado suodžių sluoksnio ar ginklų liekanų, kurios rodytų, kad čia pilies iš tiesų būta.

„Tos kalbos, ar Pilėnai čia, – jos, matyt, bus ir po šių tyrimų, kadangi mes neradom nei teigiamo atsakymo, nei neigiamo atsakymo. Ateities kartoms vėl teks ginčytis“, – sakė viešosios įstaigos „Kultūros paveldo išsaugojimo pajėgos“ direktorius Olegas Fediajavas.

Tiesa, vienas radinys archeologus ypač sudomino – vienoje perkasų aptikta žinduolio fosilija. „Datuojama tikrai ankstesniu laikotarpiu, nei šitas piliakalnis atsirado. Greičiausiai tuo laikotarpiu, kai žmonės Lietuvos teritorijoje dar negyveno“, – pasakojo O. Fediajevas.

Archeologai spėja, kad kaulas gali būti kelių šimtų tūkstančių ar net kelių dešimčių milijonų metų senumo. Koks tai galėjo būti gyvūnas ir kiek kaului metų, nustatys specialistai.

Raseinių rajone esantis Molavėnų piliakalnių kompleksas susiformavo XII-XV amžiuje. Pirmasis piliakalnis vadinamas Kaubrėmis yra 200 metrų ilgio. Jame – trys aikštelės, kuriose, kaip manoma, galėjo stovėti po atskirą pilies dalį. Istorikų teigimu, tai galėjusi būti pirmoji gynybinė linija, skirta sulaikyti užpuolikus.

Už kelių šimtų metrų stovi dar vienas beveik 20 metrų aukščio piliakalnis, ant kurio, kaip spėjama, ir buvo Pilėnų pilis.

Pilėnai – legendinė lietuvių pilis. Kronikininkas Vygandas Marburgietis rašo apie 1336 metais vykusį Pilėnų pilies šturmą, per kurį lietuviai ypač narsiai gynėsi, bet, nematydami vilties atsilaikyti, galiausiai patys pasirinko mirtį ir susidegino.

Pilėnų istorija įkvėpė nemažai menininkų romantikų ir tapo savotišku pasyvaus pasipriešinimo simboliu. Pilėnų vieta iki šiol tiksliai nenustatyta. Ilgą laiką buvo manoma, kad Pilėnų būta ant Punios piliakalnio, tačiau kai kurie istorikai mano, kad ji buvo Žemaitijoje.

Šaltinis: Technologijos.lt
Kopijuoti, platinti, skelbti bet kokią portalo News.lt informaciją be raštiško redakcijos sutikimo draudžiama.

facebook komentarai

Naujas komentaras


Captcha

susiję straipsniai

Populiariausi straipsniai

Kitoks požiūris į elektronines knygas

Skaityti knygas telefone ar planšetėje jau tampa norma, tačiau žmonės vis viena ilgisi „tikros“ knygos formos. Save „beveik dizaineriu“ vadinantis Fabrice Dubuy pristato kitokį knygų skaitytuvą – „TwistBook“. skaityti »

LG pristatė pirmajį Lietuvoje ekologišką drabužių džiovintuvą

„LG Electronics“ (LG) išplėtė savo įrenginių pasirinkimą Lietuvoje – kompanija pirmą kartą šalyje pristatė ekologišką drabužių džiovintuvą (modelis RC9055AP3Z). skaityti »

Rašinių konkurso „Euro nebijau“ – drąsios mintys apie būsimą Lietuvos valiutą

Rašinių konkursui tema „Euro nebijau“ įvairių žanrų rašinių ir vieną vaizdo siužetą atsiuntė 23 autoriai, pasidalinę mintimis, kodėl jiems nerimo nekelia Europos Sąjungos bendroji valiuta. skaityti »

Kaip vasarą apsaugoti elektroninius prietaisus?

Besidžiaugdami karštomis liepos mėnesio dienomis gamtoje ar paplūdimyje net nesusimąstome, kad vasarą svarbu pasirūpinti ne tik savimi, bet ir savo elektroniniais prietaisais. skaityti »

„Google Maps“ siūlo žaisti žaidimą „Smarty Pins“ ir pasitikrinti geografijos žinias

Kompanija „Google“, pasinaudojusi savo sukaupta žemėlapių duomenų baze „Google Maps“, sukūrė naują žaidimą pavadinimu „Smarty Pins“. skaityti »

Dubajuje statomas reguliuojamos temperatūros miestas

Jungtinių Arabų Emyratų mieste Dubajuje ketinama statyti pirmąjį pasaulyje miestą su kontroliuojama temperatūra. skaityti »

Prieš skrydį keleiviai privalės įkrauti mobiliuosius įrenginius

Keleiviai, norintys skristi į Jungtines Amerikos Valstijas su išmaniuoju telefonu ar nešiojamuoju kompiuteriu, nuo šiol privalės prieš kelionę šiuos prietaisus įkrauti. skaityti »

Naujos kartos naikintuvas, kuris transformuosis į 3 naikintuvus

Britai kuria naujo tipo naikintuvus, kurie oro mūšiuose turės galimybę transformuotis iš vieno į tris naikintuvus. skaityti »

Kiek gigabaitų pakaktų, norint sukurti žmogų?

Kiek informacijos slypi žmogaus organizme? Ne tiek jau ir daug: visam vieno žmogaus genetiniam kodui išsaugoti pakaktų vos 1,5 Gb. Tik tiek? skaityti »

„Motorola Moto X“ bus galima atrakinti su „skaitmenine tatuiruote“

Viena visai neseniai susikūrusi įmonė kompanijos „Motorola“ užsakymu sukūrė „tatuiruotę“, galinčią atrakinti išmanųjį telefoną „Moto X“. skaityti »

Parko suoleliai – telefonams įkrauti

Bostono miesto parkuose pasirodys išmanieji suolai „Soofas“. Teigiama, kad šis produktas yra pirmasis žingsnis į išmaniųjų miestų baldus. skaityti »